کد خبر: 186666018
تاریخ انتشار: سه شنبه 12 تير 1397
خانه » سایت های خبری » خوز نیوز » آبتنی های تابستانه ای که بوی مرگ می دهد/ خطر غرق شدن جدی است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خوز نیوز:
هر ساله با فرا رسیدن فصل گرما در دزفول، افراد قابل توجهی هنگام شنا در رودخانه دز به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و بی توجهی به تابلوهای هشدار شنا ممنوع، جان خود را از دست می دهند.

به جرات می توان گفت در استان گرمسیر خوزستان که گرمای هوای شهرهایش در رتبه نخست گرمترین شهرهای جهان نیز قرار گرفته، وجود رودخانه هایی همچون دز و کارون یکی از دلگرمی های مردم این استان برای فرار از گرما هر چند برای دقایقی کوتاه است. 

دزفول نیز یکی از شهرهای خوزستان است که از نعمت وجود رودخانه دز با آبی زلال و مطبوع برخوردار است و با شروع فصل گرما، روزانه شاهد حضور مردم و مسافرانی از گوشه و کنار استان و کشور در نقاط مختلف آن هستیم.

گرمای هوای دزفول به قدری بالا است که هر فرد و مسافر همین که دست یا پای خود را در آب خنک رودخانه دز بگذارد، وسوسه می شود تا یک آب تنی کامل و چند دقیقه ای را نیز در آن تجربه کند اما گاهی حین همین لذت، یک غفلت و بی احتیاطی سبب می شود تا یک روز که باید باخاطره خوش به پایان برسد تبدیل به غمناک ترین روز زندگی برخی خانواده ها و افرادی می شود که برای تفریح و آبتنی در کنار رودخانه دز حضور یافته اند.

همه ساله خصوصا در فصل تابستان اخبار زیادی از غرق شدن افراد در رودخانه ها، دریاها، کانال ها و سدها شنیده می شود که برای تفریح و فرار از گرمای تابستان براثر بی احتیاطی و در چند ثانیه غفلت جان خود را از دست داده اند. در این میان هرچه گرما بیشتر می شود، ذوق افراد برای شنا و خطرات غرق شدگی نیز بالا می رود به گونه ای که در شهرستان دزفول نیز هر ساله آمار غرق شدن ها در رودخانه دز نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.

آبتنی‌های تابستانه‌ای که بوی مرگ می‌دهد/ خطر غرق شدن جدی است

علاوه بر رودخانه دز، کانالهای آبیاری کشاورزی در نقاط مختلف شهرستان دزفول که از طول بسیار زیادی برخوردار هستند نیز به دلیل عدم برخورداری از گاردریل و حفاظ های مناسب و با وجود نصب تابلوهای هشدار و ممنوعیت شنا در کنار آنها، به قتلگاهی تبدیل شده اند.

تنها در سال 97 از آغاز فصل گرما تا خردادماه در دزفول، پنج غرق شده در رودخانه دز وکانالهای آبیاری این شهرستان ثبت شده که مانند همیشه درصد زیادی از غرق شدگان را جوانان تشکیل می دهند.

آشنا نبودن به فنون شنا بیشترین عامل غرق شدن در رودخانه ها و کانال ها است؛ گرچه در کنار بسیاری از نقاط رودخانه دز، تابلوهایی با عنوان «شناکردن ممنوع» توسط شهرداری دزفول نصب شده اما بسیاری از افراد بدون توجه به این تابلوها و هشدارها وارد آب شده و گاهی به دلیل عمق زیاد آب و سایر دلایل از جمله عدم رعایت موارد ایمنی غرق می شوند.

لزوم یادگیری فنون شنا

یکی از شهروندان دزفولی که یکی از تفریحاتش شنا کردن در رودخانه دز است اظهار می کند: هوا بسیار گرم است و این رودخانه دلخوشی ما درگرمای خرما پزان شده است. معمولا هر روز ظهر پس از بستن مغازه ام با چندتن از دوستان به آبتنی در رودخانه می پردازیم تا آب خنک و زلالش خستگی را از تنمان خارج کند.

محسن که به گفته اش، شنا در رودخانه دز از نوجوانی تاکنون از برنامه های همیشگی اش در تابستان بوده است، می افزاید : سال گذشته یکی از دوستانم را حین شنا در مقابل چشمانم از دست دادم. دوستم برای شنا در یکی از محدوده های دارای تابلوی شنا ممنوع پرید و با وجود اصرار زیاد من مبنی بر عدم شنا درآن قسمت خطرناک، برخواسته خود پافشاری کرد و در حالی که من مشغول فیلم گرفتن از وی بودم به یک باره در زیر آب غرق شد و ساعتها بعد جنازه اش توسط غواصان از آب بیرون کشیده شد.

آبتنی‌های تابستانه‌ای که بوی مرگ می‌دهد/ خطر غرق شدن جدی است

وی از جوانان و نوجوانان علاقه مند به شنا خواست در صورت عدم آشنایی با فنون شنا، با مراجعه به استخرهای استاندارد و سرپوشیده از به خطر انداختن جان خود دوری کنند.

صادق کیانی نیز که به همراه خانواده خود برای رهایی چند ساعته از گرما در کناررودخانه دز حضور یافته است در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه جوانان به خاطر خالی کردن هیجانات خود همواره از راه های خطرناک استفاده می کنند. یکی از این راه ها نیز شنا در نقاط خطرناکی است که آنها با اعتماد نسبت به فن شنایی که دارند، زندگی خود را پایان می دهند غافل از اینکه حادثه در یک لحظه رخ می دهد و همواره باید جوانب کار را سنجید.

وی اضافه می کند: رودخانه دز از موهبت های الهی است که در مقابل گرمای طاقت فرسای خوزستان، نصیب مردم این دیار شده است هرچند در یک سال اخیر همواره با کاهش آب این رودخانه مواجه بوده ایم اما هنوز هم بهترین تفریح مردم دزفول و گزینه اصلی مسافران در تابستان حضور در کناراین رودخانه است.

این شهروند دزفولی با اشاره به بی احتیاطی عده ای درهنگام شنا که خطرات جبران ناپذیری را به بار می آورد، تاکید می کند: البته لازم است که دستگاه های مربوطه در شهرستان، وسایل امداد و پایگاه های نجات غریق خود در نقاط مختلف رودخانه دز را افزایش دهند تا در صورت بروز حادثه خیلی زود بتوانند به یاری افراد حادثه دیده بپردازند.

غرق شدن 23 نفر در سال گذشته

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول اظهار می کند: در سال گذشته شنا و آب تنی در رودخانه دز و کانال های آبیاری شهرستان دزفول منجر به غرق و فوت شدن 23 نفر شده که تعدادی از این افراد شهروند و مابقی به خصوص در حادثه چال کندی گردشگر بوده اند که عمدتا در نقاط شنا ممنوع اقدام به آب تنی کرده اند.

عبدالحسین معظم فر می افزاید: درسال جاری از آغاز فصل گرما تا خرداد ماه نیز پنج مورد غرقی در رودخانه دز و کانال های کشاورزی ثبت شده که دو نفر از این افراد دقیقا در کنار تابلوی «شنا ممنوع» دچار حادثه شده اند.

آبتنی‌های تابستانه‌ای که بوی مرگ می‌دهد/ خطر غرق شدن جدی است

وی باهشدار به خانواده ها و به ویژه جوانان نسبت به رعایت موارد ایمنی در هنگام حضور در کنار رودخانه دز می گوید: خانواده ها چه شهروند بومی و چه گردشگر باید زمانی که برای تفریح و سپری کردن اوقاتی خوش در هوای گرم در کنار رودخانه حضور می یابد از شنا در نقاط خطرناکی که با تابلو شنا ممنوع از سوی شهرداری دزفول مشخص شده بپرهیزند و پدر و مادرها نیز توجه بیشتری به فرزندانشان به خصوص جوانان داشته باشند چرا که بیشترین آمار غرق شدن های ما، جوانان هستند.

پرهیز از شنا در ساعات اوج گرما

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول عنوان می کند: در فصل زمستان اختلاف دمای آب رودخانه با دمای بیرون بسیار کم است اما این اختلاف در فصل گرما بسیار زیاد می شود به گونه ای که اگر دمای هوای بیرون بالای40 درجه باشد، دمای داخل رودخانه دز 20 درجه است، این اختلاف و سرمای آب موجب گرفتگی عضلات می شود و همین امر موجب می شود که حتی اگر فرد به فنون شنا نیز آشنا باشد دچار مشکل شود و جان خود را از دست دهد که البته موارد بسیاری از غرق شدگان در رودخانه دز به شنا نیزمسلط بوده اند اما همین گرفتگی عضلات و شنا در نقاط ممنوعه موجب مرگ آنها شده است.

معظم فر تصریح کرد: بنابراین توصیه می شود افراد در اوج هوای گرم بین ساعات 12 تا 15 ظهر از شنا و آب تنی پرهیز کنند تا به خاطر سردی آب دچار مشکل مذکور نشوند.

وی همچنین با تاکید بر استفاده افراد و گردشگران از جلیقه نجات درهنگام شنا تصریح می کند: قایق های عبوری در نقاط مختلف رودخانه دز موظف هستند تا تمام سرنشینان این قایق ها را مجهز به جلیقه نجات کنند چرا که در صورت بروز حادثه یک متصدی قایق قطعا قادر نیست تمام سرنشینان قایق را نجات دهد.

مدیرعامل آتش نشانی دزفول در پاسخ به این سئوال که کدام نقاط رودخانه دز برای شنا و آب تنی در فصل گرما مناسب است، توضیح می دهد: حد فاصل پارک ساحلی رعنا و بوستان ولیعصر و همچنین بوستان علی کله که شهرداری کانال هایی را برای شنا و استفاده مردم در آنها تعبیه کرده، بهترین گزینه برای شنا در این فصل است چرا که هدف از تعبیه این کانال ها استفاده مردم و ایجاد مناطق امن و به دور از خطر برای آب تنی بوده است.

آبتنی‌های تابستانه‌ای که بوی مرگ می‌دهد/ خطر غرق شدن جدی است

معظم فر همچنین درخصوص تجهیزات مورد نیاز و کمبود نجات غریق در سواحل رودخانه دز می گوید: فرمانداری و شهرداری دزفول مدت هاست در تلاش برای تامین اعتباراتی هستند تا از طریق این اعتبارات اقدام به افزایش ایستگاه های نجات غریق و خرید قایق و جت اسکی کنند.

اختصاص 15 میلیارد ریال برای تجهیز رودخانه

امیرعیسی زاده سرپرست فرمانداری دزفول نیز چندی پیش در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرده بود: ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز ساحل رودخانه دز اختصاص یافته که این اعتبار برای خرید تجهیزات در راستای تامین امنیت ساحل رودخانه دز، گشت هلال احمر و تقویت تجهیزات هلال احمر از جمله پهپاد و دیگر امکانات امدادی هزینه می شود.

لزوم جدی گرفتن هشدارها

با توجه به وضعیت جوی، فصل گرما در شهرستان دزفول همانند سایرشهرهای خوزستان تا اواسط پائیز ادامه دارد و تا آن زمان سواحل رودخانه دز اصلی ترین گزینه تفریح شهروندان دزفولی و مسافران خواهد بود.

بدیهی است مهمترین راه مقابله و کاهش آمارغرق شدگی های این رودخانه، فرهنگ سازی درخصوص رعایت نکات ایمنی است که مردم باید درایجاد آن نقش اصلی را ایفا می کنند. قطعا فرهنگ استفاده از وسایل ایمنی همانند جلیقه نجات، رعایت نکات ضروری و توجه به هشدارها از جمله عدم شنا در مناطق ممنوعه که با کار کارشناسی از سوی دستگاه های متولی به صورت تابلو تعیین شده اند می تواند باعث شود تا در فصل گرمای امسال کمتر شاهد غرق شدن افراد و جوانانی باشیم که برای یک تفریح سالم و صرفا بر اثر بی احتیاطی جان خود را از دست می دهند.

آبتنی‌های تابستانه‌ای که بوی مرگ می‌دهد/ خطر غرق شدن جدی است

رودخانه دز ظرفیت مهم گردشگری طبیعی دزفول محسوب می شود و به سبب همین رودخانه است که مناطق تفریحی متعددی در این شهر ایجاد شده است؛ بنابراین لازم است تا فرهنگ سازی مبنی بر اینکه رعایت موارد ایمنی از لذت شنا و آب تنی نمی کاهد ابتدا توسط مردمان بومی این شهرستان آغاز شود تا افزایش اخبار غرق شدگی دراین رودخانه موجب تبلیغات منفی ناخواسته و ترس و امتناع گردشگران و مسافران برای حضور در کنار آن نباشد.

از سویی لازم است تا شهرداری دزفول و سایر متولیان با توسعه تجهیزات ایمنی سواحل، افزایش شمار نجات غریق ها و اسکان آنها در نقاط مختلف رودخانه دز و تامین تجهیزات مورد نیاز آنان به ویژه در مناطق پرتردد رودخانه به کاهش وقوع حوادث و تلفات در این رودخانه کمک کنند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین