کد خبر: 185953115
تاریخ انتشار: جمعه 08 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » موج سواری روی رانت سیستمی/ ۱۴۵ میلیون یورو دولتی در واردات قانونی موبایل گم شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز، در تب و تاب نوسان لحظه‌ای قیمت دلار که به افزایش شدید قیمت کالاها در بازار منتج شد، موضوع افزایش دو برابری قیمت شدید گوشی تلفن همراه در بازار در مرکز توجه قرار گرفت.
 
فروشندگان در تمامی بازار قیمت جنس داخل مغازه را با دلار روز محاسبه و به مشتری اعلام می‌کنند که این موضوع در بازار گوشی باعث تغییر قیمت گوشی آیفون X از 7 به 13 میلیون تومان شده است که این مدل گرانی در نوع خود بی سابقه بوده است.
 
*وقتی دلار از مرز 8 هزار تومان رد شد و معادلات قیمت‌‌گذاری کالاها را به هم ریخت
 
وقتی دلار مرز 8 هزار تومان را رد کرد، در سکوت و تعلل مسئولان دولتی در برابر گرانی‌های هیجانی و بی‌منطق، وزارت ارتباطات خارج از حیطه اختیارات خود از آنجا که چندی پیش پرچمدار اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه برای مبارزه با قاچاق شده بود با هماهنگی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به موضوع تاثیر دلار 8 هزار تومانی بر کالاهایی که با دلار 4200 تومانی دولتی ترخیص شده‌اند وارد شد.
 
این وزارتخانه لیستی از تمام شرکت‌های واردکننده تلفن همراه که ارز دولتی گرفتند و شرکت‌هایی که با این ارز گوشی وارد کرده‌اند را منتشر کرد.
 

ا

این فهرست وضعیت تخصیص ارز دولتی و واردات گمرک از اول فروردین تا 29 خرداد ماه97 را نشان می‌دهد.
 
پس از اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل مقرر شد واردات گوشی موبایل تنها به صورت قانونی انجام شود.
 
*از سرنوشت 21 میلیون و 503 هزار و 227 یورو ارز دولتی برای واردات موبایل خبری در دست نیست
 
بررسی لیست شرکت‌های واردکننده گوشی نشان می‌دهد از مجموعه 40 شرکتی که ارز دولتی برای ثبت سفارش گوشی تلفن همراه دریافت کرده‌اند، 10 شرکت هیچ وارداتی نداشته‌اند؛ اغلب شرکت ها نیز کمتر از ارزی که گرفته‌اند واردات انجام داده‌اند.
 
نرخ ارز وارداتی برای این شرکت‌ها 4200 تومان اعلام شده است؛ البته به صورت دقیق‌تر براساس مستندات قانونی تا 21 فروردین نرخ دلار برای ثبت سفارش معادل بازار آزاد و حدود 5 هزار تومان بوده و از 21 فروردین با دستور دولت به نرخ 4200 تغییر کرده است.
 
10 شرکتی که هیچ وارداتی برای آنها ثبت نشده در لیست با علامت مشخص شده‌اند، نام این شرکت‌ها در جدول زیر در کنار یکدیگر اعلام شده است.


ردیف  نام شرکت مبلغ ارزی که دریافت کرده است
1  شرکت بین‌المللی تجارت یاس جهان 9398036 یورو
2 شرکت توسعه ارتباطات هما 4593694 یورو
3 شرکت خدماتی پرشین الماس سیستم 2163913 یورو
4 شرکت اسمارت تکنولوژی قشم  1855215 یورو
5 شرکت همراه سیستم آترا 1250320 یورو
6 شرکت آیش‌شبکه 997883 یورو
7 شرکت امر دات همراه 505608 یورو
8 شرکت سورین پخش رایانه 495750 یورو
9  شرکت فوژان ارتباط قشم  234808 یورو
10 شرکت مهندسی بازرگانی طنین‌انداز شهر پاک 8000 یورو

بنابراین 10 شرکت شامل شرکت بین‌المللی تجارت یاس جهان، شرکت توسعه ارتباطات هما، شرکت خدماتی پرشین الماس سیستم، شرکت اسمارت تکنولوژی قشم، شرکت همراه سیستم آترا، شرکت آیش‌شبکه، شرکت امر دات همراه، شرکت سورین پخش رایانه، شرکت فوژان ارتباط قشم و شرکت مهندسی بازرگانی طنین‌انداز شهر پاک، شرکت‌هایی هستند که علی‌رغم دریافت ارز دولتی وارداتی نداشته‌اند.
 
براین اساس به ترتیب شرکت بین‌المللی تجارت یاس جهان 9398036 یورو، شرکت توسعه ارتباطات هما 4593694 یورو، شرکت خدماتی پرشین الماس سیستم 2163913 یورو، شرکت اسمارت تکنولوژی قشم 1855215 یورو، شرکت همراه سیستم آترا 1250320 یورو، شرکت آیش‌شبکه 997883 یورو، شرکت امر دات همراه 505608 یورو، شرکت سورین پخش رایانه495750 یورو، شرکت فوژان ارتباط قشم 234808 یورو و شرکت مهندسی بازرگانی طنین‌انداز شهر پاک 8000 یورو ارز دریافت کرده‌اند که به ورود کالا منجر نشده است.
 
با فرض اینکه این ارز تخصیص یافته و به دست واردکننده رسیده است اکنون از سرنوشت 21503227 یورو ارز واردات معادل 21 میلیون و 503 هزار و 227 یورو از دولتی خبری در دست نیست. 
 
وزیر ارتباطات معتقد است این شرکت‌ها ارز دولتی را در بازار آزاد فروخته‌اند.
 
البته طبق مقررات شرکت‌هایی که ارز دریافت می‌کنند تا 6 ماه پس از ثبت سفارش مجاز به واردات کالا هستند که مشخص نیست؛ بنابراین شاید زمان مجاز برای واردات کالا برای برخی از شرکت‌ها هنوز به پایان نرسیده باشد.
 
*جنجال در لیست عجیب و غریب دریافت کنندگان ارز دولتی گوشی و واردکنندگان گوشی 
 
بررسی لیست دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات گوشی و واردکنندگان گوشی نتایج جالبی را به دست می‌دهد. در بین اسامی این شرکت‌ها، نمونه‌های جالب وجود دارد که هر یک در نوع بدیع هستند. شرکتی که متعلق به رئیس انجمن واردکنندگان موبایل است و با ارز دولتی هیچ وارداتی نداشته است یا شرکتی که حتی نصف ارزی که از دولت گرفته گوشی وارد نکرده و سپس با انتشار عکس‌های منتسب به رییس آن با تخته موج سواری در فضای مجازی خبرساز می‌شود یا شرکتی که اخیرا در دی ماه سال 96 در زمینه واردات دام زنده و فرآورده‌های دامی، نهادهای خوراک دام، داروی دامی و تجهیزات مربوطه هم فعال شده است اما فعالیت در بازار رو به سود گوشی علاقمند‌تر است یا شرکتی که یک بار در زمان اجرای موفقیت آمیز طرح رجیستری گوشی موبایل برای مبارزه با قاچاق به دلیل همراهی در طرح ملی و کمک به مردم و مصرف‌کننده از آن تقدیر می‌شود و اکنون از 21 میلیون یورویی که دریافت کرده فقط 3 میلیون را به واردات گوشی زده و از بلند مرتبه‌های لیست جنجالی است. 


 

 

 

 

 

البته در این لیست عجیب و غریب شرکت‌هایی هم وجود دارد که تمام ارز دریافتی را صرف واردات کرده‌اند؛ مانند شرکتی که رتبه یکی مانده به آخر در مبلغ دریافتی ارز را داشته و در مقایسه با شرکتی که با 26 میلیون یورو دریافتی 8 میلیون یورو گوشی وارد کرده، تنها 108 هزار یورو دریافت کرده و با تمام ارز دریافتی دقیقا 108 هزار یورو گوشی وارد کرده است.
 
مجموع این موارد شائبه‌هایی از فساد و رانت سیستمی در تجارت شیرین واردات را مطرح می‌کند؛ تجارتی که به ویژه در روزهای اخیر شیرین‌تر هم شده و روی هر گوشی سود میلیونی باقی می‌گذارد؛ چه تجارتی بهتر از این؟ هرچند تمامی این موارد تا زمان رسیدگی و روشن شدن حقایق در حد حدس و گمان است؛ فرض خوشبینانه اینکه شاید در واقعیت شرکت رئیس انجمن واردکنندگان موبایل که حداقل از او انتظار فعالیت صحیح و قانونی می رود در فرصت باقی مانده از زمان ثبت سفارش، با ارز دریافتی کالاها را وارد خواهد کرد و آبروی هم‌صنفی‌های خود را می‌خرد؛ شرکتی که در واردات موبایل و نهاده‌های دامی فعال است علیرغم سوال های متعدد و شایبه برانگیز بودن نوع فعالیت اش از چگونگی فعالیت در دو حوزه کاری متفاوت ، مقرراتی را نقض نکرده و کار غیرقانونی انجام نداده است؛ شرکتی که در بحبوحه کمبود ارز در کشور به سادگی بیان یک رقم، 18 میلیون یورو ارز دولتی گوشی را معلوم نیست چه کرده شاید ساده‌ترین راه‌‌ها از جمله فروش ارز در بازار آزاد یا احتکار کالا در انبار را انتخاب نکرده و به دلیل مشکلات ثبت سفارش و واردات موفق به ورود کالا نشده است یا در آخر شرکتی‌هایی که تمام ارز دریافتی را صرف واردات کرده‌اند امکان رانت و فساد برای سوداگری را داشته‌اند اما خواسته راه صحیح کم سودتر را انتخاب کرده‌اند.
 
فارس حق شفاف‌سازی و ارایه مستندات را برای همه شرکت‌های حاضر در لیست محفوظ می‌داند.
 
*تشکیک در صحت لیست اعلامی دریافت‌کنندگان ارز و واردکنندگان گوشی 
 
پس از انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی گوشی و واردکنندگان گوشی، نوک پیکان تقصیر گرانی 2 برابری گوشی در بازار به سمت واردکنندگان نشانه گرفته شد.
 
البته این اتهام، واکنش‌هایی نیز داشت؛ از جمله محمود سفار رئیس شرکت یاس جهان به شماره ثبت 250043 و رییس انجمن واردکنندگان موبایل که طبق لیست اعلامی علیرغم دریافت 9 میلیون یورو معادل دلار 4200 تومانی هیچ وارداتی نداشته است، لیست اعلامی را دارای اشکال دانست.
 
وی گفت: شرکت یاس جهان در حالی به عنوان دریافت کننده ارز دولتی و بدون واردات معرفی شده که در سه ماه اخیر دقیقا به اندازه 9 میلیون یورو ارز دریافتی واردات انجام داده و آمار این واردات هم در سامانه گمرک ثبت شده است. در لیست منتشر شده میزان تخصیص ارز اعلام شده و به معنی این نیست که شرکت‌ها این ارز دریافت کرده‌اند و وزارت ارتباطات باید جدول دقیق میزان پرداخت ارز به شرکت‌ها را هم اعلام می‌‌‌کرد.
 
در واکنش دیگری، شرکت پارس سامتل قشم که طبق لیست اعلامی 14 میلیون یورو ارز گم شده دارد، اعلام کرد: لیست وزارت ارتباطات مربوط به یک فروردین ماه تا آخر خرداد است. این در حالی است 22 فروردین ماه اعلام شد که ارز 4200 تومانی به واردات گوشی تخصیص می‌یابد و از سوم اردیبهشت ماه روش اختصاص آن اعلام شد. بنابراین تهیه‌ ارز از اول سال امکان‌پذیر نبود و تا اردیبهشت نحوه کارکرد شرکت‌ها و تخصیص ارز نیمایی مشخص شد. اواخر اردیبهشت ماه اعلام شد که شرکت‌ها ابتدا باید پروسه ثبت سفارش را انجام دهند، سپس ثبت سفارش به همراه باقی مدارک مستدل به بانک مرکزی برای" تاییدیه و تخصیص" ارسال شود تا بعد از تایید، بانک عامل برای "تامین" ارز اقدام کند. متاسفانه در این قسمت یا صرافی بانک یا کارگزاران معتبر نیمایی توان تامین ارز را نداشتند. از زمان ثبت سفارش و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی تا زمان دریافت ارز، شرکت‌ها حدود یک ماه فرصت تامین وجه و دریافت ارز را دارند، در غیر این‌صورت ثبت سفارش‌ها و دریافت ارز برای واردات منقضی می‌شود.
 
اظهارات این واردکنندگان گوشی موبایل به تفاوت موافقت با تخصیص ارز و تخصیص ارز دلالت دارد، اخیرا سیدمهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در گفت‌وگو با فارس هم در پاسخ به این سؤال که اخیراً اعلام شده به کالاهای صنف رایانه به عنوان کالاهای دسته دوم (کالاهای واسطه‌ای) از محل ارز حاصل از صادرات پتروشیمی، فولا