کد خبر: 186660943
تاریخ انتشار: سه شنبه 12 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » ازن در هوای تهران رکورد زد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ازن در هوای تهران رکورد زد شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین: شاخص آلاینده ازن در هوای تهران روز دوشنبه ۱۱ تیر به عدد ۱۵۰ رسید تا هوا به واسطه آن در آستانه شرایط ناسالم برای همه قرار گیرد.طی سال های اخیر هیچ گاه آلاینده ازن در این حد نبوده است. لیلا نظری، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در پی افزایش بی‌سابقه آلاینده ازن در هوای پایتخت،گفت: ۳پارامتر در کنار هم باعث تولید گاز ازن می‌شوند. یکی از گازهای آلاینده

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:ليلا نظري، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در پی افزایش بی‌سابقه آلاینده ازن در هوای پایتخت،گفت: ۳پارامتر در کنار هم باعث تولید گاز ازن می‌شوند. یکی از گازهای آلاینده مثل اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن‌های فرّار است که به عنوان پیش‌ساز عمل می‌کند و از منابع مختلف آلاینده اعم از ثابت و متحرک خارج می‌شود البته موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودروهای کاربراتوری در تولید این گازها نقش عمده‌ای دارند.

به گزارش ایسنا،لیلا نظری افزود: ازن یک آلاینده ثانویه و یکی از آلاینده‌های اصلی موجود در هوا است که به‌طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه از طریق واکنش‌های شیمیایی بین برخی گازهای آلاینده انتشار یافته از منابع آلاینده از جمله هیدروکربن‌های فرّار و اکسیدهای نیتروژن با نور خورشید ایجاد می‌شود.

به گفته نظری، نور خورشید و درجه حرارت نیز دو عامل موثر در تولید ازن هستند. به همین علت معمولا میزان غلظت ازن در ماه‌های گرم سال و در روزهای آفتابی به‌ویژه در وسط روز بیش از سایر مواقع و در زمستان به دلیل کم بودن درجه حرارت تولید ازن کمتر است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین