کد خبر: 186551455
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 تير 1397
خانه » سلامت و بهداشت » اخبار تامین » ٣6 هزار نفر از اتباع خارجی در کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند/ هیچ تفاوتی بین اتباع خارجی و ایرانی در برخورداری از خدمات تامین اجتماعی وجود ندارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی:

مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی گفت: درحال حاضر حدود 36 هزار نفر از اتباع خارجی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در کشور هستند.

به گزارش چی 24 به نقل از اخبار تامین:

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتراحمدرضا خزاعی در نشست خبری با اصحاب رسانه های خارجی، ضمن بیان الزامات قانونی بیمه اتباع گفت: ماده ۵ قانون تامین اجتماعی تصریح کرده که اتباع خارجی با مجوز کار، باید تحت پوشش قرار گیرند که این یک قانون مترقی است و همان پوششی که برای ایرانیان دارد، برای اتباع خارجی نیز دارد.
وی تشریح کرد: بر اساس ماده 5 قانون تامین اجتماعی، اتباع بیگانه ای که بر اساس قانون و مقررات مشغول به کار هستند و رابطه مزدبگیری با کارفرما دارند، مشمول قانون تامین اجتماعی می شوند.
وی افزود: اداره اتباع تامین اجتماعی دو وظیفه اصلی به عهده دارد که همان تحت پوشش قرار دادن اتباع خارجی داخل ایران بصورت اجباری و اختیاری و تحت پوشش قرار دادن ایرانیان و هموطنانی که در خارج از ایران حضور دارند.
دکتر خزاعی گفت: اتباع خارجی که به صورت قانونی در کشور مشغول به کار هستند و پروانه اشتغال دارند، اگر در کشور خود بیمه باشند و آن کشور عضو مقاوله نامه شماره ۱۹ بین المللی کار باشد، فقط ۳ درصد حقوق فرد برای بیمه حوادث حین کار دریافت می شود و اگر در کشور خود بیمه نباشند، ۲۷ درصد حق بیمه توسط سازمان تأمین اجتماعی دریافت می شود و این افراد از تمامی خدمات تامین اجتماعی بجز بیمه بیکاری برخوردار هستند.
وی افزود: اتباع خارجی مجاز از بدو شروع به کار، حق برخورداری از خدمات و تعهدات تامین اجتماعی را دارند و هیچ فرقی بین اتباع خارجی و ایرانی در کشور جهت برخورداری از خدمات تامین اجتماعی وجود ندارد و آنان با داشتن پروانه یا کارت کار و فعالیت در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی مشمول بیمه اجباری هستند و کارفرمایان موظف به ارسال لیست آنان و پرداخت حق بیمه مربوطه هستند.
وی تصریح کرد: در صورت خودداری کارفرما، سازمان تأمین اجتماعی با انجام بازرسی، نسبت به احقاق حقوق اتباع فوق اقدام می کند.
وی اضافه کرد: علاوه بر اجرای پوشش بیمه اجباری در مورد اتباع خارجی، بیمه حرف و مشاغل آزاد، زنان خانه دار، طلاب، اختیاری و توافقی این گروه نیز امکان پذیر است و تمامی اتباع خارجی دارای کارت اقامت معتبر و مجوز اشتغال همانند سایر ایرانی ها می توانند از تمام مزایا و خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند.
وی افزود: تامین اجتماعی هیچگونه محدودیتی در مشاغل بیمه اتباع ندارد و افراد در قالب هر شغلی می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.
دکتر احمدرضا خزاعی با بیان این که در حال حاضر ٩٧٠ هزار نفر  از اتباع خارجی (اعم از مرد و زن) در کشور در شرایط سنی کار (60 - 15 سال) قرار دارند، گفت: در حال حاضر از این تعداد ٣6 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای این سازمان هستند.
وی تاکید کرد: بیمه شدگان اتباع تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی از تمامی مزایای 18گانه این سازمان به غیر از بیمه بیکاری بهره مند خواهند شد.
مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در خصوص بیمه ایرانیان خارج از کشور بیان کرد: با توجه به اینکه جمعیتی بالغ بر سه و نیم میلیون ایرانی در خارج از کشور حضور دارند، درجهت بیمه نمودن این هموطنان و استفاده از مزایای بیمه گام های بزرگی توسط سازمان تامین اجتماعی برداشته شده است.
دکتر خزاعی ادامه داد: در همین راستا اداره کل اتباع این سازمان نسبت به  راه اندازی ٣٠ کارگزاری در خارج از کشور اقدام کرده است.
دکتر خزاعی بیان داشت: از جمله وظایف کارگزارهای تامین اجتماعی در خارج از کشور، حوزه شناسایی جامعه هدف و امور مربوط به نامنویسی، اخذ درخواست، انجام تعهدات کوتاه مدت مانند هزینه های کفن و دفن، اروتز و پروتز و  تعهدات بلند مدت مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان است.
وی با اشاره به آمار یک میلیون و 200 هزار نفر از تبعه کشور افغانستان در کشور گفت: با گسترش فرهنگ بیمه ای و اطلاع رسانی گسترده در خصوص بیمه نیروهای خارجی در جهت این رسالت مهم گام برمی داریم.
وی با بیان اینکه وظیفه بیمه تامین اجتماعی پوشش ریسک است، افزود: در حال حاضر، 470 هزار نفر از دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران مشغول به تحصیل هستند و چنانچه تحت حمایت واقع نشوند، کل جامعه در معرض آسیب قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه تولید تامین اجتماعی منفعت اجتماعی را به دنبال دارد و باعث ایجاد امنیت اجتماعی می شود، تصریح کرد: هر چه افراد بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گیرند، به امنیت اجتماعی جامعه کمک شایانی می شود.

گزارش تصویری نشست خبری دکتر خزاعی مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین