کد خبر: 186081153
تاریخ انتشار: شنبه 09 تير 1397
خانه » حواشی » ابنا » بازگشت روهینگیاییها از بنگلادش بدون اعطای حق شهروندی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

سازمان ملل و دولت میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیایی از بنگلادش به این کشور توافق کردند بدون اینکه تضمینی برای اعطای شهروندی و یا آزادی تردد آنها در این تفاهم نامه وجود داشته باشد.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ سازمان ملل و دولت "آنگ سان سوچی" در میانمار ماه گذشته (خرداد) برای بازگشت اختیاری و امن صدها هزار آواره روهینگیایی از کشور همسایه بنگلادش موافقت کردند اما جزئیات آن تاکنون آشکار نشده بود.

براساس این تفاهم نامه که در رسانه های آسیایی مطرح شده، اعطای حقوق شهروندی و حفظ حقوق پناهندگان در تمرکز این گفت وگوها بود که مورد مناقشه قرار داشت و در مورد آن توافقی حاصل نشد.

بر اساس گزارش شبکه خبر آسیا، دراین یادداشت تفاهم آمده است که براساس قوانین و مقررات موجود پناهندگانی که به میانمار باز می گردند از همان آزادی تردد میانماری ها در ایالت راخین برخوردار خواهند بود.

اما این تفاهم نامه آزادی حرکت و تردد را برای آوارگانی که به میانمار بازگردند تضمین نکرده و ممنوعیت های موجود علیه تردد آنها در مناطق مرزی را برطرف نکرده است.

لورا هائه Laura Haigh پژوهشگر سازمان عفو بین الملل در این باره به رسانه ها گفت که این تفاهم نامه نتوانسته حقوق اولیه برای بازگشت بیش از 700 هزار آواره پناهنده روهینگیایی را از بنگلادش فراهم کند.

ارتش و شبه نظامیان بودایی میانمار از شهریور 96 با حمله به ایالت راخین میانمار هزاران نفر از مسلمانان روهینگیایی را کشته و با آزار، شکنجه و سرکوب موجب آواره شدن بیش از 700 هزار نفر از این اقلیت در پشت مرزهای کشور همسایه بنگلادش شدند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پیشتر از این تفاهم نامه به عنوان نخستین گام ضروری برای ایجاد یک چارچوب همکاری به منظور بازگشت آوارگان نام برده بود.

دولت میانمار با اکثریت جمعیت بودایی تاکنون حقوق شهروندی اقلیت مسلمان روهینگیایی را به رسمیت نشناخته و از آنها به عنوان یک گروه نژادی آواره از کشور بنگلادش تحت عنوان مهاجران بنگالی ها یاد می شود.

این درحالی است که اکثر رهبران آوارگان روهینگیایی اعلام کردند که آوارگان بدون ارائه تضمین و اعطای حق شهروندی به آنها حاضر به بازگشت به میانمار نیستند و اعطای کارت شناسایی را به جای ارائه حق شهروندی رد کردند.

.................
پایان پیام/ ۲۱۸

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین