کد خبر: 185957159
تاریخ انتشار: جمعه 08 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » چاووش اوغلو: بی ثباتی در ایران به سود هیچکس نخواهد بود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اهمیت ایران به عنوان یک همسایه برای این کشور گفت: تحولات منفی در ایران بر منطقه تاثیر گذار خواهد بود. بی ثباتی در ایران برای هیچکس سودی نخواهد داشت.

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در برنامه "NTV" در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور گفت: درباره انتخابات ریاست جمهوری آنچه انتظار داشتیم رخ داد و در مرحله اول کار تمام شد. درباره انتخابات پارلمانی نتوانستیم آرای مورد نظرمان را بدست آوریم اما اول شدیم و از این به بعد برای افزایش آرای خود بررسی کرده و اقداماتی خواهیم داشت. مشارکت مردمی نزدیک به 90 درصد بود که در دنیا کم نظیر است.

 
وی افزود: برای نظام جدید تصمیمات سریعی خواهیم گرفت و برای ثبات اقتصادی و سیاسی فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم.

 
وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه با اتحادیه اروپا تفاهمنامه‌ای برای پناهندگان سوری داشتیم که در قبال پذیرش آنها قرار بود 3 میلیارد یورو به ترکیه داده شود اما هنوز همه این پول نیامده است، گفت: در نشست آخر شورای اروپا تصویب شد که 3 میلیارد یورو پرداخت شود که امیدوارم این پرداخت به سرعت انجام شود.

 
چاووش اوغلو در خصوص آخرین وضعیت منبج نیز گفت: تاکنون 6 گشت نظامی از سوی ارتش ترکیه در اطراف منبج انجام شده است. نقشه راه با آمریکا را دنبال خواهیم کرد، آمریکا نیز باید متفق بودن خود را نشان داده و گام‌های مشخصی بردارد. درباره پ ک ک نیز یک گروه کاری تشکیل خواهد شد. در منبج 95 درصد جمعیت عرب تبار خواهند بود و اگر قرار بر ایجاد استقرار در این منطقه باشد نیروهای بومی باید این کار را انجام دهند.

 
وی ادامه داد: مردم این منطقه به طور قطع نیروهای ی پ گ و کسانیکه از بیرون وارد منبج شده‌اند را نمی‌پذیرند. هدف پ ک ک تجزیه است و بر این اساس نمی‌تواند در این منطقه جایی داشته باشد.

 
این دیپلمات ترک در خصوص عملیات در جنوب سوریه نیز گفت: در این اخلال بوجود آمده در جنوب سوریه(عملیات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در درعا) روسیه، ایران و آمریکا مسئولیت دارند. ما در تفاهم آستانه که نقاط کاهش تنش را دنبال می‌کند این منطقه را نیز اضافه کرده بودیم و قرار بود اقدامات مشترک را دنبال کنیم. ایران و روسیه ضامن سوریه بودند و ما نیز ضامن گروه‌های معارض اما در این منطقه(جنوب سوریه) آمریکا و روسیه نیز یک تفاهم با یکدیگر داشتند و با حمله سوریه به جنوب، این دو نیز مسئولیت دارند. اگر تفاهمات به پایان برسد دیگر راه حل سیاسی از جمله ژنو، آستانه و سوچی معنایی ندارد.

 
وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص وضعیت سنجار و فعالیت ترکیه در عراق نیز گفت: عقب نشینی از سنجار را عنوان کرده‌اند؛ هدف ما پاکسازی همه مناطق از پ ک ک است. عراق امروز برای تشکیل حکومت فعالیت می‌کند. ما در بصره سرکنسولگری خود را افتتاح خواهیم کرد و در موصل نیز برای بازگشایی سرکنسولگری در حال فعالیت هستیم.

 
چاووش اوغلو در خصوص روابط با آمریکا نیز گفت: ما نیز قصد گسترش روابط با آمریکا را داریم. امروز انتخابات پایان یافته و رئیس جمهورمان فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد. در منطقه نیز همکاری‌های منطقه‌ای با ترکیه را دنبال می‌کنیم.

 
وزیر خارجه ترکیه در خصوص خروج آمریکا از برجام نیز گفت: آمریکا از این تفاهم خارج شد اما اروپا آن را ادامه می‌دهد. این یک تصمیم اشتباه بود و ما مجبور به پذیرش آن نیستیم. اگر تصمیمات بر صلح و ثبات تاکید داشته باشد آنها را حمایت خواهیم کرد.

 
چاووش اوغلو با اشاره به اهمیت ایران به عنوان یک همسایه برای ترکیه اظهار داشت: تحولات منفی در ایران بر منطقه تاثیر گذار خواهد بود. بی ثباتی در ایران برای هیچکس سودی نخواهد داشت.

 
وزیر خارجه ترکیه همچنین در خصوص اقدامات کنگره آمریکا درباره عدم تحویل جنگنده‌های اف 35 به ترکیه گفت: این اقدام موجب ناراحتی ترکیه شده است. ترامپ به ما درباره گام‌هایی که باید در این مسیر بردارد توضیحاتی داد. ترامپ به ترکیه اهمیت داده و خواستار گسترش روابط است.

 
وی درباره خرید سامانه اس 400 از روسیه نیز گفت: ناتو در گذشته در این باره توضیحاتی داده است. آنها به خوبی می‌دانند که در یونان سامانه اس 300 وجود داشته و فعال است. ما این سامانه را برای حفظ حریم هوایی خود خریداری کرده‌ایم و سامانه‌ای که خریداری شده تهدیدی برای ناتو نیست.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین