کد خبر: 186939585
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » سایت های خبری » اخبار آفتاب » مسجد جامعی: `ری` عصاره تاریخی ایران و تهران است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی گردشگری با موضوع گردشگری در آیینه ری در شهرداری منطقه 20 با حضور فرماندار ری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش چی 24 به نقل از اخبار آفتاب:
اجتماعی

دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی گردشگری با موضوع گردشگری در آیینه ری در شهرداری منطقه 20 با حضور فرماندار ری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا،  حسن خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در این نشست خلیل آبادی گفت: حوزه گردشگری متاسفانه یکی از حوزه‌های مغفول مانده است که باید با یک تلاش ملی و هدف تبیین مزیت‌های این حوزه به هم میهنان شناسانده شود و من چون در ری بزرگ شدم، کنار آثار تاریخی و گردشگری زیست کردم لذا علقه خاص به این ظرفیت ها دارم و به همین سبب مسئولیت کمیته میراث فرهنگی را بر عهده گرفتم.

خلیل آبادی افزود: ما در این نشست‌ها هدفمان شنیدن صدای کارشناسان و متخصصین این حرفه است.با  تعامل و گفت و گو با یکدیگر باید بتوانیم این صنعت و ویژگی بارز کشورمان را در وهله اول برای مردم تهران و ری و تجریش بشناسانیم . متاسفانه خیلی از آثار در خود تهران و ری وجود دارد که خود اهالی از آن آشنایی ندارند.

رییس کمیته میراث فرهنگی شورا اظهار داشت: ما می توانیم در آموزش و پرورش درسی با عنوان آشنایی با مراکز گردشگری و میراث فرهنگی بگذاریم دیده ام گذرا این کار را می کنند ولی ما انقدر که به بعضی دروس که آنقدر هم کارامدی ندارد تاکید می کنیم اگر  به دروسیکه می توانند جوانان را صاحب شغل کند تاکید نمی کنیم.

خلیل آبادی گفت: ما امروز ری شناس کم داریم افرادی که به صورت حرفه ای تور لیدر این اماکن گردشگری باشند کم داریم، پس در حوزه آموزش موضوعاتی میراثی باید اهتمام کنیم. همه مناطق و شهرهای استان تهران غیر از چند شهر جدید الاحداث غالبا سازمان گردشگری دارند و به این موضوع باید توجه شود.

خلیل آبادی تصریح کرد: امروز دنیا و خیلی از کشور ها به اندازه پول نفت ما از گردشگری درآمد دارند. در جایی که امروز شرایط فروش نفت ما با مشکل مواجه شده چرا از این ظرفیت استفاده نکنیم. در حالی که مردم دنیا دوست دارند با هم گفت و گو  و تعامل کنند.

وی با بیان اینکه گردشگری می تواند فرهنگ ما را در مقابل سایر فرهنگ ها به رخ بکشد، گردشگری می تواند صلح ایجاد کند و گردشگری جز فرصت های اول ما در برنامه 5 ساله است، یاد آور شد: در چنین شرایطی ما برای میراث گردشگری خود اهمیت قائل نمی شویم. نظیر آنچه بر سر چشمه علی آمده و این آیینه زیبای شهر امروز آیینه دق مردم ری شده است. چشمه علی برای احداث خط مترو دچار مرگ شده و متاسفانه قول های متعددی که می دهند که اب به چشمه علی باز می گردد اما هنوز وعده هایشان عملی نشده است.  ما امیدواریم آب به چشمه علی برگردد تا آیینه زیبای شهر ما باز گردد.

خلیل آبادی گفت: از آقای هاشمی باید تشکر کنم که بعد از تذکر من مسئولین مترو را دعوت کردند و مطالبه گرانه این موضوع را خواستند و گفتند تا 15 تیر آب باز گردد ما منتظریم تا قول مسئولان مترو محقق شود.

وی افزود: ما برنامه هایی که اجرا می کنیم و تکنولوژی هایی که وارد می کنیم متاسفانه  پیوست مطالعاتی ندارد،  ما مترو را می آوریم اما نمی دانیم از کجا باید بگذرد، آیا نمی توانستند این مسیر خط مترو را از جای دیگر عبور دهند که به آثاری نظیر برج طغرل یا چشمه علی آسیب نزند. این ها میراث فرهنگی و هویت ما هستند، در دنیا اگر اینها را از زندگی حذف کنیم چیزی از گذشته و برای گفتن نداریم. اینها نماد هایی هستند که مردم از آن ها شهر های خود را می سازند. این در حالی است که به گفته برخی دوستان در جمهوری آذربایجان قبور شعرای خود را مرکز گردشگری می کنند، در مالزی کیلومتر ها راه می پیمایند تا یک توپ را به عنوان جاذبه گردشگری  نشان دهند در حالی که ما در شهر های مختلف آثار متعدد و  گرانبها تر داریم . در همین ری قبرستان ابن بابویه ، امام زاده عبدالله و مراکز دیگری داریم که ظرفیت عظیم گردشگری هستند. گرچه همین امام زاده عبدالله (ع) نیز دستخوش نامهربانی هایی شد که بعد ها به پای ما نشاندند که خلیل آبادی رمز ساماندهی داده" من هیچگاه نگفتم قبور مردم را خراب کنید".

خلیل آبادی گفت: امروز کشور هایی با قدمت 100 تا 150 سال توریست جذب می کنند آنها با زباله و پسماند کوه درست می کنند ولی ما کوه طبیعی مان را (بی بی شهر بانو ) را از بین می بریم.بی بی شهر بانو جایی است که همه مردم با ادیان مختلف به آن احساس تعلق دارند از زردشتی ها و تا شیعیان، افغان و هندوستانی  به واسطه مقبره بی بی شهربانو و از جنبه دیگر جاذبه گردشگری که دارد و آن جا می توان دشت ری و ورامین مشرف است.  اما حالا کارخانه سیمان در این مکان حفره هایی ایجاد کرده به ابعاد وسیع که اگر کسی در این حفره ها بیافتد اثاری از وی باقی نمی ماندو این بی تدبیری است که منابع طبیعی و مراکز گردشگری را به باد بدهیم، این ها سرمایه های نسل های بعدی است.

خلیل آبادی گفت: اگر ما اینقدر که به نفت  و گاز اهمیت می دادیم،  به این سرمایه ها اهمیت می دادیم امروز باکی از عربده کشی ابر قدرت ها نداشتیم . ما خودمان باید این میراث را پاس بداریم و آباد کنیم .

رییس کمیته میراث فرهنگی شورا گفت:  ما امروز در حوزه اشتغال با معضل  بیکاری مواجه هستیم و این در شرایطی است که  ریشه خیلی از مفاسد اجتماعی همین بیکاری است. کارشناسان می گویند اولین علت مفاسد اجتماعی همین بیکاری است در حالیکه با امکانات کم می توانیم این معضل را رفع کنیم. با از بین بردن میراث گردشگری هم خودمان ضرر می کنیم و هم نسل های بعد .

همچنین در این نشست صفوی شهردار منطقه نیز گفت: ری به سبب دارا بودن بقاع متبرکه و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ، مقبره شیخ صدوق و شیخ کلینی و اماکن ورزشی و نیز آثار باستانی و گردشگری مانند برج طغرل ، آتشکده ری و چشمه علی ظرفیت های فوق العاده ای برای گردشگری تاریخی و ظرفیت های طبیعت گردی دارد و همه اینها ری را به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان تهران  مطرح کرده است.

وی افزود: شناسایی شهروندان با مقاصد گردشگری راه ترویج گردشگری و جذب گردشگران موجب ایجاد اقتصاد پایدار محلی می شود و می تواند کمک رسان منابع درآمدی باشد.

صفوی اظهار داشت: ری یکی از قطب های گردشگری شیعه جهان اسلام است که بایستی متناسب با آن برنامه ریزی کرد و زمینه های توسعه گردشگری تاریخی و مذهبی را افزایش داد. امیدواریم این نشست ها منجر به توسعه صنعت گردشگری و ایجاد منابع اقتصاد پایدار محلی بشود.

صفوی پیشنهاد داد: کتاب جامع تاریخ تمدن مشاهیر و  ظرفیت های ویژه ری تدوین شود تا اطلاعات مربوط به تاریخ شهری ری با صورت دسته بندی شده و منظم در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. 

در ادامه  احمد مسجد جامعی در سلسله نشست های تخصصی گردشگری با موضوع "گردشگری در آیینه ری" گفت: ما دوره ای داریم که به ری می گفتند عروس العالم ، ری زمانی شرق و غرب عالم را به هم وصل می کرده و علت توسعه این بوده که ری  شاهراه بوده و این منطقه به خاطر اتصال  مناطق مختلف ایران همواره مورد توجه بوده است.

وی ادامه داد: من تا به حال هشت بار ری گردی کردم از آثاری نظیر دژ اشکانی بازدید کردم ، اثری که توضیحات غلط اندر غلطی دارد، قلعه گبری را بازدید کردیم که به گفته آقای خلیل آبادی فاتح و کاشف آنجا بودیم چرا که امکان ورود به این قلعه نبود، جایی که اگر تشنه شویم آبی برای نوشیدن نیست، این یعنی آنکه کمترین امکانات برای یک گردشگر به واسطه بازدید از آثار تاریخی فراهم نیست.

وی ادامه داد: پس بیاییم از گفتن حرف های بزرگ و شعار های بزرگ خودداری کنیم . این بزرگ گویی ها است که همواره به ما ضربه زده، امروزه چشمه علی چه شده، جایی که حوزه تمدن عالم است و تاریخ بشر را با آن می سنجند.

مسجد جامعی افزود: رشکان یا همان اشک آباد که در آن جا دویست و چند نوع پرنده مهاجر داریم می دانید کجاست، یکی از چهار آتشکده مهم اینجا بوده  اینها را می دانید کجاست،  اطراف حرم عبدالعظیم اینجا یک بین الحرمینی بوده آیا آمده اید این بین  الحرمین را بازسازی کنید؟ آنجا که حضرت عبدالعظیم به زیارت امامزاده حمزه می رفته و در کتب تاریخی موجود است.

عضو شورا اظهار داشت: اتفاقا آنچه که سبب ضربه وارد آمدن به ری شده همین طرح های توسعه ای و سرمایه بوده است پس همیشه پول و برنامه آنچه که شما در ذهن دارید را متبادر نمی کند، در همین طرح توسعه حرم می دانید چه خانه های تاریخی خراب شد. از آن خانه های چه باقی مانده، همین تکیه "نفرآباد" در معرض تخریب بود تکیه ای که از سال 1060 مجلس عزاداری امام حسین(ع) در آن برپا بود.

مسجد جامعی خطاب به فرماندار ری که خواستار تفویض اختیارات ویژه به شهرداری ری بود گفت: با همین اختیارت موجود ببینید چقدر اینجا را تخریب کرده اند، در ری باید کسی کار کند که اهل نظریه باشد، اهل علم باشد و جرات و جسارت داشته باشد. من در ری گردی می گفتم مسئول فلان جا کجاست؟  هیچ کس پاسخگو نبود. نمی شود نظام اجرایی کشور را در این شرایط بحرانی تغییر داد.

مسجد جامعی افزود:  ما بیاییم در یک چارچوب، راهکار هایی را تدوین کنیم برای حفظ و صیانت از داشته هایمان و اولین راهکارمان هم این باشد که چه کارهایی را انجام ندهیم به جای اینکه بیایم مدام یک سری امور را اجرایی کنیم.  یزد ثبت جهانی شد چون خیلی کارها را نکرد و حرف مهندسان را عمل نکرد. اینجا (ری) همه اش با پو ل و برنامه های توسعه ای خراب شد.

مسجد جامعی اظهار داشت: چرا به اصل ماجرا توجه نمی کنید، من رفتم جوانمرد قصاب؛ شما جرات دارید در هویت این محله دست ببرید، این نماد جوانمردی و عیاری است، نماد فرهنگ عامه است. مگر می شود به آن دست ببرید؟ مگر شما می توانید دست به قبور ببرید؟ در ری یک قانون نانوشته وجود داشته که به واسطه اینکه حضرت عبدالعظیم  سه امام بزرگوار را دیده اند هیچ بنای دو گلدسته ای در ری  وجود نداشته باشد. حال می آیند این ادب اجتماعی را در ابن بابویه از بین می برند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: ما خدمتگذار مردمیم پس بیاییم  کاری کنیم زندگی مردم بهتر شود از اینجایی که هستیم یک قدم جلوتر برویم و اگر قدمی برنمی داریم داشته هایمان را تخریب نکنیم. ری عصاره تاریخی ایران و تهران  است این آثار را از بین نبریم و چیزی به آن بیافزایم .

عضو شورا تصریح کرد: در مسجد جامع تهران یک قسمت مربوط به زمان حکومت  ال بویه است یک قسمت صفویه و یک قسمت قاجاریه در طول تاریخ هر حکومت نیامده آثار قبلی را تخریب کند بلکه آمده چیزی به آن افزوده  در حالیکه رسالت ما کلنگی بوده یعنی کلنگ به دست گیریم  تخریب کنیم. در حالی که تمدن ما تمدن  تخریبی نبوده و همواره چیزی به قبلی ها افزوده شده است. بنابراین بیایم به جای تخریب سعی کنیم چیزی به داشته هایمان بیافزایم. به عنوان مثال در موضوع همین کارخانه سیمان ما گفتیم اینجا موزه صنعت شود این یک راه برای حفظ سرمایه هایمان است.

جمالی پور: ری نیازمند ساختار و طرح جامع مستقل است

جمالی پور فرماندار ری نیز در این نشست گفت: امروزه صنعت گردشگری منبع بزرگ درآمدی کشور ها است و شهر ری به واسطه  تاریخ درخشانی که دارد پایگاه عظیم فرهنگی، گردشگری و  میراثی است هم در بعد مذهبی به خاطر حضرت عبدالعظیم هم از بعد تاریخی است اما با همه این ظرفیت های بزرگ نتوانستیه ایم آنطور که باید در توسعه صنعت گردشگری اقدام کنیم.

وی افزود: پیکره شهر ری یک پیکره مهم و سرشار از منابع درآمدی برای کشور است.  اما از درون یک شهری بیمار و بی هویت و گرفتار است . علل مریضی آن هم ناشی از همجواری با تهران است .

جمالی پور افزود: در مسائل همواره اولویت با تهران بوده در این شکی نیست اما همین امر سبب بشود امروز ری حال خوبی نداشته باشد به طوریکه شهر های که زمانی حاشیه ری را تشکیل می دادند امروز از ری وضعیت بهتری دارند لذا شورای شهر باید به ما کمک کند.

فرماندار ری گفت: شورا که امروز یک ظرفیت مناسب در مدیریت شهری است باید کمک کند مدیریت شهر اختیارات ویژه ای به شهردار ری  بدهند. اگر بخواهیم معضلات رفع شود و موقعیت تاریخی حفظ شود دغدغه مردم و کارشناسان حفظ شود باید به مدیریت شهر اینجا اختیارات ویژه بدهیم . وفق قانون و مقررات شورا می تواند برای ری هم شهردار انتخاب کند.

جمالی پور گفت: با این مدیریت، توسعه شهری شکل نخواهد گرفت . ما شهر پر درامدی هستیم و لذا کمک کنید این ساختار ها درست شود تا مردم بتوانند منتفع شوند.این ساختار پاسخگوی نیاز مرد و صیانت از میراث فرهنگی نیست.

جمالی پور افزود:  یکی از مشکلات اساسی ری این است که طرح جامع مستقل نداشتیم که اگر داشتیم حتما اطراف حرم اینگونه نمی شد.  

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران: ری باید پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود

در این جلسه همچنین بزرگ نیا مدیر کل سازمان میراث و میراث فرهنگی استان تهران گفت: ما خودمان گواهی می‌دهیم که از صنعت گردشگری کم شنیده‌ایم و این در حالی است که رونق صنعت گردشگری می‌تواند موجب وفاق ملی شود و در سطح بین المللی می تواند  زمینه صلح جهانی را فراهم کند.

وی افزود: از ستاد گردشگری تشکر می‌کنم که تلاش زیادی در معرفی آثار و ظرفیت‌های گردشگری داشته‌اند و  به زودی شاهد اعتلای این صنعت خواهیم بود. در سال هشت میلیون زایر حرم حضرت عبدالعظیم را زیارت می کنند پس اگر با نگاه درآمدزایی و صنعتی ببینیم می‌توانیم از یک خام فروشی و بازدید ساده یک پکیج درآمدی ایجاد کنیم.

بر گزارش گزارش شهرنوشت، وی افزود: واقعا به دنبال این هستیم که  در کنار اصفهان و تبریز که پایتخت فرهنگی شناخته شدند ،ری را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سالهای آینده معرفی کنیم. انتخاب  ری به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام همه دستگاه ها را مجاب می کند که از داشته هایشان بهتر مراقبت کنند.

انتهای پیام

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین