کد خبر: 186131430
تاریخ انتشار: شنبه 09 تير 1397
خانه » حواشی » ابنا » جانفشانی شهدا جزئی از تاریخ اصیل عراق است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نماینده آیت الله سیستانی:

حجت الاسلام سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی در کربلا اظهار داشت که جانفشانی شهدا جزئی از تاریخ اصیل عراق به شمار می آید.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ حجت الاسلام سید احمد صافی نماینده آیت الله سیستانی در کنفرانس «فتوای دفاع مقدس» که از روز گذشته در شهر مقدس کربلا آغاز بکار کرد، گفت: هیچ شک و تردید وجود ندارد که نمی توان تاریخ را در جملات اندک مختصر کرد و چیزی نوشته شود که راز آن را ندانیم.

وی افزود: تاریخ عراق سرشار از مشکلات بزرگی بوده است و کسی که با تاریخ این کشور آشنایی دارد به خوبی می داند که جایگاه این کشور با چه مصیبت هایی دچار شده است. ما درصدد نگاه به پشت سر نیستیم و فقط می خواهیم واقعیت ها را بدانیم.

این روحانی عراقی تصریح کرد: هنگامی که فتوای جهاد کفایی صادر شد نمی دانستیم چه آینده ای در انتظار ما خواهد بود اما به این واقعیت واقف بودیم که ملت باید پیروز شود. مساله یک مساله کاملا واقعی و درست بود و ریشه آن به بیش از هزار سال پیش می رسید.

وی با اشاره به اینکه این مساله باید ادامه یافته و متوقف نشود، اظهار داشت: جان ها از دست رفته، خون ها ریخته شده و برخی از خاک کشور مورد تعرض قرار می گرفت اما پیروزی در انتهای این نزاع کاملا پیش بینی می شد.

حجت الاسلام صافی ادامه داد: کسی که بر اساس یک اعتقاد واضح و روشن می جنگند به هیچ وجه بازنده نمی شود چرا که شعار پیروزی یا شهادت در راه خدا را فریاد می زند و هر دو مساله به معنای پیروزی و سعادت است.

وی تأکید کرد که مرجعیت به عنوان نایب امام زمان(ع) است و ما به آن به عنوان یک مساله مقدس می نگریم.

نماینده آیت الله سیستانی خاطرنشان ساخت: آنچه سبب تمایز این فتوا با سایر فتواها شده است عدم روشن بودن دشمن مقابل است چرا که هیچ دشمن مشخص و معینی وجود ندارد. ما با یک کشور روبرو نبودیم بلکه با دشمنی مواجه بودیم که تحت هیچ معیار سازمان بین الملل قرار ندارد و حتی نمی توان برای پایان این جنگ به معیار خاص یا وساطت روی آورد.

امام جمعه کربلا با اشاره به سختی صدور این فتوا گفت: این فتوا صادر شد تا در برابر این دشمنی قرار گیریم که برنامه و شیوه خاصی داشته و در اوج سنگدلی و قتل و تروریسم قرار دارد. برخورد با چنین دشمنی به هیچ وجه آسان نیست بنابراین هنگامی که چنین حمایت مردمی بزرگی را مشاهده کنیم مطمئنا توقع نتایج بسیار خوبی را خواهیم داشت.

وی نسبت به خطر تروریسم هشدار داد و افزود: تا زمانی که تروریسم وجود دارد همگان باید برحذر باشند زیرا دشمن ما یک کشور نیست که آن را شکست داده باشیم بلکه موجوداتی هستند که از گوشه و کنار برمی خیزند و باید نسبت به آنها برحذر بود.

حجت الاسلام صافی از جنایت اسپایکر به عنوان بزگترین جنایت دوران معاصر یاد کرد و بیان داشت: ما ملتی هستیم که جانفشانی فراوانی ارائه کرده و خون های بسیاری داده ایم اما مشکل اینست که نمی توانیم مظلومیت خود را به نمایش بگذاریم.

تولیت شرعی آستان مقدس عباسی تأکید کرد که برخی درصدد هستند تا تعداد شهدایی که توسط دیکتاتوری صدام به شهادت رسیده یا بر اساس حوادث بمب گذاری یا جنایت های داعش جان خود را از دست داده اند، گردآوری کنند. مطمئنا تعداد بسیار هولناکی خواهد بود اما هیچ آماری در این زمینه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه توانایی ما برای بیان مظلومیت ملت عراق بسیار اندک است، گفت: بر این اساس نمی توانیم افکار عمومی جهان را نسبت به قربانیان عراقی و خون هایی که تاکنون ریخته می شود، اقناع سازیم. ما عادت به ثبت سند نداریم و حوادث یکی پس از دیگری می گذرند و پس از بروز حادثه جدید، حادثه قبلی را به فراموشی می سپاریم.

این روحانی عراقی ادامه داد: ما در عتبه عباسی به این نتیجه رسیدیم که این مسائل را ثبت کنیم و این پروژه را آغاز کرده ایم و تلاش های فراوانی توسط برادران قهرمان انجام می گیرد تا موسوعه ای تالیف سازیم.

حجت الاسلام صافی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: تاریخ با قلم نوشته می شود اما اگر با خون نگارش شود شأن بزرگی خواهد یافت. مسئولان به دو مساله توجه داشته باشند؛ اولا وفاداری به شهدا به هیچ وجه فراموش نشود و ثانیا جانفشانی های آنان را مستند کنیم زیرا آنها جزئی از تاریخ اصیل عراق هستند و به آن افتخار می کنیم.

..............

پایان پیام / 326

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین