کد خبر: 186627914
تاریخ انتشار: سه شنبه 12 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » کشف ژن های مرتبط با آلزایمر و سندروم داون
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

یافته جدید پزشکی محققان بریتانیایی؛ کشف ژن های مرتبط با آلزایمر و سندروم داون دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:محققان یک گام به شناسایی ژن های مسئول ابتلا زود هنگام بیماران مبتلا به سندروم داون به بیماری آلزایمر نزدیک تر شدند. به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان موسسه فرانسیس کرک بریتانیا می‌تواند منجر به دسترسی به داروهایی در آینده برای پیشگیری از بیماری آلزایمر در مبتلایان به سندروم داون شود و همچنین چشم اندازی

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان موسسه فرانسیس کرک بریتانیا می‌تواند منجر به دسترسی به داروهايی در آینده برای پیشگیری از بیماری آلزایمر در مبتلایان به سندروم داون شود و همچنین چشم اندازی هم نسبت به مکانیسم‌های عامل دمانس یا زوال عقل در جمعیت عمومی ارائه نماید.

به گفته محققان، از هر ۸۰۰ نفر یک نفر مبتلا به سندروم داون متولد می‌شود؛ اینگونه افراد حامل یک نسخه اضافی از کروموزوم ۲۱ هستند. زمانی که این افرد به سن ۶۰ سال می‌رسند، حدود دو سوم آنها مبتلا به آلزایمر زودهنگام می‌شوند.

طبق گزارشات قبلی، آمار بالای بیماری آلزایمر در افراد مبتلا به سندروم داون به دلیل یک ژن خاص به نام "پروتئین‌های پیشرو آمیلوئید"(APP) در کروموزوم ۲۱ است. کروموزوم ۲۱ حاوی ۲۳۱ ژن است. اما ژن APP کمی فرق دارد زیرا "پروتئین‌های پیشرو آمیلوئید" را تولید می‌کند.

پروتئین‌های پیشرو آمیلوئید در تولید "پروتئین‌های آمیلوئید بتا" که در بیماران مبتلا به آلزایمر در مغز تولید می‌شوند، دخیل هستند.

طی این مطالعه محققان هنگام آزمایش بر روی یک موش مبتلا به سندروم داون دریافتند که نسخه‌های اضافی دیگر ژن‌های کروموزوم ۲۱ سبب افزایش آسیب‌های مغزی مانند بیماری آلزایمر و اختلالات شناختی در موش می‌شود.

«فرانسیس وایزمن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما برای اولین بار نشان دادیم ژن‌هایي بجز APP در شروع آلزایمر زودهنگام در بیماران مبتلا به سندروم داون نقش دارند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «شناسایی این که این ژن‌ها کدامند و چه چیزهایی در مراحل اولیه تخریب سیستم اعصاب دخیل هستند، می‌تواند به ما کمک کند تا راهی برای پیشگیری از ابتلای افراد سندروم داون به آلزایمر بیابیم.»

در این تحقیق، محققان موش‌هایي را که پروتئین آمیلوئید APP را با حضور و بدون حضور کروموزوم ۲۱ انسانی تولید می‌کردند با هم مقایسه کردند تا نقش APP و دیگر ژن‌های بیماری آلزایمر را به طور جداگانه دریابند.

آنها دریافتند که موش‌های دارای یک کپی اضافی از تمام ژن‌ها در کروموزوم ۲۱ ، علائم بیشتری از بیماری آلزایمر نسبت به دیگر موش‌ها داشتند. موش‌های دارای یک کپی اضافی از تمام ژنها در کروموزوم ۲۱ دارای سطوح بالاتری از آمیلوئید بتا بودند و توده یا پلاکت‌های پروتئینی بیشتری در داخل قسمتی از مغز که حافظه را کنترل می‌کند و در آزمایش‌های حافظه عملکرد بدی دارد، داشتند.

سپس محققان بررسی کردند که چه چیزی سبب افزایش آمیلوئید بتا و پلاک‌ها در مغز موش‌های دارای یک کپی اضافی از تمام ژن‌های کروموزوم ۲۱ انسان شده است. آنها دریافتند که این موش‌ها نوع خاصی از پروتئین آمیلوئید بتا تولید می‌کنند که بیشتر مستعد تشکیل توده است

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین