کد خبر: 185980069
تاریخ انتشار: جمعه 08 تير 1397
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » مراسم اختتامیه طرح اعزام اساتید تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان با حضور مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی و شخصیت های برجسته حوزوی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله: قرآن باید وارد زندگی مردم شود/لزوم افزایش برنامه های تفسیر قرآن در رسانه ملی

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

 حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله از مراجع تقلید شامگاه پنجشنبه هفتم تیرماه در مراسم اختتامیه طرح اعزام اساتید تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تقدیر از فعالیت اثرگذار اساتید حوزه در راستای تفسیر قرآن و ترویج معارف قرآن گفتند: نعمت ترویج قرآن در جامعه بالاترین نعمت الهی است وتوجه به قرآن در حوزه های علمیه بسیار لازم است و  باید سعی شود که اساتید حداقل هفته ای یک جلسه تفسیر قرآن داشته باشند.

آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله در این مراسم که بسیاری از اساتید و شخصیت های حوزوی حضور داشتند، با بیان این که علمای بزرگ ما همواره به قرآن و تفسیر قرآن توجه ویژه داشتند، اظهار کردند: گامی که امروز برداشته شده و اساتید برای تفسیر قرآن اهمیت ویژه قائل شدند و برای تبلیغ معارف قرآن به استان ها سفر کردند، بسیار مبارک است.

وی ادامه دادند: پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید که انسان در زمان تاریکی و فتنه ها باید به قرآن تمسک کند تا راه صحیح را پیدا کند، امیرمومنان(ع) نیزمی فرماید فتنه ها از هوا و هوس سرچشمه می گیرد که با دستورات کتاب الهی مخالف است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله با بیان این که در برابر فتنه ها راهی جز پناه بردن به قرآن وجود ندارد، ابراز داشتند: افزون بر لزوم توجه بیشتر حوزه به قرآن کریم، در صداوسیما نیز باید فرهنگ قرآنی ترویج داده شده و مباحث قرآنی باید در اوقات مناسب پخش شوند.

وی عنوان کردند: آیت الله جوادی از مفسران بزرگ است که مباحث ایشان باید در اوقات مناسب در صداوسیما پخش شود نه این که آن را در نیمه های شب که همه خواب هستند پخش کنند!

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: باید همت کنیم تا تفسیرقرآن در حوزه و اجتماع ترویج داده شود، قرآن کریم تنها برای قرائت و تبرک نیست بلکه باید در صحنه زندگی عملی مردم وارد شود و علما و حوزویان باید تلاش کنند تا قرآن را کاملا به صحنه بیاورند.

وی اضافه کردند: متأسفانه در بعضی از کتب فقهی از قرآن زیاد استفاده نشده است وصرفا توجه به روایات است و حال آنکه باید ابتدا توجه به قرآن و سپس به روایات باشد. در قرآن آیات فراوانی وجود دارد که اگر در حوزه مورد توجه باشد و آموزش داده شود بسیار اثرگذار خواهد بود مانند این که می دانیم خداوند متعال سلطه بر مسلمین را از سوی کفار را جایز نمی داند که فرموده است: وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرينَ عَلَي الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً(نسا 141) و این سلطه در زمینه های گوناگون باید تعریف شود که شامل سلطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است که همه اینها باید در حوزه ها مورد بحث قرار گیرد.

این مرجع تقلید با بیان این که قرائت قرآن مقدمه ای برای عمل کردن به مضامین و مفاهیم آن است، گفتند: فقها باید در استنباط ها و تالیفات خود به آیات قرآن توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزودند: تمسک به قرآن کریم اختلاف بین مسلمین را از بین می برد چرا که فرموده است: وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ (آل عمران 103) .

وی ادامه دادند: قرآن باید به عنوان کتابی مرجع در جامعه باشد و  باید در حوزه ها همت کرد تا قرآن نقش بیشتری در صحنه اجتهاد و استنباط داشته باشد چنانکه مرحوم علامه طباطبایی مطالب مورد نیاز جامعه را از قرآن ارائه می کردند .

در این مراسم از اساتید حوزه برای فعالیت در عرصه تفسیر قرآن کریم، تکریم و تقدیر شد./

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین