کد خبر: 186856234
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » هزار فرسنگ مانده تا فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

وضعیت عمومی ناوگان شهری کلانشهر کرج با وجود رشد جمعیت، مشکلات قابل توجهی را برای عموم شهروندان ایجاد کرده است، آن چنان که برای رسیدن به فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی راه هزار فرسنگی را باید بگذراند.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

خبرگزاری شبستان - البرز

 

یکی از عمده ترین مشکلات کلانشهرهای بزرگ، عدم مدیریت شهری استاندارد و شایسته است، آن چنان که شهروندان همواره این پرسش برایشان پیش می آید، که این حجم مالیات ها و درآمدهای حاصله که به خزانه دارایی استان و از آن جا به مدیریت شهری جهت توسعه و آبادی واریز می گردد، چگونه و در کجا هزینه شده است که به چشم نمی آید.

 

یکی از الزام ها و مطالبات مردم از مدیریت شهری، رسیدگی به وضعیت عمومی ناوگان شهری است، که این مهم برای کلانشهر کرج به واسطه حجم رشد جمعیت مشکلات عدیده ای را برای عموم شهروندان ایجاد کرده است.

 

از دیگر سو، مسئله نوسان قیمت ها در کنار مکفی نبودن درآمد قشر متوسط جامعه است که متناسب با ضرورت رفت و آمدها به ویژه در مسیر رفت به تهران، زمینه نارضایتی و گله مندی مردم را فراهم آورده است که نمونه بارز آن وضعیت تعطیلی مترو کرج به تهران در روزهای جمعه طی چند ماهه اخیر است.

 

همواره اقشار مختلفی از جامعه اعم از صاحبخانه ها، صاحبان اصناف غذایی، پوشاک، خدماتی با افزایش نرخ مصوب وضعیت مالی خود را با شرائط جدید وقف می دهند، که نمونه این اقشار تاکسی دارها هستند.

 

با این وصف، نیاز به حمل و نقل و اهمیت آن از جمله دغدغه های جدی شهروندان است که متناسب با وضعیت کلانشهر کرج در خصوص عدم بهره مندی از خط مترو شهری، اتوبوس های استاندارد و یا بی آر تی، یکی از بیشترین وسائل قابل استفاده تاکسی های سواری است.

 

 

محور مواصلاتی ۱۷ استان کشور نه مترو شهری و نه بی آرتی دارد

 

کلانشهر کرج و استان البرز که محور مواصلاتی 17 استان کشور است همواره با تردد مسافرانی رو به رو است که یکی از دغدغه هایشان بحث ترمینال های مسافربری و کرایه های تاکسی درون شهری است.

 

واگذاری بخش های دولتی به خصوصی به منظور رشد و توسعه این بخش که در قالب پیمانکاران تعریف می گردد از جمله راهکارهای اقتصادی است. امّا این مهم متناسب با عدم نظارت های دقیق و کارآمد نتوانسته رضایت مردم را جلب کند و همواره کاستی هایی در این حوزه دیده می شود.

 

به عنوان مثال به ترمینال شهید کلانتری در مسیر آزادراه کرج به قزوین می توان اشاره کرد. مکانی که همه روزه مسافرانی از این ترمینال وارد و یا خارج می شوند. با در نظر گرفتن بخش تاکسی های درون شهری در قسمت انتهایی ترمینال واقع شده است، مسافر باید برای تهیه بلیط باید وارد گیشه ای شود که متصدی فروش در آن نشسته است.

 

عدم رضایت و اعلام گزارش های متعدد به رسانه خبرگزاری شبستان در البرز، زمینه ای را فراهم آورد تا در قالب یک گزارش میدانی این مطلب را بررسی کنیم.

 

یکی از مسافران که از شمال کشور وارد استان البرز شده است در پاسخ به این مطلب که از میزان مبلغ پرداختی راضی است یا خیر می گوید: از ترمینال کلانتری تا آسیاب برجی هفت هزار تومان زدند و این در حالی است که هزینه آژانش این مبلغ نیست.

 

سپس در حالتی که سعی می کند راننده تاکسی را پیدا کند، ادامه می دهد: نرخ ها معمولا متغیر است و در نوبت های متعدد که متصدی گیشه تغییر می کند، نرخ دریافتی تغییر می کند.

 

از راننده ای که این مسافر را به مقصد آسیاب برجی می برد نظرش را جویا می شویم و اینکه چند درصد از این مبلغ به او می رسد؟ راننده در ابتدا با تائید گران بودن این نرخ می گوید که متصدی شیفت ها به نوبت قیمت های خودشان را می دهند. از این مبلغ 4 هزار تومان به راننده می رسد و مابقی به حساب پیمانکار واریز می شود و متصدی نیز هر چه که تیغش ببرد از این نرخ بهره مند می شود.

 

ترمینال شهید کلانتری در تمام ساعت شبانه روز مسافر دارد و این نکته قابل توجهی است برای تاکسی هایی که در این ترمینال برای انتقال مسافران در نظر گرفته شده است.

 

امانت داری اموال مسافرانی که در تاکسی ها جا می ماند و سپس توسط راننده به گیشه سپرده می شود تا با حفظ امانت آن را به صاحبش باز پس دهند نیز یکی از دغدغه های مسافران بود که خواستار توجه به آن بودند.

 

در این میان صف تاکسی های مسافر بری و رانندگان منتظر نیز جای تعجب داشت و این در حالی بود که همان زمان چند دستگاه اتوبوس مسافران زیادی را در ترمینال پیاده کردند. از یکی از رانندگان نسبت به وجود مسافر جویا شدیم که با این حجم مسافر، چرا بیشتر رانندگان بیکار و منتظر هستند؟

 

پارکینگی از وسائل نقلیه شخصی نزدیک ترمینال و عدم رغبت عموم از وسائل نقلیه حمل و نقل پاسخ یکی از رانندگان ترمینال شهید کلانتری به سوال ما بود.

 

به جرأت می توان گفت تا ارتقاء سطح برنامه ریزی برای باور به فرهنگ استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی، هزاران فرسنگ راه مانده است.

 

باور به این مهم که نظارت بر نرخ تاکسی ها مسئله کم اهمیتی نیست و اگر این حاکمیت و کنترل نباشد به طبع نارضایتی و بدگمانی مردم را به دنبال خواهد داشت، باید مورد توجه مسئولان مدیریت شهری قرار گیرد.

 

 

تصویب لایحه افزایش نرخ تاکسی ها تا 10 درصد

حاجی قاسمی، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج در خصوص افزایش نرخ تاکسی های کلانشهر کرج به خبرنگار خبرگزاری شبستان در البرز گفت: لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی ها و اتوبوس ها ابلاغ شده است که این افزایش کرایه های ناوگان عمومی تا سقف 12 درصد است.

 

وی با تایید این مطلب که بعضی تاکسی دارها در خطوط شهری به ویژه در ایام بارانی و خاص نرخ بالاتری از مسافر طلب می کنند، توضیح داد: در این گونه موارد تذکرات ویژه بارها داده شده است ، همچنین ناظرانی نیز همواره حضور فعال دارند.

 

با این وصف نارضایتی مردم کلانشهر کرج از وضعیت تاکسی رانی ها، آژانس های مسافرتی و ناوگان شهری که فرسودگی محرزی دارند، امری غیر قابل کتمان است.

 

پذیرش اسنپ و تاکسی به دلیل نرخ مناسب

 

قدر مسلّم؛ پذیرش تپسی و اسنپ از طرف مردم به دلیل نرخ پایین یکی از دلایل واضح در بحث کاهش تقاضا از آژانس های شهری و رانندگان مسافربری ایستگاه های تاکسی است.

 

مردم خواهان نرخ عادلانه هستند. قیمت گذاری باید متناسب با درآمد مردم باشد و در عین حال شرائط جغرافیایی و درآمدی ایستگاه های تاکسی در نظر گرفته شود.

 

به عنوان مثال مسیر تاکسی های حصارک کرج با مسیر تاکسی های خیابان مطهری با توجه به جمعیت و سطح درآمد منطقه تعیین گردد و یا وضعیت ناوگان اتوبوسرانی بهبود جدی پیدا کند.

 

تجهیز ایستگاه های اتوبوس نیز از دیگر تقاضاهای جدی مردم کلانشهر کرج است که در سایه عدم نظارت ها، مراقبت ها در بسیاری از موارد فرسودگی اموال بیت المال، عدم کارایی و از طرف دیگر آلودگی محیط داخلی آن زمینه نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.

 

وضعیت عمومی ناوگان شهری کلانشهر کرج به واسطه حجم رشد جمعیت، مشکلات قابل توجهی  را برای عموم شهروندان ایجاد کرده است، آن چنان که برای رسیدن به فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی راه هزار فرسنگی را باید بگذراند.

 

نکته قابل نظر در این مجال خواسته مدیرکل دارایی استان البرز در آخرین نشست مطبوعاتی از اصحاب رسانه است، آن جا که از این قشر می خواهد پیگیر درآمدهای حاصله از مالیات های مردم به خزانه مدیریت شهری در جریان توسعه و آبادانی شهر باشند.

 

 

پایان پیام/301

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین