کد خبر: 186550590
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » ابتکار پروفسور کردوانی در زادگاهش عملیاتی می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ابتکار پروفسور کردوانی در زادگاهش عملیاتی می شود شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:نظریه پروفسور کردوانی در خصوص استفاده از استفاده از شن و سنگریزه ها برای مقابله با بیابان زایی و گرد و غبار و تثبیت شن های روان به صورت آزمایشی در زادگاه این کویرشناس اجرایی می شود. به گزارش ایسنا، علی‌نقی حیدریان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی این اداره کل برای عملی کردن ابتکار پروفسور کردوانی در خصوص مقابله با

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:به گزارش ايسنا، علی‌نقی حیدریان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی این اداره کل برای عملی کردن ابتکار پروفسور کردوانی در خصوص مقابله با بیابان‌زایی خبر داد و اظهار کرد: این طرح امسال برای نخستین‌ بار در استان سمنان و در مقیاس کوچکی اجرا و در صورت توفیق در سال‌های آتی توسعه می‌یابد.

وی ادامه داد: با توجه به این که دکتر کردوانی از مفاخر استان سمنان و شهرستان گرمسار است تصمیم گرفتیم که این طرح پایلوت را در زادگاه ایشان در گرمسار اجرایی کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان این که در سال 97 چند طرح احیاء در استان سمنان انجام می‌شود افزود: منابع طبیعی استان در طرح‌های احیاء خود عمدتا از کاشت نهال تاغ استفاده می‌کند اما با توجه به طرح ابتکاری پرفسور کردوانی امسال در یکی از طرح‌های این اداره کل به جای تاغ از شن‌ و سنگ‌ریزه‌ استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: چنانچه اجرای این ایده که هزینه کمتری در قیاس با سایر طرح‌های احیاء به‌همراه دارد در استان جواب دهد، در سال‌های آتی اجرای آن را به مناطق دیگر تعمیم خواهیم داد.

حیدریان از اجرای طرح‌های احیاء دیگری در این استان خبر داد و بیان کرد: استفاده از بادشکن‌های زنده و غیرزنده یکی دیگر از طرح‌های احیاء در استان است که امسال نیز در دستور کار منابع طبیعی استان قرار دارد.

وی با بیان این که در بادشکن زنده از کاشت درخت استفاده می‌شود، ادامه داد: در بادشکن‌های غیر زنده نیز از سرشاخه‌های خشک درختان و یا از گونی و کیسه‌ در مناطق بحرانی و بیابانی استفاده می‌شود. در این روش کیسه‌ها را به صورت شطرنجی در مناطق بحرانی و بیابانی چیده و در داخل بخش شطرنجی بذر کاشته می‌شود.

وی با بیان این که استفاده از این شیوه نیز هزینه کمی نیاز دارد افزود: از این شیوه در مناطق بیابانی و بحرانی کویر رضاآباد و خارتوران در شرق استان سمنان استفاده کردیم.

به پروفسور پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی معتقد است با استفاده ریگ و شن می‌توان مانع از شکل‌گیری کانون‌های گرد و غبار و پیشروی کویر شد. این کویرشناس برجسته ضمن منع مسئولان به استفاده از روش مالچ‌پاشی و مواد نفتی که اثرات سویی بر این مناطق به جا می‌گذارد توصیه می‌کند که بهتر است برای تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از گرد و غبار از شن و ریگ بهره گرفته شود.

کردوانی پیشتر با انتقاد از بی‌توجهی به نظرات کارشناسان داخلی گفته بود: متاسفانه مدیران تصور می‌کنند که همه چیز باید وارداتی باشد تا کاربردی شود در حالی که بسیاری از نظریه‌های محققان ما از جمله همین نظریه مقابله با ریزگرد و تثبیت شن‌های روان می‌تواند به عنوان الگو و ملاک عمل برای تمام کشورهای دنیا قرار گیرد.

وی با بیان این که هر روشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید ارزان، زود بازده و دایمی بوده و محیط زیست را آلوده نکند گفت: مالچ ماده‌ای نفتی و گران است، ضمن این که علاوه بر بوی بد آن، زمین را نیز سیاه و نازیبا کرده و دمای هوا و حرارت در آن منطقه را افزایش می‌دهد، همچنین به مرور مانع از نفوذ باران در زمین شده و همین اثرات سویی به همراه دارد.

کردوانی، استفاده از شن را راهکاری ارزان و مناسب دانسته و بیان می‌کند: این یک روش دائمی است و اگر یک‌بار استفاده شود نیاز به استفاده مجدد آن نیست. ضمن این که شن هیچ تاثیر سوء و بدی در منطقه هم به جا نمی‌گذارد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین