کد خبر: 186488722
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 تير 1397
خانه » حواشی » ابنا » بلژیک صادرات سلاح به عربستان را متوقف کرد/ الحوثی: تصمیم بلژیک، سیلی سیاسی به عربستان است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تصمیم بلژیک مبنی بر ممنوعیت فروش سلاح به عربستان با استقبال محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلابی یمن روبرو شد و او آن را اقدامی مثبت است.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ شورای حکومتی بلژیک که وظیفه نظارت بر فعالیت‌ دولت مرکزی و دولت‌‎های محلی این کشور را عهده دار است، حکم توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را صادر کرد.

حکم این شورا که در پی شکایت گروه‌های حقوق بشری صادر شد، چهار مجوز فروش سلاح به ریاض را دربرمی‌گیرد.

شکایت‌ گروه های مذکور از 20 مجوز صادراتی بود؛ اما پس از بررسی‌ها مشخص شد که بیشتر تسلیحات به عربستان تحویل شده و تنها چهار مجوز صادرات استفاده نشده است.

شرکت بلژیکی فابریک ناسیونال تولید کننده این تسلیحات بوده که بنا به آمار، تنها در سال گذشته میلادی (2017) نزدیک به 153 میلیون یورو تسلیحات به ریاض فروخته است.

تصمیم بلژیک مبنی بر ممنوعیت فروش سلاح به عربستان با استقبال محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلابی یمن روبرو شد و او آن را اقدامی مثبت است.

وی این اقدام بلژیک را به مثابه سیلی سیاسی به عربستان دانست.

عربستان سعودی در سه سال گذشته درگیر جنگی خونین در یمن بوده و مردم این کشور را پیوسته با انواع تسلیحات کشنده و غیرقانونی از جمله بمب های خوشه ای و بشکه ای هدف بمباران قرار داده است.

نتیجه این اقدام، هزاران کشته، میلیون‌ها آواره و اوضاع وخیم انسانی بوده است.

با وجود هشدارهای فزاینده گروه های مستقل حقوق بشری درخصوص ابعاد فاجعه بار جنگ یمن، بسیاری از کشورهای غربی همچنان به حمایت های تسلیحاتی و لجستیکی از ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی ادامه می دهند.

.................
پایان پیام/ ۲۱۸

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین