کد خبر: 186890553
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » لبه تیز دیپلماسی مذهبی سعودی بر گلوی بیت المقدس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تلاش های عربستان سعودی با حمایت امارات متحده عربی برای خارج کردن کنترل اماکن مقدس اسلامی در بیت المقدس از دست اردن نشان دهنده لبه تیز دیپلماسی مذهبی سعودی است.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «moderndiplomacy»، تلاش های عربستان سعودی با حمایت امارات متحده عربی برای خارج کردن کنترل اماکن مقدس اسلامی در بیت المقدس از دست اردن نشان دهنده لبه تیزتر دیپلماسی مذهبی سعودی و خواست پادشاهی عربستان برای دستیابی به هژمونی منطقه ای است که خطر تقسیم و تجزیه جهان اسلام را وخیم تر می کند. این تلاش همچنین در خدمت حمایت از طرح دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا برای حل منازعه اسرائیل و فلسطین یا همان «معامله قرن» است اما به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی ترامپ این مسئله را تا حدی در حاشیه قرار داد.

 

عربستان سعودی امیدوار است که بی ثبات کردن وضعیت اردن،مقاومت این کشور در برابر طرح ترامپ را بشکند. تمرکز عربستان و امارات بر روی بیت المقدس پیامدهای منطقه ای گسترده تری هم دارد چرا که آنها با ترکیه هم درباره مالکیت بر مسئله بیت المقدس وارد کشمکش شده اند. این دو کشور چندی پیش تلاش کردند تا از اهمیت دو نشست اسلامی در استانبول که برای مقابله با اقدام ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شده بود،بکاهند.

 

ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس همچنین در مقابل تحریم اقتصادی و دیپلماتیک قطر  از سوی امارات و عربستان و سیاست های ضد ایرانی آنها ایستاده اند. این قدرت و تلاش ژئوپولتیکی تغییر قابل توجهی را در دیپلماسی مذهبی سعودی ایجاد کرده است.

 

عربستان سعودی بر خلاف اردن که نظارت بر مسجد الاقص را بر عهده دارد،سال گذشته از نصب آشکارسازهای فلزی از سوی رژیم صهیونیستی در این منطقه حمایت کرد. عربستان و امارات همچنین از بحرین به عنوان خط مقدم خود برای نزدیک شدن به اسرائیل استفاده می کنند.

 

بحرین که هفته گذشته اجازه ورود به هیئت اسرائیلی برای شرکت در نشست یونسکو را پیدا کرد در خط مقدم دیپلماسی مذهبی کشورهای حوزه خلیج فارس و تبلیغ گفتگوهای میان ادیانی قرار دارد. به این ترتیب عربستان با دیپلماسی مذهبی خود بیت المقدس را هدف قرار داده است و این راه نه تنها هیچ ترسی از نزدیک شدن روابط خود با رژیم صهیونیستی ندارد بلکه به اهداف این رژیم برای کنترل بیت المقدس کمک می کند.

پایان پیام/7

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین