کد خبر: 186867794
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » امامزاده سید حمزه از نوادگان امام موسی کاظم(ع)
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معرفی امامزدگان قم/۲

خبرگزاری شبستان:نسب شریف امامزاده سید حمزه (معروف به شاه حمزه) با شش واسطه به امام موسی کاظم(ع) می رسد.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، علاوه بر بارگاه قدسى حضرت معصومه(س) در قم،  چهارصد و چهل و چهار  ستاره فروزان دیگر بر خاک خفته‏اند. پس از به ولایتعهدى رسیدن امام رضا علیه‏السلام علویان و سادات بى‏شمارى به شوق دیدار وى راهى سرزمین ایران شدند. ولى بعضی از آنان هنوز در نیمه‏هاى راه بودند که خبر شهادت امام(ع) را شنیدند ودر مناطق امن ایران بخصوص شهر قم سکنس گزیدند و پس از گذراندن عمر طبیعى خویش در همین دیار به خاک آرمیدند و برکات و معنویات بسیارى را براى این دیار به ارمغان آوردند. به همین دلیل سعی داریم در حد توان به  معرفی این میراث گرانبها و ارزشمند معنوی بپردازیم.

 

امامزاده سید حمزه، نسب شریف امامزاده سید حمزه (معروف به شاه حمزه) با شش واسطه به امام  موسی  کاظم(ع) می رسد.

 

ایشان سید جلیل القدر ،عظیم شان و بسیار بزرگواری بودند، سید حمزه فرزند ابو عبدالله حسین موسوی است که مردی عاقل  و عالم بود. ایشان دختر ابوالقاسم حمزه، فرزند امامزاده سید علی (مدفون در بیرون دروازه ری قم معروف به شاه سید علی ) را به همسری خود در آورد  واز وی چهار فرزند پسر به نام حمزه ، ابوالمحسن علی، ابوالفضل محمد، ابو محمد حسین و چهار دختر به دنیا آمد .

 

مرحوم فیض (ره) معتقد است که وی در بقعه پدرش احمد بن اسحاق مدفون است.اسحاق بن ابراهیم جد اعلای امامزاده حمزه نیز در ساوه مدفون است  و دارای گنبد  و بارگاه  مجللی است.

 

مؤلف تاریخ قدیم قم درباره مهاجرت  جد امامزاده حمزه می نویسد : ابو عبدالله اسحاق به قم آمد  و قصد داشت  که به خراسان و طبرستان برود اما علی بن عبدالله جبله اشعری و دیگر بزرگان عرب قم از او خواهش کردند که در این شهر اقامت  کند و اورا بسیار اکرام و احترام کردند و به او عطا  و بخشش نمودند.

 

وی در این شهر ماند  وازدواج کرد و صاحب فرزندانی شد، اکثرعمو ها وعمو زادگان امامزاده شاه  حمزه از بزرگان سادات موسوی قم و آبه و خورزن بودند و برخی نیزمنصب نقابت سادات علوی  را عهده داردشدند.

 

این خاندان  به زهد و تقوی آراسته و قبور آنان ازمشاهیرمزارات مناطق  مذکور است.

 

همچنین با توجه به جایگاه فرهنگی این امامزادگان همزمان با اعیاد و مناسبات مذهبی برنامه های مداحی و مرثیه خوانی متنوعی  در این امامزاده  برگزار می شود.

 

پایان پیام/78

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین