کد خبر: 186886168
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » سرانه تامین مسکن مددجویان کمیته امداد اعلام شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد گفت: سرانه تامین مسکن مددجویان کمیته امداد در روستاها ۲۰ میلیون تومان و در شهرها ۳۵ میلیون تومان تعیین شد که این رقم از محل کمک های بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه تامین می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره)، ابراهیم بازیان، مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با اظهار به اینکه در سال گذشته ۶۶ درصد اعتبارات مصوب دولتی در بخش مسکن مددجویان جذب شد گفت: بیشترین رقم جذب در این بخش مربوط به مشارکت‌های مردمی با ۹۴ درصد بود.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه تأمین مسکن در سال ۹۶ حدود ۱۱۲ درصد محقق شده است افزود: برنامه سال گذشته ساخت ۱۸ هزار واحد مسکونی بود که درنهایت ۲۰ هزار واحد به مددجویان شهری و روستایی تحویل داده شد.

 

وی با اشاره به اینکه سالانه باید یک‌میلیون مسکن در کشور ساخته شود گفت: سهم کمیته امداد از این رقم ۲۰ هزار واحد است. این در حالی است که کمتر نهادی می‌تواند ادعای کند در سال ۹۶ این تعداد واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد ساخته است.

 

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان سرانه تأمین مسکن مددجویان روستایی را ۲۰ میلیون تومان و شهری ۳۵ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: سهم کمیته امداد در تأمین قیمت تمام شده مسکن روستایی ۷۵ درصد و مسکن شهری ۴۵ درصد است.

 

بازیان بابیان اینکه برای پیشبرد برنامه‌های مسکن، تحول در مدیریت، تعهد در برنامه‌ریزی و مشارکت در تأمین منابع نیاز است یادآور شد: راه‌حل مشکلات اقتصادی از جمله مسکن، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. همچنین بدون مشارکت مردم منابع مورد نیاز برای تامین مسکن مددجویان محقق نمی‌شود.

 

وی با اظهار به اینکه افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال مهم‌ترین چالش پیشرو در سال جاری است افزود: قیمت مسکن در تهران تا ۷۰ درصد و در سایر شهرها ۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش داشته است. این موضوع موجب افزایش قیمت تمام شده خدمات مسکن به مددجویان می‌شود.

 

بازیان با تأکید بر اینکه افزایش قیمت تمام شده مسکن به عنوان چالش پیش روی، مشارکت بیشتر مردم و مسئولان را می‌طلبد گفت: استفاده از  ظرفیت  گروه‌های جهادی می‌تواند قیمت تمام شده هر واحد مسکن روستایی را ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش دهد .

 

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با ابراز امیدواری از اینکه مشکل مسکن مددجویان کمیته امداد در یک بازه سه‌ساله حل می‌شود گفت: املاک و مستغلات حدود ۸۸ درصد از ثروت خانوارها را تشکیل می‌دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه تامین مسکن نیازمندان یکی از اولویت‌های کمیته امداد است گفت: مسکن مکملی مهم در توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانوارهای تحت حمایت است؛ چرا که توانمند سازی واقعی بدون تامین مسکن مناسب که پیوست اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد امکانپذیر نیست و پایداری لازم را نخواهد داشت.

 

وی سهم مسکن در سبد هزینه خانوار شهری را ۳۳ درصد و خانوار روستایی ۱۶ درصد اعلام کرد و افزود: البته این رقم در کلان‌شهر تهران بین ۴۵ تا ۶۰ درصد است که در صورت تورم قیمت‌ها اختلال زیادی ایجاد می‌کند.

 

بازیان با اشاره به اینکه صنعت ساختمان وابستگی چندانی به واردات ندارد اظهار کرد: سهم مسکن در تولید ناخالص ملی پنج درصد است و پیشران ۱۳۰ رشته شغلی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم است و این نشان از اهمیت نقش مسکن در تولید ناخالص ملی است.

 

وی بابیان اینکه رکود در این صنعت موجب افزایش بیکاری در جامعه می‌شود گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد از سهم اشتغال در کشور مربوط به بازار مسکن است به‌طوری‌که برای ساخت ۵۵ مترمربع خانه یک شغل مستقیم ایجاد می‌شود.

پایان پیام/260

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین