کد خبر: 186085517
تاریخ انتشار: شنبه 09 تير 1397
خانه » سلامت و بهداشت » اخبار تامین » گره گشایی از اقتصاد با بخشودگی جرایم بیمه ای
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد:

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بخشودگی جرایم حق بیمه کارفرمایان را اقدامی مثبت توصیف کرد و گفت: تجربه نشان داده که سیاست های تشویقی همواره بهتر جواب داده و سیاست های دستور و توبیخ و تنبیه در اجرا مشکل آفرین بوده است.

به گزارش چی 24 به نقل از اخبار تامین:

خضری با اشاره به تجربیات مثبتی که از سیاست های تشویقی مشاهده شده است، گفت: اداره ا مور مالیاتی نیز چنین سیاستی را در پیش گرفت و حتی سیستم خوداظهاری را مطرح کرد تا کارفرمایان و اصناف خودشان با میل و رغبت مالیات بپردازند و نتیجه آن شده که درآمد اداره مالیاتی بالا رفته و بارها شاهد بوده ایم که هنوز زمان فرا نرسیده، اداره مالیات اعلام کرده که به چشم انداز دریافت مالیات رسیده است.

وی گفت: وقتی بدهی از یک مبلغی بیشتر می شود و کارفرما احساس می کند که توان پرداخت آن را ندارد، نسبت به بیمه کارگران و کارکنانش بی تفاوت می شود. بنابر این وقتی بخشودگی جرایم مطرح شد، کارفرمایان احساس می کنند که زمان اطاعت از قانون فرا رسیده است.

نماینده پیرانشهر حق بیمه را با اقساط تسهیلات مقایسه کرد و گفت: همان طور که به تسهیلات جریمه دیرکرد تعلق می گرفت، حق بیمه ها نیز همین گونه بود. بدتر اینکه به جریمه های بیمه ای نیز جریمه تعلق می گرفت آنگاه کارفرما متوجه می شد که بابت 5 میلیون تومان حق بیمه باید 15 میلیون تومان بپردازد به همین دلیل انگیزه پرداخت حق بیمه را از دست می داد.

وی تاخیر در پرداخت حق بیمه و جرایمی که به آن تعلق گرفته بود را باعث زمینگیر شدن اشتغال دانست و گفت: هنگامی که کارفرمایی احساس کند میزان بدهی هایش سنگین شده، خود به خود انگیزه تولید و کارآفرینی را از دست می دهد که این رویکرد مانند سمی است که خطر آفرین باشد.

خضری با اشاره به مشکلاتی که برای کارگران بنگاه های اقتصادی پیش می آید، گفت: امروزه کارگاه های بسیاری را سراغ داریم که کارگران را بیمه نمی کنند و به شرط آنکه کارگر تقاضای بیمه نکند، نیرویش را استخدام می کند، بنابراین باید شرایط را به نوعی مدیریت کنیم که کارفرما دست به تخلف نزند.

وی با اشاره به شرایط حساس کشور گفت: در شرایطی که دشمنان ما سعی می کنند از طریق اقتصادی به کشورمان لطمه بزنند، باید مراقب باشیم که وضعیت بنگاه های اقتصادی با چالش روبه رو نشود و بخشودگی جرایم حق بیمه می تواند گره گشا باشد.

منبع: پایگاه خبری تامین 24

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین