کد خبر: 186215564
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 تير 1397
خانه » حواشی » ابنا » `فواد سزگین` اندیشمند برجسته ترکیه ای درگذشت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

`فواد سزگین` محقق علوم اسلامی و مستشرق اهل ترکیه دار فانی را وداع گفت.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ "فؤاد سزگین" اندیشمند اسلامی و تاریخدان ترکیه‌ای، در سن ۹۴ سال سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

بر اساس اعلام رسانه‌های ترکیه‌ای پیکر فؤاد سزگین امروز یکشنبه دهم تیرماه در شهر استانبول ترکیه تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.

او مدرس دانشگاه استانبول بود، اما در پی کودتای ۱۹۶۰ میلادی ترکیه این سمت را از دست داد. وی در سال ۱۹۶۱ به آلمان مهاجرت کرد و به عنوان استاد مدعو در دانشگاه فرانکفورت شروع به کار کرد. در سال ۱۹۸۲، سزگین مؤسسه تاریخ علوم اسلامی عربی را تاسیس کرد. امروز این مؤسسه جامع‌ترین مجموعه از متون تاریخ علم عربی اسلامی در جهان را دارا است.

سزگین، در سال ۱۹۸۳ یک موزه منحصربه‌فرد در این مؤسسه، با گرد هم آوردن بیش از ۸۰۰ مدل از دستگاه‌های علمی تاریخی، ابزار و نقشه‌ها، عمدتاً متعلق به عصر طلایی علوم اسلامی تأسیس کرد. در سال ۱۹۶۸، سزگین چهار کتاب ناشناخته حساب «دیوفانت» را در حرم امام رضا (ع) در شهر مشهد مقدس یافت.

وی در زمینه احیاء و بازسازی دستاوردهای تمدنی دانشمندان اسلامی کارهای ماندگاری را از خود به جای گذاشت و یک مرکز نمایشگاهی و موزه‌ای ارزشمندی را در شهر فرانکفورت و در مرکز انستیتو تاریخ علوم اسلامی این شهر تشکیل داد.

۱۳ جلد کتاب تاریخ ادبیات عربی سزگین زیر بنای تاریخ علم و فناوری در جهان اسلام و گاهشمار دانشمندان و مهندسان مسلمان است. کتاب ۵ جلدی علوم طبیعی اسلام او اسناد اقلام موجود در موزه فرانکفورت است.

...............
پایان پیام/ 268

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین