کد خبر: 186375818
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » آغاز دومین هفته تابستان با قطعی متعدد آب وبرق / `صرفه جویی` تنها راه نجات
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز، روز گذشته (شنبه نهم تیرماه) به‌جز استانهای شمال غربی کشور و چند استان غربی، بقیه استانها در نقاط متعدد شهری و گاهی روستایی شاهد بروز قطعی‌های پراکنده آب و برق بودند.

 
این روزها شدت مصرف آب و برق در کشور به‌صورت افسارگسیخته بالا رفته، این درحالی است که اغلب مردم ایران اساساً مردمی بََدمصرف و پُرمصرف هستند و امسال نیز به‌خاطر شرایط کم‌آبی شدید (دومین سال از نظر شدت کم‌بارشی در نیم قرن اخیر را سپری می‌کنیم)، هم در میزان آب در دسترس برای تأمین نیازهای آبی کشور و هم در میزان برق قابل تولید، با محدودیت‌های بسیاری مواجه شده‌ایم.

 
از یک سو ظرفیت‌های تولید برق طی سالهای اخیر بر اساس نیاز رشد سالانه توسعه نیافته و از سوی دیگر کم‌بارشی موجب شده علاوه بر از مدار خارج شدن حدود 4 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق از نیروگاههای برق‌آبی، برخی واحدهای حرارتی نیز با کسری آب در فرآیند تولید مواجه شوند و این مسئله، بالطبع در میزان توان خروجی نیروگاهها تأثیرگذار بوده است.

 
در حال حاضر (بعد از ظهر یکشنبه دهم تیرماه) کلان‌شهرهایی چون تهران، کرج، اهواز، اصفهان، شیراز، مازندران و ... با قطعی‌های پراکنده 30دقیقه‌ای تا 3ساعته برق در برخی نقاط مواجه‌اند و این قطعی برق در بسیاری از نقاط این کلان‌شهرها به قطعی آب نیز منجر شده است.

 
بروز قطعی‌های متعدد و چندساعته آب و برق را در دومین هفته تابستان 97 در حالی شاهد هستیم که تمامی ظرفیت‌های موجود کشور برای برقرسانی و آبرسانی مطلوب با آمادگی کامل در مدار بهره‌برداری است و پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نیرو حاکی از این است که تا این لحظه (ساعت 15 روز دهم تیرماه) هیچ برنامه‌ای مبنی بر جیره‌بندی آب و برق در هیچ نقطه کشور در دستور کار قرار نگرفته و قطعی‌های به‌وجودآمده ناشی از رشد مقطعی و شدید مصرف در نقاط مربوطه است. البته در برخی شهرها، در برخی روزهای گذشته از تیرماه، شرایط به‌حدی در تأمین آب با مضیقه مواجه شده است که جیره‌بندی مقطعی و چندساعته به‌منظور دسترسی بهتر و آبرسانی بهینه تا رفع مشکل کسری آب شبکه، در دستور کار قرار گرفته و بلافاصله با گذر از ساعاتِ بحرانی، شرایط به حالت عادی بازگشته است.

 
بیشتر قطعی‌های آب و برق طی روزهای گذشته در ساعات پیک روزانه مصرف (11 صبح تا 5 بعدازظهر) رخ داده، اگرچه ساعات بین 7 تا 11 صبح و 17 تا 21 نیز قطعی‌های پراکنده و مقطعی گزارش شده است. این آمار نشان می‌دهد که عامل بروز اغلب قطعی‌ها، رشد افسارگسیخته مصرف بوده و تنها راه نجات از تکرار قطعی‌های آب و برق و حتی جلوگیری از گسترش پهنه و مدت قطعی‌ها، صرفه‌جویی در مصرف به‌ویژه در ساعات پیک است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین