کد خبر: 186851419
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » فراخوان پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز اعلام شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز از اعلام فراخوان این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: جشنواره در روزهای ۲۶ الی ۳۰ آبان ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

قطب الدین صادقی به خبرنگار خبرگزاری شبستان در سنندج اظهار کرد: پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر كوردي سقز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همكاري و همراهي استانداري استان، اداره كل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت استانداري و فرمانداري ويژه ي شهرستان سقز، شهرداري و شوراي اسلامي شهر سقز و انجمن هنرهاي نمايشي كردستان برگزار می شود.

 

وی با اشاره به اهداف و اولويت هاي این جشنواره عنوان کرد: توجه به ادبيات و زبان كوردي بعنوان پشتوانه اي غني براي تشويق و ترغيب نويسندگان به نگارش متون نمايشی بر اساس اصالتها و ارزش هاي فرهنگي مناطق كوردنشين با تاكيد بر ميراث ملي، اسلامي و نگاهي نوبه فرهنگ عامه، رسوم و آيين هاي سنتي در اين مناطق، ايجاد بستري مناسب و فضايي فرهنگي براي تبادل انديشه هاي خلاق و نوگرايانه در بين هنرمندان عرصه ي نمايش و عامه ي مردم، بازآفريني خلاقانه حماسه، آيين ها و رسوم ملي و مذهبي از طريق هنر فاخر نمايش، توجه ويژه و كشف استعدادهاي جوان در عرصه هاي گوناگون نمايش و حمايت مستمر از اين استعدادها، تلاش و حمايت براي به اجراي عمومي در آوردن توليدات نمايشي در مناطق كوردنشين ايران اسلامي به زبان كوردي از جمله اهداف و اولویت های این دوره از جشنواره تئاتر کوردی سقز است.

 

دکتر صادقی با بیان اینکه این دوره از جشنواره به صورت غير رقابتي همزمان با دهه سوم آبان ماه سال جاري در شهر سقز برگزار می شود، افزود: شرط اصلي حضور در جشنواره ارائه متن كامل نمايشنامه به زبان كوردي است.

 

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز ادامه داد: هرگروه نمايشي داراي شرايط و ضوابط و مقررات صادره از سوي اداره كل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، از سراسر كشور مي تواند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

 

وی با بیان اینکه جشنواره به طور جدي از پذيرش آثاري كه به هر عنوان در جشنواره ي ديگري توسط گروه داوطلب شركت کرده باشد معذور است، تاکید کرد: در صورت پذيرش اثر و حتي در زمان برگزاري جشنواره، در صورت اثبات حضور در جشنواره هاي ديگر، نمايش در هر مرحله اي حذف و هيچ كمك هزينه اي به گروه پرداخت نخواهد شد.

 

صادقی همچنین گفت: جشنواره در راستای توسعه ی زیبا شناسی، فرهنگ و هنر کوردی و  به متظور حمايت از متون كوردي و تشويق و ترغيب نويسندگان مستعد خودی  از پذيرش متون ترجمه شده خارجي معذور است و گروه هاي  خارج از كشور با ارسال فيلم نمايش مي توانند داوطلب حضور در جشنواره باشند.

 

دبیر پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر كوردي سقز با اشاره به گاه شمار جشنواره اذعان کرد: متقاضیان حضور در جشنواره تا 15 مرداد سال جاری فرصت دارند  2 نسخه از متن مورد نظر را به دبيرخانه ارسال کنند.

 

صادقی با بیان اینکه كليه ي متون رسيده به دبيرخانه جشنواره كه داراي شرايط مندرج در اين فراخوان باشند مسقيماً به مرحله بازبيني جشنواره راه خواهند يافت، ابراز داشت: آثار پذيرفته شده در جشنواره توسط هيئت بازبين همزمان با 15 آبان امسال اعلام می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: به منظور تحول و دگرگوني در ساختار اجرايي جشنواره و  تلاش براي ايجاد فضايي فرهنگي و توجه ويژه به انديشه هاي فاخر هنري، جشنواره به صورت غيررقابتي برگزار مي شود.

 

صادقی با بیان اینکه دبيرخانه جشنواره به گروه هاي راه يافته حداقل 30 و حداكثر 50 ميليون ريال ورودي پرداخت می کند، افزود: جشنواره از 3 كار برتر  به انتخاب كارشناسان براي اجرا در شهرستان هاي ديگر تا سقف 50 ميليون ريال حمايت می کند.

 

دبیر پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر كوردي سقز از معرفی 2 كار برگزيده این جشنواره به جشنواره بين المللي تئاتر فجر خبر داد و خاطر نشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبيرخانه  جشنواره واقع در سقز – كردستان – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي – دبيرخانه دائمي جشنواره تئاتر كوردي سقز مراجعه و یا با شماره تلفن – 08736222266 تماس بگیرند.

پایان پیام/79

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین