کد خبر: 18667242
تاریخ انتشار: پنجشنبه 03 دي 1394
خانه » سایت های خبری » البرزبان » علت اظهارات خرم درحمایت از مصوبه ضدایرانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
توجیه تراشی به سود آمریکا؛

درحالی که مجلس نمایندگان آمریکا با مصوبه ای ضدایرانی ضربه ای به برجام و کشورمان زده است برخی خوش خیالان با رویکرد توجیهی و نادیده گرفتن واقعیات، برای طرف مقابل حق تراشی می کنند؛ رویکردی که بی شک حریف را تشویق به ادامه تحریم ها و فشارها می کند.

به گزارش چی 24 به نقل از البرزبان:

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا که محدودیت تنبیهی خاصی برای مسافران خارجی به کشورمان ایجاد می‌کند تبعات اقتصادی و سیاسی خاصی برای کشورمان دارد و با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است. بعد از اینکه محمدجواد ظریف،‌ وزیرخارجه کشورمان این مصوبه را متعارض با برجام خواند، جان کری با نگارش نامه‌ای متناقض مدعی شد که این قانون طوری اجرا می‌شود که ضرری به برجام نرساند! [1]

بعد از این ماجرا بود که سونامی تفسیرهای خوش بیانه از مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا برای توجیه این ماجرا فضای سیاسی کشور را احاطه کرد. سیدعباس عراقچی معاون وزیرخارجه کشورمان با نادیده گرفتن تفاوت ارزش حقوقی نامه وزیرخارجه آمریکا با قانونی که با امضای رئیس‌جمهور این کشور لازم‌الاجرا شده است، در صفحه اینستاگرامش نوشت:‌ «نامه آقای کری وزیر امور خارجه آمریکا تعهد محکمی از سوی دولت آمریکاست مبنی بر اینکه از همه ابزارهای خود، حتی توقف اجرای قانون، استفاده خواهد کرد تا اجازه ندهد قانون جدید کنگره درخصوص ویزای ورود به آمریکا، اجرای موفقیت‌آمیز برجام و بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن را خدشه‌دار کند.»
حرف‌های عجیب مشاور ظریف برای توجیه مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا


پس‌ازاین اظهارات موج تفسیرها از سوی افراد حامی آمریکا آغاز شد. در همین راستا علی خرم مشاور وزیر خارجه که یکی از حامیان رابطه با آمریکاست در گفت‌وگو با روزنامه اصلاح‌طلب بهار گفت:‌ «منشأ قانون مقابله با تروریسمی که آمریکا تصویب کرد نیز همان شعار «مرگ بر آمریکا» است که در ایران گفته می‌شود. زمانی‌که ما این شعار را می‌دهیم با آمریکا اعلام دشمنی می‌کنیم، در این صورت نیز آمریکا نیز در بررسی‌های خود این‌طور ارزیابی می‌کند که اگر قرار باشد از طرف دولت‌ها تهدید علیه ایالات‌متحده شکل بگیرد، در پیش‌فرض آن‌ها یکی از این دولت‌ها همانی است که رسماً شعار «مرگ بر آمریکا» می‌دهد. بنابراین این موضوع را باید از زاویه درست آن تحلیل کنیم؛ یعنی اگر در ایران چنین برخوردی با آمریکا نمی‌شد، این کشور نیز هیچ‌گاه ایران را جزو آن چهار کشور قرار نمی‌داد»[2]

حرف‌های عجیب مشاور ظریف برای توجیه مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکاخرم در حالی با گرایش کدخدامنشی آمریکا رفتار متعارض مقامات این کشور با برجام را رفتاری متقابل نسبت به فضای داخلی ایران قلمداد می‌کند که پیش از بیان می‌کرد با وجود روی کار آمدن دولت روحانی فضا دیپلماتیک با آمریکا بسیار تغییر کرده است.

وی یکی از کسانی است که همواره در مورد ایجاد رابطه با آمریکا سخن گفته است و بخش اعظمی از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایش در همین زمینه است. خرم در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره رابطه ایران آمریکا می‌گوید: «به نظر من همه رفتارهای ایالات‌متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری دگرگون شد و امروز می‌توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به‌صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر کرده است.»[3]

درحالی‌که با نگاهی به مصوبه ضد ایرانی جدید آمریکا که در ادامه تحریم‌های گذشته است به‌خوبی می‌توان این موضوع را متوجه شد که تغییری در رفتار آمریکا در قبال ایران باوجود روی کار آمدن دولتی که تنش‌زدای را تدبیر راه خود کرده، ایجاد نشده است.

مشاور وزیر خارجه در شرایطی در حالتی مرعوب مصوبه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا را عملی متقابل توصیف می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در جریان برجام با سیاست «با دشمنان مدارا» دولت یازدهم پیش رفته است.

جالب اینجاست که نویسنده بی‌بی‌سی فارسی نظری متفاوت نسبت به خرم دارد و درباره عملکرد ضدایرانی تازه ایالات متحده می‌نویسد: «تصویب قانون محدودیت مسافرت به ایران، این استدلال را قوی‌تر می‌کند که هرگاه ایران خواست به امریکا نزدیک شود، امریکایی‌ها از پشت به آن خنجر زدند. درست مثل زمانی که ایران در حمله امریکا به طالبان همکاری کرد ولی در عوض امریکا ایران را محور شرارت خواند.»

بااین‌حال به نظر می‌رسد رویکرد تفسیری توجیهی این افراد خوش‌خیال که با محوریت حق‌طلبی برای عمل ضدحقوق بشری آمریکا انجام می‌شود، بیش از آنکه سودی به حال کشورمان باشد دریچه‌های تازه‌ای برای طرف آمریکایی جهت اعمال فشار بر کشورمان باز می‌کند. این درحالی است که طرف مقابل به ایران ضربه‌ای وارد کرده است و این افراد با نادیده گرفتن آن به‌طرف مقابل هم حق می‌دهند! به نظر می‌رسد این روش در بلندمدت باعث تشویق رفتار خصمانه آمریکا علیه کشورمان خواهد شد و خود عاملی برای زمین خوردن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) می‌شود. محتمل است که آمریکایی‌ها با این قدم تلاش می‌کنند اقدامات دیگری نیز انجام دهند و به نظر کارشناسان تحریم‌های جدید در حوزه محلی و فدرالی ازجمله برنامه‌های دیگر یانکی‌ها بر ضد کشورمان باشد که متأسفانه افراد خاصی با تفسیرهای توجیهی به این ماجرا پروبال می‌دهند.

[1]

[2]

[3]

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین