کد خبر: 186940990
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » آغاز به کار بازار ثانویه ارز | برنامه ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

آغاز به کار بازار ثانویه ارز | برنامه ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم اقتصاد > تجاری - مالی - همشهری آنلاین:رئیس کل بانک مرکزی گفت: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی ها در مرحله بعدی تصمیم گیری می شود و فعلا هم برنامه ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم. به گزارش مهر، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز(چهارشنبه سیزدهم تیرماه) در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز کار خود

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:به گزارش مهر، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز(چهارشنبه سيزدهم تيرماه) در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز کار خود را از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی شروع کرده است و بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته کالاهای خاص پتروشیمی، فولاد و امثال آن جزو صادرات غیرنفتی به اندازه ۸۰ درصد هستند و بخش ۲۰ درصد عمدتا مربوط به بخش خصوصی و اقلام خرد می‌شود.

وی افزود: این میزان مبنایی برای فعال شدن ارز ثانویه است و ارز حاصل از صادرات این نوع کالاها نیاز ارزی را برای لیست سوم کالایی که از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است، تامین می‌کند.

سیف با بیان اینکه در این بازار واردکننده با صادرکننده تفاهم می‌کند و با ثبت این تفاهم در سامانه جامع تجارت، این کار را عملیاتی می‌کنند، اظهار داشت: واردکننده به بانك مراجعه می‌کند، گواهی ثبت آماری‌اش را می‌گیرد بعد به صادرکننده مربوطه مراجعه مي‌كند و توافقش را انجام می‌دهد و در نهایت این توافق در سامانه ثبت می‌شود. ارز به صورت فیزیکی ارائه نمی‌شود، بلکه از حساب صادرکننده به حساب واردکننده انتقال می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم با این اقدامات، این بازار ساماندهی می‌شود و در مقابل جهت رفع بعضی ابهاماتی که هنوز هست با فعال شدن و آرامشی که در بازار حاکم می‌شود می‌توانیم اقدامات دیگر را هم انجام دهیم.

وی در خصوص فعالیت صرافی‌ها، تاکید کرد: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی‌ها در مرحله بعدی تصمیم‌گیری می‌شود.

سیف در پایان گفت: فعلا برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین