کد خبر: 186529216
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 تير 1397
خانه » حواشی » ابنا » کتاب `حدیث نصر` خاطرات آیت الله حاج آقا نصرالله شاه آبادی رونمایی شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پیش از ظهر امروز در قم؛

آئین رونمایی کتاب `حدیث نصر` خاطرات آیت الله حاج آقا نصرالله شاه آبادی(ره) پیش از ظهر امروز در کتابخانه آستان حضرت معصومه(س) برگزار شد.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ آئین رونمایی کتاب "حدیث نصر" خاطرات فقیه مجاهد آیت الله حاج آقا نصرالله شاه آبادی(ره) پیش از ظهر امروز ـ دوشنبه 11 تیرماه ـ در کتابخانه آستان حضرت معصومه(س) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین «سید جعفر کشفی» رئیس اداره موزه آستان حضرت معصومه(س) اظهار داشت: هر مورخ با سلیقه خود تاریخ بشر را تقسیم می کند. از دیدگاه قرآن تاریخ بشر به بخش های عصر رسالت از خلقت آدم تا نبوت پیامبر(ص)، عصر امامت از حضرت علی(ع) تا امام حسن عسکری(ع) و از عصر غیبت تا کنون تقسیم بندی شده است.

وی افزود: تاریخ عصر پس از غیبت تاکنون عمدتا تاریخ علما، فقها، ادبا و اعاظم است. برخی از نویسندگان بزرگان و علما را در کتاب های خود معرفی کرده اند. از جمله کتابی که امروز رونمایی خواهد شد.

رئیس اداره موزه آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه کتابی جامع درباره زندگی نامه آیت الله شاه آبادی استاد امام خمینی(ره) وجود ندارد، افزود: کتاب "حدیث نصر"  درباره مرحوم آیت الله نصرالله شاه آبادی و از زبان خود ایشان است. خاندان شاه آبادی به دنیای پرظلمت روشنایی بخشیدند و منشأ خیر و خیرانگیزی بودند.

وی درباره مرحوم آیت الله نصرالله شاه آبادی گفت: آن مرحوم دارای منزلت رفیعی بودند و از این جایگاه برای منافع شخصی استفاده نکردند بلکه برای سود عموم و نشر معارف دین و نیاز مسلمین تلاش های بسیاری صرف کردند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسین مختاری» رئیس موسسه کتابشناسی شیعه اظهار داشت: کتاب "حدیث نصر" دارای مزایای زیادی است. این کتاب صرف تاریخ نیست بلکه برای برنامه ریزان و طلاب حوزه نیز مفید است تا بدانند سرّ موفقیت عالمان و بزرگان چه بوده است.

وی افزود: کتاب "حدیث نصر" دقیق ترین و صحیح ترین زندگی نامه درباره خاندان شاه آبادی است و اطلاعات زیاد و دقیقی در این کتاب آمده و ریزه کاری ها و جزئیات بسیاری از حوزه علمیه نجف و تهران از زبان شیخ نصرالله شاه آبادی ذکر شده است. همچنین شرح حال چند خاندان علمی و جزئیات زندگی آیت الله خویی و روش تدریس ایشان در این کتاب قید شده است.

رئیس موسسه کتابشناسی شیعه با بیان اینکه ارتباط آیت الله شاه آبادی با سایر مراجع از امتیازات دیگر کتاب "حدیث نصر" است، در ادامه گفت: آیت الله شاه آبادی شاگرد امام و آیت الله خویی است و در محضر هر دو تلمذ کرده است.

وی در پایان گفت: مطالعه زندگی نامه علما فواید زیادی برای طلاب دارد و برای برنامه ریزی ما مفید است. آیت الله شرف الدین زندگی نامه خود، خاندان خود همچنین روش درس خواندن و درس گفتن را نوشته است و باید طلبه ها این کتاب ها را بخوانند و از روش و سیره آنان پیروی کنند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین «سید حسین کشفی» نویسنده کتاب "حدیث نصر" اظهار داشت: در سال 91 به این فکر افتادم تا خاطرات آیت الله شاه آبادی را به نگارش درآورم. ایشان ویژگی های زیادی داشت از جمله اینکه در خاندان علم و دانش زندگی کرده بود و تحصیل و تدریس در سه حوزه قم، تهران و نجف، تلمذ نزد بزرگان این سه حوزه و شاگردی امام راحل(ره) از دیگر امتیازات ایشان بود.

وی با بیان توکل بر خدا و خداباوری در زندگی آیت الله شاه آبادی ظهور و بروز داشت، درباره ویژگی دیگر ایشان اظهار داشت: روش تبلیغی آن مرحوم به گونه ای بود که جوانان پامنار را جذب دین می کرد.

این پژوهشگر در تشریح روند تهیه کتاب حدیث نصر گفت: ابتدا مصاحبه های ایشان را جمع آوری کردیم ایشان با موسسه تنظیم و نشر آثار امام، مرکز پژوهش های صدا و سیما و مراکز دیگر گفتگوهایی انجام داده بود. مصاحبه ها را گوش کرده و کتاب را موضوع بندی و در بخش های نیاکان پدری، نیای مادری، زندگی مرحوم والد ایشان و زندگی آن مرحوم فصل بندی کردیم. کتاب را در سفر کوتاه آن مرحوم به پاکستان به پایان بردیم و بخش های ورود به تهران، فعالیت های سیاسی ـ اجتماعی و وقوع انقلاب انقلاب اسلامی در جلد دوم خواهد آمد.

وی همچنین افزود: در مقدمه، حجت الاسلام ناصرالدین انصاری قمی به صورت مجمل زندگی نامه ای از ایشان نوشته است. در این کتاب اسناد و تصاویر زیادی جمع آوری شده است و از همکاری و تلاش های همه افرادی که در تهیه این کتاب زحمت کشیدند، قدردانی می کنم.

.................................
پایان پیام/ 167

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین