کد خبر: 186908956
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » سایت های خبری » 598 » سعید جلیلی: باید طوری عمل کنیم بعد از گزینه نظامی گزینه تحریم هم از روی میز دشمن کنار برود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
سخنان مهم عضو شورای عالی امنیت ملی در همایش «خسته نیستیم»؛

اگر کسی بتواند برای حل مشکلات کشور و مردم به دولت فعلی کمک کند و این کار را نکند قطعا خباثت به خرج داده اما باید توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام، کمک کردن به معنای تایید اقدامات اشتباه و جو زدگی نیست، بلکه باید اشتباهات را صادقانه تذکر داد تا اصلاح شود.

به گزارش چی 24 به نقل از 598:

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی عصر سه شنبه در همایش «خسته نیستیم» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران در سالن حوزه هنری تهران برگزار شد، گفت: امروز دوست و دشمن اذعان دارد که ایران درگیر یک جنگ اقتصادی است پس باید بدانیم اقتضائات این جنگ چیست؟

وی افزود: امروز بسیاری از کارهایی که جنبش دانشجویی انجام می دهد در حد نقش آفرینی برای یک جنگ اقتصادی نیست و وظیفه همه ی ماست تا با تعریف درست جایگاه و نقش خود، کاری کنیم تا کشور از این جنگ موفق خارج شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: گاهی اوقات در عرصه ی سیاسی فضا به قدری غبارآلود می شود که مانع واقع بینی و تحلیل صحیح می شود اما این روزها بسیاری از غبارهایی که تا چند وقت پیش مانع دیدن درست حقیقت و به تبع آن تحلیل صحیح واقعیت می شدند کنار رفته و می توان سره را از ناسره تشخیص داد.

جلیلی ادامه داد: البته دشمن هیچگاه بیکار نمی نشیند و در تلاش برای ایجاد غبار آلودگی مجدد و ایجاد فتنه جدید و ندیدن صحیح واقعیات توسط ماست، از این رو وظیفه داریم تا با تحلیل درست و واقع بینی مانع این اتفاق شویم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: امروز راه درست از نادرست مشخص شده و همه فهمیده اند که اعتماد به امریکا اشتباه بوده است اما این کافی نیست و باید مرحله بعدی را مشاهده و درست و به موقع عمل کرد.

وی افزود: اگر امروز همه فهمیده اند که اعتماد به امریکا غلط بوده است باید عمل مان نیز مبتنی بر همین واقعیت باشد، حتی ممکن است در آینده نه چندان دور بگویند اروپا هم از امریکا بدتر است و به اروپایی ها هم نمی شود اعتماد کرد اما چاره دیگری برای اداره کشور نداریم! در حالی که چنین نیست و باید ظرفیت های فراوان و توانمندی های داخلی خود را بشناسیم.

جلیلی ادامه داد: امروز مشاهده می کنید که دشمن صراحتا اعلام می کند تعهداتش را نقض کرده اما عده ای مزدور در داخل کشور ضمن تایید بر اینکه دشمن به تعهداتش عمل نکرده، صحبت از مذاکره مجدد با امریکا می کنند!

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید نگان کلان و صحیح به واقعیات داشت، انقلابی بودن به معنای محافظه کاری نیست، انقلابی بودن یعنی به وضع موجود و حداقل ها اکتفا نکنیم اما به معنای تخریب همه داشته هایمان هم نیست زیرا در این صورت همان کار دشمن را به دست خود انجام داده ایم و جامعه را ناامید خواهیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر توجه کرده باشید آمریکایی ها مدتی است حتی سخن از «گزینه نظامی» را نیز بر زبان نمی آورند زیرا در عمل دیدند که جمهوری اسلامی ایران داشته ها و توانمندی هایی دارد که منجر به حذف این گزینه از روی میز شده است لذا باید بر همین اساس بگونه ای عمل کنیم تا در عرصه اقتصاد نیز گزینه تحریم از روی میز آنها کنار برود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه  وقتی صورت مساله را خوب متوجه نشویم، نمی توانیم برای حل مشکلات به درستی عمل کنیم، گفت: در گذشته نیز عده ای می گفتند چرا مساله هسته ای را حل نکردید؟ در حالی که اصلا مگر هسته ای یک مساله بود؟ این دشمن بود که می خواست از موضوع هسته ای یک مساله تعریف کند و بعد هم راه حل آن را برای ما تعیین تکلیف کند.

جلیلی تاکید کرد: خودمان باید مساله خودمان را تعریف و برای حل آن راهکار تعریف کنیم در غیر این صورت موفق نخواهیم شد لذا جنبش دانشجویی باید امروز هوشمندانه در این عرصه فعال بوده و مانع تعریف مساله از سوی دشمن و ارائه راهکار برای همان مساله توسط همان دشمنی شود که مساله را طرح کرده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به افزایش سه برابری نقدینگی در دولت های یازدهم و دوازدهم گفت: زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد نقدینگی 470 هزار میلیارد تومان بود اما امروز به بیش از 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است! آن هم توسط کسانی که ساخت مسکن برای مردم توسط دولت (مسکن مهر) را به خاطر ایجاد 40 هزار میلیارد تومان نقدینگی اشتباه می دانستند! اما امروز نه تنها نقدینگی 3 برابر شده بلکه در این عرصه هم کار خاصی برای حل مشکل مردم انجام نشده است.

وی افزود: خلق غلط نقدینگی و عدم هدایت صحیح آن موجب می شود این نقدینگی وقتی سرریز به بازار سکه می شود، شما هر قدر هم سکه به بازار تزریق کنید نتوانید بازار را تنظیم کنید. در ابتدای دولت اعلام شد 80% مشکلات ناشی از سوءتدبیر و بی ارتباط با تحریم هاست، امروز انتظار آن است بعد از 5 سال این سوء تدبیرها برطرف شود.

جلیلی گفت: دشمن هر روز به دنبال حیله و مکر جدید است اما متاسفانه برخی هیچ اقدام خاصی انجام نمی دهند، سال گذشته همین ایام بود که همزمان با تصویب تحریم کاتسا علیه ایران اعلام کردم باید درباره عواقب احتمالی این تحریم تدبیر و چاره اندیشی شود اما عده ای در کمال تعجب گفتند این تحریم چیز خاصی ندارد!

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اگر کسی بتواند برای حل مشکلات کشور و مردم به دولت فعلی کمک کند و این کار را نکند قطعا خباثت به خرج داده اما باید توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام، کمک کردن به معنای تایید اقدامات اشتباه و جو زدگی نیست، بلکه باید اشتباهات را صادقانه تذکر داد تا اصلاح شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: این فرمایش امیرمومنان است که «لاتجتمع عزیمه و ولیمه» عزم جدی با خوشگذرانی قابل جمع نیست و اگر بسیاری از تصمیم های خوب به مرحله اجرا نمی رسد به خاطر همین مساله است.

جلیلی گفت: جنبش دانشجویی باید به جای جو زدگی جو شکن باشد، هنر جناب عمار در آن بود که در برابر جوسازی ها می ایستاد و جوشکن بود، هنر مالک اشتر این بود که تلاش می کرد کار به مرحله حکمیت نرسد و نهایت تلاش خود را برای آگاه سازی افکار عمومی به کار می بست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به ژئوپلیتیک خاص ایران، گفت: هیچ کس منکر استفاده از دیپلماسی و تعامل با دنیا نیست اما اشتباه بزرگ این است که دنیا را در چند قدرت خاص خلاصه کنیم. کشوری که 15 همسایه دارد درصورت تعامل سازنده و موثر با آنها می تواند اثر بسیاری از تحریم ها را به حداقل ممکن برساند.

وی افزود: سیاست خارجی موفق ریشه در داخل و قدرت درونی یک کشور دارد، مانند زمانی که با اتکا به دانشمندان هسته ای و تولید سوخت 20%، قدرت های جهانی در برابر جمهوری اسلامی ایران زانو زدند.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشور گفت: ریچادر هس رییس شورای روابط خارجی امریکا کتابی با عنوان «سیاست خارجی از خانه شروع می شود» منتشر کرده که در آن توضیح می دهد قدرت واقعی یک کشور در عرصه دیپلماسی ناشی از توانمندی های درونی هر کشور است اما عده ای بر این گمان هستند با تخلیه منابع قدرت یک کشور و با صرف مذاکره می توان موفق شد و آن نامه ذلیلانه را می نویسند.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: با برخی تابوسازی های غلط حتی اجازه نمی دادند به برخی معیارهای غلط و نادرست مثل قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت نقد شود، می گفتند چرا گفته می شود قطعنامه ها کاغذ پاره است؟ همین ها که استدلال می کردند قطعنامه 2231 شورای امنیت ضامن اجرای حفظ برجام است امروز که امریکا همین قطعنامه را زیرپا می گذارد و سازمان ملل و متحدان اروپایی امریکا به یک اظهار تاسف بسنده می کنند بگویند قطعنامه چیست؟

جلیلی گفت: اگر دشمن احساس کرد شما از تنش واهمه دارید یعی می کند با ایجاد تنش از شما امتیاز بگیرد لذا رویکرد درست در عرصه دیپلماسی تهدیدزدایی است نه تنش زدایی، لذا اگر تهدیدی نیز متوجه کشور باشد باید آن را رفع کرد، نه آنکه با هر تهدید دشمن عقب نشینی شود.

وی تصریح کرد: کسانی که دیروز با شعار تساهل و تسامح ارزش های یک ملت را خرج می کردند امروز دامنه تساهل و تسامح را به حقوق، منافع، امنیت و پیشرفت یک ملت کشانده اند. و شعار تساهل و تسامح آنها جیب ملت و حقوق و منافع و امنیت و پیشرفت کشور را نشانه گرفته است و از موضع ذلت برای مذاکره با رییس رژیم امریکا نامه می نویسند.

جلیلی گفت: اگر در صحنه جنگ تحمیلی شهید علم الهدی و باقری ها الگوی جوانان و دانشجویان ما بودند برای این بود که به شکل فعال نقش و رسالت خود را تعریف و ایفا می کردند، امروز هم الگوهای جدیدی مثل شهید احمدی روشن و حججی نشان دادند چگونه می توان نقش خود را پیدا و ایفا کرد لذا همه ما باید بتوانیم نقش و جایگاه موثر خود را در این جنگ اقتصادی تعریف کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پایان تاکید کرد: اگر امروز دشمن از هر حربه ای برای ایجاد مانع در جهت پیشرفت ایران دریغ نمی کند به خاطر ضعف او و قدرت ماست و ان شالله در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بار دیگر عظمت و توان انقلاب اسلامی را به رخ دشمن خواهیم کشید.


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین