کد خبر: 186063267
تاریخ انتشار: جمعه 08 تير 1397
خانه » سایت های خبری » وارث » دعا وسیله موثری برای خودسازی، خداشناسی و پیوند انسان با خداست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
حجت الاسلام عبدوس:

خطیب حرم مطهر رضوی گفت: دعا وسیله موثری برای خودسازی و خداشناسی و پیوند و ارتباط انسان با خداست.

به گزارش چی 24 به نقل از وارث:
دعا وسیله مؤثری برای خودسازی، خداشناسی و پیوند انسان با خداستوارث:حجت الاسلام محمدتقی عبدوس در ویژه برنامه فرهنگی حرم مطهر رضوی که قبل از نماز مغرب در صحن جامع رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه احترام به والدین برای انسان برکات زیادی را به ارمغان می‎آورد، عنوان کرد: بی‎تردید اگر انسان به زحمت‎ها و رنج‎های بی‎شائبه والدین توجه کند، هرگز نیکی‎های آنان را از یاد نمی‎برند. اگر شخصی کوچک‎ترین نیکی و احسانی در حق انسان به‎جای آورد، عقل تشکر و قدردانی از وی را لازم می‎داند، حال با توجه به اینکه پدر و مادر سمبل نیکی و احسان به فرزند هستند و از جان خود برای پرورش او مایه می‎گذارند، سزاوارترین انسان‎ها برای احترام و قدردانی‎اند.
وی ادامه داد: احترام گذاشتن به والدین یعنی قدرت و توانایی آن‌ها را بشناسید و این یعنی بدانید که آن‌ها در مقامی بالاتر از شما قرار داشته و برگردن شما حق دارند و باید به آن¬ها احترام بگذارید.
این استاد حوزه در ادامه با اشاره به اینکه دعا برای دیگران یکی از نشانه‎های ایمان است، عنوان کرد: دعا در حق دیگران کار پسندیده‌ای در نزد خداوند است. این روش دعا کردن بسیار به نفع دعا‌کننده است، چراکه به‌خاطر همین مقدم داشتن دیگران در دعا، خداوند بلا را از فرد دور و رزق و روزی‌اش را زیاد و دو‌برابر می‌کند.
وی دعا را یکی از بزرگترین عبادت‎ها برشمرد و تصریح کرد: براساس روایات نقل شده از رسول مکرم اسلام(ص) ارزش و قیمت افراد در پیشگاه خداوند به دعای آنان بستگی دارد. دعا وسیله مؤثری برای خودسازی و خداشناسی و پیوند و ارتباط انسان با خداست.
وی با تاکید بر اینکه دعا برای دیگران، باعث نزدیک شدن انسان به خدا می‎شود، عنوان کرد: دعا در حق دیگران و مقدم داشتن نیاز دیگران یعنی خارج شدن از خود، یعنی من به فکر دیگران هستم، غصه دیگران را دارم، شادی و سرنوشت دیگران برایم مهم است، آن‎قدر دعا کردن برای دیگران زیباست که انسان مورد ستایش فرشتگان قرار می‎گیرد و به صفت رحمان می‎رسد.
حجت الاسلام عبدوس یادآور شد: ذكر و ياد خدا يكى از وظايف مهم بندگى است كه مومنان نبايد در هيچ حالى از آن غلفت كنند. ياد خدا دل‎ها را آرامش داده و اضطراب و شک و ترديد را از انسان دور مى‏كند. غفلت از ياد خدا و ترك ذكر او نیز، موجب سنگدلى و قساوت قلب مى‌‏شود.

منبع:آستان نیوز

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین