کد خبر: 186852779
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » یکی از مشکلات فعلی ما بروکراسی اداری است/ باید متولی امور خیریه در مدیریت جدید مشخص شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
محمدی در مراسم تودیع و معارفه مدیران سازمان اوقاف:

رییس سازمان اوقاف گفت:حوزه کارشناسی و عرصه فعالیت کارشناسان اوقاف بسیار حساس و مهم است، باید این حوزه روزآمد شود تا مجموعه اوقاف دچار تحول و تغییر شود در غیراین صورت مکاتبات و نظرات کارشناسی در پیچ وخم های اداری گیر می کند و کار مردم معطل می ماند.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه امروز (سه‌شنبه ۱۲ تیرماه) در آیین تودیع و معارفه پنج ‌تن از معاونان و مدیران این سازمان با تأکید بر اینکه موقوفات و رقبات و بقاع متبرکه در سراسر کشور به‌ عنوان یک اولویت برنامه‌ای باید به بهره‌وری کامل اقتصادی و فرهنگی برسد تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی سازمان اوقاف در حوزه اقتصادی ارتقاء بهره‌وری موقوفات و رقابت و افزایش عواید به منظور اجرای بهینه نیات واقفان خیراندیش است.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر عواید موقوفات و هدایا و نذور امامزادگان رشد چهار برابری داشته تصریح کرد: این رشد البته کافی نیست و با توجه به نیازهای گسترده جامعه باید براساس کارکردهای اقتصادی و اجتماعی وقف فعالیت‌های مضاعفی در معاونت بهره‌وری اقتصادی به منظور احیای موقوفات و رشد عواید و اشتغال‌زایی صورت گیرد.

محمدی تکمیل پروژه‌های ملی سازمان اوقاف با پیگیری مضاعف را مورد تأکید قرارداد و تصریح کرد: یکی از اهداف تغییر و تحولات در اوقاف ایجاد زمینه حرکت برای تعالی و پیشرفت بیشتر و تحقق برنامه‌هاست و این تغییرات تشریفاتی و تزئینی نیست.

وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد معاونان فرهنگی، اوقافی و بهره‌وری اقتصادی  و مدیران کل تحقیق و فناوری تأکید کرد: یکی از تأکیدات مکرر در راستای تحولات کیفی، چابک سازی ساختار و کارآمد کردن مجموعه‌ها ازجمله بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور است.

رئیس سازمان اوقاف جوان‌گرایی، اعطای مسئولیت به نخبگان جوان و متعهد را مورد تأکید قرارداد و افزود: لازمه پیشرفت اوقاف در عرصه اقتصاد و فرهنگ استفاده همزمان از ظرفیت‌های بیرونی است، لذا برای حل مسائل و مشکلات فراروی سازمان اوقاف باید با دستگاه‌های دیگر تعامل کرد و با تعیین تکلیف مشکلات فرارو  به سمت ارتقاء و پیشرفت حرکت کرد.

وی با بیان اینکه تغییرات مدیریتی فعلی در سازمان اوقاف باید مقدمه تحول بیشتر اوقاف باشد تصریح کرد: معاونان و مدیران سازمان مشخصاً تا پایان سال ۹۷ با اولویت دادن  به برنامه‌ها و ترجیح اولویت‌های ملی، باید دستاوردها و تحولات مشخصی را تا پایان سال ارائه کنند.

رئیس سازمان اوقاف هدایت، نظارت، راهبری و حل  مسائل و مشکلات اوقاف را یکی از اولویت‌های مدیران و مسئولان دانست و تصریح کرد: تغییرات مدیریتی مقدمه تحول و پیشرفت است، اما برای عملی شدن این هدف و ارتقاء سطح کارآمدی سازمان باید به جوانان مؤمن، متعهد و انقلابی و باسواد میدان داد و از دادن مسئولیت به جوانان نهراسید، چراکه ما هر جا به جوانان انقلابی و مؤمن کار سپرده‌ایم، به نتیجه دلخواه رسیده‌ایم.

وی یکی از مشکلات فعلی را بروکراسی اداری دانست و افزود: حوزه کارشناسی و عرصه فعالیت کارشناسان اوقاف بسیار حساس و مهم است، باید این حوزه روزآمد و کارآمد شود، تا مجموعه اوقاف دچار تحول و تغییر شود در غیر این صورت مکاتبات و نظرات کارشناسی در پیچ‌وخم‌های اداری گیر می‌کند و کار مردم معطل می‌ماند.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیرشان پرهیز از سهل‌انگاری، تنبلی، تکبر و اشرافی‌گیری مسئولان را مورد تأکید و توصیه قرار دادند، لذا همه مدیران اوقاف هم باید نسبت به مردم و همکاران متواضع و فروتن باشند.

وی یکی از ضرورت‌های فعلی سازمان اوقاف را اطلاع‌رسانی کارآمد و پاسخگویی سریع دانست و افزود: عملکرد اوقاف و خدمات وقف باید به شکل عالمانه و هنرمندانه به اطلاع مردم برسد، ضمن آنکه این اطلاع‌رسانی باید نخبگان جامعه در عرصه‌های مختلف قرآنی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، فناوری و همه بخش‌ها را در برگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف بابیان اینکه پست‌ها و مدیریت‌ها زودگذر و مقطعی است و تنها کار برای رضای خدا و مردم است که باقی می‌ماند تصریح کرد: به‌طور طبیعی سازمان اوقاف همچون دستگاه‌های دیگر هر سال دچار تغییر و تحولاتی می‌شود که این تغییر و تحولات در راستای ارتقای سطح کیفی فعالیت‌ها، گردش مدیران، استفاده از تجارب مدیریتی و ایجاد تحولات جدید در بخش‌های مختلف است و ادامه‌دار هم خواهد بود.

وی با ابراز رضایت و قدردانی از خدمات ارزنده معاونان فرهنگی و اجتماعی، اوقافی، بهره‌وری اقتصادی و مدیران کل تحقیق و فناوری تصریح کرد: لازم می‌دانم از تلاش‌ها و خدمات تمامی دوستان طی این هشت سال که کارها و برنامه‌های بزرگی را که سابقه نداشت آغاز کردند و کارهای مسبوق به سابقه را با جدیت و تلاش مضاعف به ثمر رساندند؛ قدردانی کنم.

محمدی تأکید کرد: ما در طی این سال‌ها شاهد تغییرات مثبت و ارزشمندی در معاونت بهره‌وری اقتصادی، معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت اوقافی و حقوقی وادارات کل فناوری و حقوقی بوده‌ایم که موجب ایجاد دستاوردها و تغییرات بزرگی در ساختار و عملکرد سازمان اوقاف شده است.

رئیس سازمان اوقاف در ادامه با اشاره به وجود بیش از هشت هزار متولی موقوفات در سراسر کشور تعامل و ارتباط صحیح و منطقی را با متولیان خواستار شد و افزود: غالب متولیان موقوفات امین و امانت‌دار وقف و موقوفات هستند و ضرورت دارد اداره کل تحقیق با آن‌ها ارتباط سازنده و منطقی برقرار کند.

وی یکی از معضلات کنونی کشور را در حوزه خیریه مشخص نبودن متولی امور خیریه دانست و افزود: هم‌اکنون وزارت کشور، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام، و چندین دستگاه و سازمان‌های دیگر در امور خیریه فعالیت دارند، اما متولی اصلی این عرصه مشخص نیست که باید با جدیت و پیگیری لازم اداره کل تحقیق وضعیت آن روشن شود.

 محمدی همچنین با اشاره به مواعظ حضرت امیر المومنین علی(ع) به مالک اشتر در نامه ۵۳ نهج‌البلاغه  تصریح کرد: یکی از موضوعات مهمی که آن حضرت در این نامه به مالک سفارش کرده‌اند توجه به طبقات پایین و نیازمندان جامعه است و مولا در این نامه سفارش می‌کنند که از خدا بابت طبقات پایین جامعه، گرفتاران و دردمندان بترس.

وی افزود: هیچ جامعه‌ای و ملتی براساس فرمایشات حضرت امیر(ع) به سرافرازی و پیروزی نمی‌رسد مگر اینکه بدون لکنت زبان و اضطراب ضعیف از قوی حقش را بگیرد.

 

پنج انتصاب جدید در سازمان اوقاف / تغییرات مدیریتی از معاون تا مدیر کل

براساس این گزارش، امروز طی مراسمی که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و مهندس عبدالرضا عابد قائم مقام این سازمان و جمعی از مدیران، معاونان، کارکنان و کارشناسان این سازمان برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش‌ها و خدمات حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی معاون پیشین فرهنگی و اجتماعی، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا عادل به عنوان معاون جدید فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف منصوب و مشغول به کار شد.

همچنین در ادامه این مراسم رئیس سازمان اوقاف ضمن اهدای لوح سپاس به حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی حاتمی معاون سابق اوقافی، حقوقی و امور مجلس این سازمان، حجت‌الاسلام والمسلمین امرالله حسنی نیا را به سمت معاون جدید امور اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف منصوب کرد.

در ادامه این مراسم همچنین با قدردانی از تلاش‌های عباسعلی جعفری در سمت معاون پیشین بهره‌وری اقتصادی، حجت‌الاسلام محمد مهدی حاتمی به سمت معاون جدید بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه منصوب و مشغول به کار شد.

در این مراسم علاوه براین ضمن قدردانی از خدمات مهندس محمد مومنی مدیرکل سابق فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندس علیرضا ترکی به عنوان مدیر کل جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات منصوب و مشغول به کار شد.

این گزارش حاکی است همچنین رئیس سازمان اوقاف باصدور حکم دیگری با قدردانی از خدمات و تلاش‌های مجدانه حجت‌الاسلام حسنی نیا مدیر کل سابق تحقیق، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی را به سمت مشاور رئیس سازمان و مدیر کل جدید تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف منصوب کرد.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف همچنین ضمن قدردانی از خدمات مدیرکل سابق فناوری اطلاعات، محمد مومنی را به سمت مشاور رئیس سازمان اوقاف در حوزه فناوری اطلاعات منصوب کرد.

پایان پیام/523

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین