کد خبر: 186820027
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » سحرخیزی راهکار پیشگیری از افسردگی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

محققان توصیه می کنند؛ سحرخیزی راهکار پیشگیری از افسردگی زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:به گفته محققان، زنان میانسال و سالمندی که شب زود خوابیده و صبح ها هم زود بیدار می شوند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کلورادو بولدر در مطالعه خود، بیش از ۳۲ هزار پرستار زن را از لحاظ رابطه بین عادات زمانی خواب (کرونوتایپ) و اختلالات رفتاری مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد حتی بعد از در

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کلورادو بولدر در مطالعه خود، بیش از ۳۲ هزار پرستار زن را از لحاظ رابطه بین عادات زمانی خواب (کرونوتایپ) و اختلالات رفتاری مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد حتی بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی نظیر قرارگیری در معرض نور و برنامه زمانی کاری، عادات زمانی خواب که تا حدودی هم ژنتیکی است، بر ریسک ابتلا به افسردگی تاثیر دارند.

«سلین وتر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد رابطه نسبی بین عادات زمانی خواب و ریسک افسردگی وجود دارد. این مسئله می‌تواند به همپوشانی مسیرهای ژنتیکی مرتبط با کرونوتایپ و خلق و خو مربوط شود.»

محققان دریافتند افرادی که عادت دارند تا دیروقت بیدار بمانند، کمتر جزء افراد متاهل هستند، احتمالا تنها زندگی می‌کنند و سیگاری هستند، و غالبا دارای الگوهای خواب متغیر و نامنظم هستند.

محققان دریافتند افراد سحرخیز در مقایسه با افراد عادی ۱۲ تا ۲۷ درصد کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. همچنین افرادی که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند در مقایسه با افراد عادی، ۶ درصد بیشتر در معرض ریسک ابتلا به افسردگی قرار دارند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند برخی از ژن‌ها نظیر PER۲ و RORA که بر عادات زمانی خواب تاثیر می‌گذارند بر ریسک ابتلا به افسردگی هم نقش دارند.

محققان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی، به اندازه بخوابید، ورزش کنید، زمانی را در فضای خارج از خانه سپری نمایید، نور چراغ‌ها را در شب کم کنید، و در طول روز تا حد امکان در معرض روشنایی نور خورشید قرار گیرید.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین