کد خبر: 186203372
تاریخ انتشار: شنبه 09 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » گزینه های احتمالی که قرار است عهده دار سفارتخانه های ایران شوند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

همزمان با فصل تابستان و نقل و انتقالات در سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در خارج، اخباری از گوشه و کنار درباره انتصاب سفرای جدید در برخی کشورها از جمله چین، لبنان، استرالیا، اسپانیا و ... شنیده می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز، همزمان با  فصل تابستان و موعد نقل و انتقالات در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، خبرهایی از گوشه و کنار به گوش می‌رسد درباره سفرای جدیدی که قرار است به جای سفرای قبلی به محل مأموریت بروند و یا در سفارتخانه‌هایی که مدتی است بدون سفیر مانده‌اند، مشغول به فعالیت شوند.


*بقایی به ژنو می‌رود؟

 
در همین راستا براساس شنیده‌های خبرنگار خبرگزاری فارس، «اسماعیل بقایی هامانه» دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو به سوئیس خواهد رفت.

«محسن نذیری اصل» از اردیبهشت 1392 عهده‌دار این سمت بود.

 
* طه‌ هاشمی سفیر ایران در واتیکان

 
«سید طه هاشمی» معاون سابق دانشگاه آزاد اسلامی هم به جای محمدطاهر ربانی، عهده‌دار سفارت ایران در واتیکان شده است. هاشمی، رئیس اسبق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده قم در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی نیز بوده است.

سید طه هاشمی که سابقه تحصیل در حوزه علمیه قم را دارد و پزشک و پژوهشگر نیز هست، دیگر گزینه معممی است که به عنوان سفیر ایران در مقر رهبری کاتولیک‌های جهان منصوب شده است. معمولاً سفرایی که از ابتدای انقلاب به واتیکان اعزام شده‌اند در کسوت روحانیت بود‌ه‌اند تا بتوانند مأموریت خود را در این کشور کوچک که وجهه دینی آن پررنگ‌تر از دیگر کشورهاست، بهتر انجام دهند.


*فیروزنیا به بیروت می‌رود

 
«سید محمدجلال فیروزنیا» نیز قرار است به جای محمد فتحعلی، به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت برود و به عنوان سفیر جدید ایران در لبنان مشغول به فعالیت شود؛ جایی که به علت ورود به فاز جدید تحولات سیاسی، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. 

فیروزنیا در کارنامه کاری خود مسئولیت‌هایی چون مدیرکل خلیج‌فارس و خاورمیانه، سفیر ایران در کشورهای یمن و بحرین، مالزی و رئیس اداره اول خلیج‌فارس وزارت خارجه را برعهده داشته است.


* رحمانی موحد سفیر جدید ایران در توکیو

 
«مرتضی رحمانی ‌موحد» هم به عنوان سفیر ایران در توکیو و جایگزین رضا نظرآهاری به این سمت منصوب شده است.

رحمانی موحد، پیش از این کارشناس ارشد سیاسی و مشاور وزیر امور خارجه بود، وی در دولت یازدهم (چهار سال اول دولت حسن روحانی) معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود، در مدت تصدی این مسئولیت مهم تلاش‌های زیادی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی کشور بویژه در عرصه بین المللی به عمل آورد و در این دوره بود که جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار در لیست 50 کشور اول دنیا در جذب گردشگران خارجی قرار گرفت.

رحمانی موحد که دارای کارشناس ارشد حقوق بین الملل است به جای رضا نظرآهاری، عازم توکیو می‌شود که از سال 1391 سفیر کشورمان در ژاپن بود.

از دیگر سوابق کاری رحمانی موحد، می‌توان به معاونت مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند، سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای، رئیس اداره دوم کشورهای مشترک المنافع، ریاست دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در وزارت امور خارجه و همچنین ریاست دبیرخانه همکاری‌های اقتصادی سه جانبه اشاره کرد. 

رضا نظرآهاری از آذر 90 تا آبان 96 عهده‌دار سفارت ایران در توکیو بود و بعد از بازگشت وی به تهران، سفارت ایران در توکیو در سطح کاردار اداره شد.


*جباری سفیر ایران در سوئیس شد

 
«محمدرضا حاجی‌کریم جباری» مدیرکل پیشین وزارتی نیز اخیراً در آستانه سفر حسن روحانی به سوئیس، به عنوان سفیر جدید ایران در این کشور اروپایی، راهی برن شده است. سفارت ایران در سوئیس بعد از عزیمت غلامعلی خوشرو، سفیر سابق به نیویورک در سال 1393 برای تصدی نمایندگی دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک، در سطح کاردار اداره می‌شد.

جباری که سفیر اسبق ایران در ساحل عاج نیز بوده، پیش از سفر حسن روحانی رئیس جمهور به سوئیس که قرار است دوشنبه 11 تیر ماه سالجاری انجام شود، به سوئیس رفت تا سکان سفارت ایران را برعهده بگیرد.


*غریب‌آبادی به وین رفت

 
به گزارش فارس، «کاظم غریب‌آبادی» معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز به جای رضا نجفی، عهده‌دار دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین شد.

غریب‌آبادی پیش از این در سمت‌های مختلف از جمله معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند و نماینده دائم نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خدمت کرده است.


*ادریسی کرمانشاهی گزینه جایگزین مهمان‌پرست در ورشو

 
«مسعود ادریسی کرمانشاهی» نیز به جای رامین مهمان‌پرست به ورشو می‌رود تا در سمت سفیر ایران در لهستان به کار بپردازد. 

ادریسی کرمانشاهی در کارنامه کاری خود عهده دار سفارت ایران در لبنان نیز بوده و مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقا نیز بوده است. 

 
*همتی از بیمه مرکزی ایران به پکن می‌رود

 
شنیده‌ها حاکی است «عبدالناصر همتی» رئیس کل فعلی بیمه مرکزی ایران، به جای علی‌اصغر خاجی، عهده‌دار سفارت ایران در پکن شده است. 

همتی که دارای دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه تهران است، در کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی، مدیریت بیمه اتکایی آسیا، اداره کل خبر و معاونت سیاسی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به فعالیت پرداخته است.

مدیرعاملی بانک سینا و مدیرعاملی بانک ملی ایران، از دیگر سمت‌های سابق همتی است.

 
*حق‌بین جایگزین وهاجی در استرالیا می‌شود


براساس شنیده‌های خبرنگار فارس، «فریدون حق‌بین» مدیرکل هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه نیز به جای عبدالحسین وهاجی به کانبرا خواهد رفت و به عنوان سفیر ایران در استرالیا به فعالیت می‌پردازد.


*فرشچی، گزینه پیشنهادی برای تصدی سفارت ایران در هلسینکی

 
همچنین شنیده شده که «پروین فرشچی» معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز قرار است به فنلاند برود و عهده‌دار سفارت ایران در هلسینکی شود.

کامبیز جلالی سفیر ایران در فنلاند از آذر 93 عهده‌دار این سمت بوده است.


*احتمال تعیین قشقاوی به عنوان سفیر ایران در اسپانیا

 
«حسن قشقاوی» معاون سابق کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه نیز از گزینه‌های تصدی سفارت ایران در اسپانیاست و گفته می‌شود قرار است پس از دریافت آگرمان به جای محمدحسن فدایی‌فرد به مادرید برود.

قشقاوی همچنین پیش از این به عنوان سفیر ایران در سوئد و قزاقستان نیز فعالیت کرده است. نماینده دوره‌های چهارم و ششم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی وزارت خارجه از دیگر سمت‌های قشقاوی بوده است.

فدایی‌فرد از فروردین 1393 عهده‌دار این سمت بوده است.


*بیات، گزینه محتمل برای سفارت ایران در ایتالیا

 
«حمید بیات» مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه نیز گزینه تصدی سفارت ایران در رم است و گفته می‌شود به جای جهانبخش مظفری، قرار است به سمت سفیر ایران در ایتالیا منصوب شود.

بیات پیش از این به عنوان سفیر ایران در دانمارک و همچنین سودان فعالیت کرده است.


* شافعی عهده‌دار سفارت ایران در لوبلیانا می‌شود

 
براساس این گزارش، «کاظم شافعی» نیز به عنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی منصوب شد. 

کاظم شافعی پیش از این ریاست اداره مرزی در معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت.


*سعید خرازی، گزینه احتمالی سفارت ایران در اردن

 
همچنین شنیده شده که «سعید خرازی» نیز از جمله گزینه‌هایی است که این روزها به عنوان سفیر جدید ایران در امان پایتخت اردن و جایگزین مجتبی فردوسی‌پور مطرح است.


*رسولی محلاتی گزینه تصدی سفارت ایران در صوفیا

 
براساس این گزارش، «سید محمدجواد رسولی محلاتی» سفیر اسبق ایران در عربستان سعودی و مدیرکل امور مجلس وزارت امور خارجه هم قرار است به سفارت ایران در بلغارستان برود. با پایان مأموریت عبدالله نوروزی، سفیر قبلی ایران در صوفیا، سفارت ایران در بلغارستان در حال حاضر در سطح کاردار فعالیت می‌کند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین