کد خبر: 186868672
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » روحانی از `نوبخت سخنور` نمی گذرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

این روزها اخباری مبنی بر احتمال تغییر محمد باقر نوبخت از عنوان ریاست سازمان برنامه و بودجه منتشر شده که باید میزان این احتمال را بررسی کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرگزاری شبستان، هرگاه حرف ایجاد تغییر در سیستم اقتصادی یک دولت به میان می آید نخستین جایی که جلب توجه می کند سازمان برنامه و بودجه است. جایی که مسئول اختصاص بودجه است و همواره باید رضایت بخش های مختلف کشور را جلب کند.

 

این بار هم رسانه ها و محافل سیاسی در پی انتشار خبر تغییر در تیم اقتصادی دولت روحانی از محمد باقر نوبخت به عنوان نخستین گزینه یاد می کنند غافل از اینکه این مرد سخنور بیش از این ها توانسته دل رئیس جمهور را ببرد.

 

محمد باقر نوبخت فعالیت سیاسی خود را گام به گام با حسن روحانی در رکاب آیت الله هاشمی کلید زد و در سال ۹۲ این هم گروهی با روحانی را علنی کرد. او که سخنگوی ستاد انتخاباتی شیخ تدبیر بود در تمام جلسات و مناظرات انتخاباتی چنان استدلال های اقتصادی برای برنامه های روحانی ارایه می داد که اغلب می توانست رقبای انتخاباتی را شکست دهد و در نهایت نیز موفق شد با مانور اقتصادی روحانی را به دل ها نفوذ دهد.

 

پاداش این تلاش های نوبخت رسیدن به خزانه دولت بود و او هم توانست در ۴ سال ابتدایی در تقسیم بیت المال نسبتا خوب عمل کند تا جایی که باز هم ۲۹ اردیبهشت قشر عظیمی را به خیابان کشاند تا از سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید حمایت کنند و قاعدتا هر عقل سلیمی می دانست که روحانی در دولت دوم خود هم او را مسئول تقسیم اموال خواهد کرد.

 

به گزارش شبستان، حالا با گذشت ۱۱ ماه از دولت دوازدهم نوبخت همچنان مسئول خزانه دولت است و همچنان تلاش می کند تا رضایت بخش های مختلف دولتی، خصوصی و مردمی را فراهم کند. اخیرا انتقادات به عملکرد اقتصادی دولت شدت گرفته اما منتقدین هیچگاه به سازمان برنامه و بودجه انتقاد ندارند زیرا همه بر این موضوع واقفند که اگر دولت کوتاهی در مسائل بازار انجام داده و نارضایتی هایی را فراهم کرده است ارتباطی به سازمان برنامه و بودجه ندارد.

 

بیشترین بخش آسیب پذیر اقتصاد دولت دوازدهم مرتبط به جایی است که دولت با بخش خصوصی و مردم ارتباط می گیرد. نابسامانی بازار ارز تحت تاثیر عوامل خارجی و دلالان داخلی بوده و در بخش های دیگری چون مسکن، خودرو و سکه نیز بانک مرکزی، وزارتخانه های راه و شهرسازی، صمت و اقتصاد نتوانسته اند آنگونه که انتظار می رفت به وظایف خود عمل کنند و اگر قرار باشد تغییراتی در تیم اقتصادی دولت صورت بگیرد قطعا حسن روحانی این تغییرها را در بخش های یاد شده اعمال خواهد کرد.

 

از سویی دیگر نوبخت که مرد سخنوری است و از جمله مسئولینی است که می تواند مدت ها سر پا ایستاده و با پاسخ های ادبی و کمی مزاح؛ سوالات و ابهامات را جوابگو باشد قطعا گزینه مناسبی برای سخنگویی دولت به حساب می آید و اگر قرار بود روحانی او را تغییر دهد به نظر می رسد در اوج سهم خواهی احزاب و گروه ها در ابتدای دولت دوازدهم این تغییر را انجام می داد.

 

یادداشت از پریسا رهنما

 

 

پایان پیام/281

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین