کد خبر: 186926947
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » اقتصادی » بازار خبر » هزینه خاموشی در کشور بالاتر از هزینه ساخت نیروگاه است/ باید برنامه قطعی برق اعلام شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

غیاث الدین گفت: هزینه هایی که به دلیل قطعی برق بر کشور تحمیل می شود به مراتب از هزینه های ساخت نیروگاه برق بیشتر است.

به گزارش چی 24 به نقل از بازار خبر:

به گزارش بازارخبر پرویز غیاث‌الدین دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق ؛ با اشاره به عدم سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه نیروگاهی اظهار کرد: به دلیل کمبود منابع مالی طی ۱۲ سال اخیر، سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه نیروگاه‌های تولید برق متناسب با افزایش مصرف صورت نگرفته است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق با اشاره به فرسودگی بخشی از نیروگاه‌های تولید برق، تصریح کرد: بخشی از نیروگاه‌های تولید برق، عمری بالغ بر ۴۰ سال دارند و به دلیل بازدهی کم باید از مدار خارج می‌شدند که به دلیل کمبود منابع هر سال تعمیر می‌شوند و بازدهی چندان مناسبی ندارند.

به گفته وی؛ این نیروگاه‌های فرسوده علاوه بر بازدهی بسیار کم اثرات منفی نیز بر محیط زیست دارد.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی در سد‌ها به دلیل خشکسالی‌های اخیر اذعان کرد: برای تأمین برق کشور، ۱۰ هزار مگاوات از منابع برقابی حساب شده است که به دلیل کمبود بارش و پایین آمدن مخازن سد‌ها این رقم به نصف رسیده و شاهد قطعی‌های پیوسته در شبکه توزیع هستیم.

غیاث‌الدین با اشاره به استدلال وزارت نیرو برای عدم سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تولید برق ابراز کرد: وزارت نیرو با توجه به اختلاف ۲۰ هزار مگاواتی مصرف برق در تابستان نسبت به زمستان که به دلیل افزایش سیستم‌های سرمایشی صورت می‌گیرد، سرمایه گذاری برای افزایش نیروگاه‌های حرارتی را مقرون به صرفه نمی‌داند و سعی در مدیریت مصرف برق دارد که موفقیت چندانی در آن نداشته است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه خاموشی در سال جاری قابل پیش بینی بود، بیان کرد: با توجه به افزایش سالانه مصرف در کشور و عدم افزایش تولید، خاموشی‌ها قابل پیش بینی بود، اما به دلیل عدم توسعه شبکه قابل پیشگیری نیست.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در زمستان به دلیل کاهش مصرف بخشی از نیروگاه‌های برق را از مدار خارج و به توسعه و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی می‌پردازد، اما جوابگو افزایش مصرف نیست.

به گفته وی؛ از کلنگ زنی برای احداث نیروگاه حرارتی و طراحی و ساخت تا زمانی که وارد مدار می‌شود حدود ۵ سال زمان نیاز است که با توجه به عدم سرمایه گذاری در سال‌های اخیر نمی‌توان نیاز برق کشور را به صورت ضربتی تأمین کرد.

غیاث‌الدین با اشاره به مدیریت مصرف و تقاضا برق در کشور اذعان کرد: تنها راه جلوگیری از خاموشی برق در شبکه صرفه جویی است که نیاز به همکاری مردم، ادرات دولتی و صنایع در زمان پیک مصرف دارد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه هزینه خاموشی در کشور بالاتر از ساخت نیروگاه برق است، تأکید کرد: با توجه به کمبود برق توانیر می‌تواند خاموشی‌های برق را با برنامه اعلام شده انجام دهد و از قطع برق به صورت ناگهانی که هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی بالایی دارد، خودداری کند.

به گفته وی؛ سهم انرژی‌های نو در تولید برق کشور، بسیار اندک است و پیشرفت چندانی در این حوزه صورت نگرفته است.

غیاث‌الدین در پایان گفت: مصرف برق در کشور سالیانه حدود ۶ درصد افزایش دارد که با توجه به عدم افزایش تولید برق و عدم صرفه‌جویی در سال‌های آتی نیز شاهد خاموشی خواهیم بود.

انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین