کد خبر: 186985681
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » حواشی » خبرگزاری رسمی حوزه » شور دینی در جامعه تقویت شود/ باید عوامل محرک را تقویت و روشنگری نماییم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آیت الله مصباح یزدی:

حوزه/ رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه باید شور دینی را در جامعه تقویت نمایید، گفت: باید تلاش کنید تا مردم هم اسلام را و هم دشمنان و دوستان اسلام را بهتر بشناسند.

به گزارش چی 24 به نقل از خبرگزاری رسمی حوزه:
کد خبر: 455005 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۲۳:۲۵ | سرویس: مراجع و علما 2
آیت الله مصباح یزدی:
شور دینی در جامعه تقویت شود/ باید عوامل محرک را تقویت و روشنگری نماییم
حوزه/ رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه باید شور دینی را در جامعه تقویت نمایید، گفت: باید تلاش کنید تا مردم هم اسلام را و هم دشمنان و دوستان اسلام را بهتر بشناسند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» آیت الله مصباح یزدی شامگاه چهارشنبه در دیدار با رابطین جامعه ایمانی مشعر که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی  امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: روایتی در اصول کافی است که وقتی دو مؤمن به هم می رسند، نور هرکدام در دیگری منعکس می شود و از نور هم استفاده می کنند و لذا کسی که هوشیار باشد این را درک خواهد کرد.

وی گفت: اگر در کنار این ملاقات ها تبادل معرفت، بصیرت، پیمان همکاری و برادری باشد، آثارش قابل شمارش نیست و لذا باید حداکثر استفاده را از این ارتباط ها ببریم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: اشتراکاتی بین ما در خصوص امام، انقلاب و اینکه شهدا زمینه سعادت را برای ما و آیندگان فراهم آورده اند وجود دارد، لذا بر اساس این مشترکات همه می خواهیم از امکاناتی که برایمان فراهم شده بهتر استفاده کنیم، بیشتر رشد نماییم و فضائل و مقاماتی نزد خدا پیدا کنیم.

ایشان تصریح کرد: برای اینکه در انجام کار هایمان انتخاب صحیحی داشته باشیم، لازم است نخست شناخت درستی از آن کار داشته و سپس بعد از آن کشش و تمایلی برای انجام آن کار داشته باشیم.

آیت الله مصباح یزدی با تأکید بر این که علم، آگاهی، میل و کشش از رکن های انجام کار است، گفت: اگر شناخت ما درست و جاذبه معقولی هم وجود داشته باشد انتخاب ما صحیح و ارزشمند خواهد بود و اگر یکی از این دو نقص داشته باشد آن کار نتیجه خوبی نخواهد داشت.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: وقتی کاری را می خواهیم به تنهایی انجام دهیم، شاید از لحاظ مختلف برای ما سخت باشد، لذا پیدا کردن یک رفیق و همکار می تواند به انسان در کارها کمک کند و لذا کارهای گروهی مفید و مؤثرتر خواهد بود و این هم افزایی موجب می شود قدرت و توانایی در انجام کار چندین برابر شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)عنوان کرد: بسیاری از  آیات قرآن و بیانات ائمه (ع)تأکید بر ارتباط و یکدلی با هم دارند، بنابراین هر عاقلی می فهمد در اهداف مطلوب اگر کار دسته جمعی انجام گیرد نتیجه آن قابل مقایسه با کار فردی نیست.

ایشان افزود: بهترین نمونه همدلی در انقلاب است که اگر آن زمان انسان ها به تنهایی و حتی در قالب گروه های کوچک می خواستند این کار را انجام دهند، هرقدر هم توان می گذاشتند به نتیجه نمی رسیدند، اما یک نفر پیدا شد که ظرفیت های موجود در جامعه و استعداد های همکاری و همفکری را شناخت.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این که احساسات مشترک بین انسان ها می تواند معجزه آفرین باشد و ما شاهد این معجزات از صدر اسلام تا کنون بوده ایم، گفت: مدت ها بود این ظرفیت های موجود در جامعه شناخته شده نبود و خداوند منت گذاشت بر ما مسلمانان و نعمتی را عنایت کرد که در طول 1400 سال تاریخ مسلمانان کم نظیر بود و آن این که  یک نفر پیدا شد که هم راه را نشان داد و هم آن احساس مشترک را که معجزه آفرین بود را میان مردم بیدار کرد و این در حالی شکل گرفت  که  تمام قدرت های بزرگ عالم در مقابلش قرار داشتند.

ایشان با بیان اینکه از ویژگی های امام راحل و حرکت ایشان این بود که اعتقاد داشت این نورانیت و چراغ باید در سایه دین باشد و از ناحیه دین بر مردم بتابد، افزود: امام خمینی(ره) دنبال این بود تا دین را خوب بشناسد و آن را نیز خوب بشناساند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: با وجود اینکه بسیاری از کشورهای اسلامی افکار و تجربیاتی در این زمنیه داشتند؛ ولی هیچ کدام نتوانستند به جایی برسند مانند کشور الجزایر که  در حدود دو میلیون کشته داد تا از استعمار فرانسه آزاد شد آن هم همانند یک کشور اروپایی و در حدی که بتواند برای خود تصمیم بگیرد.

ایشان اظهار کرد: امام راحل عامل محرک و این که چگونه احساسات را می توان به حرکت در آورد تا آن معجزه رخ دهد را به خوبی شناخت و بر این اساس بیان داشت که آنچه داریم به برکت محرم و صفر است یعنی مهم ترین عاملی که می تواند احساس واحد پاکی ایجاد کند و دل ها را به هم نزدیک نماید نور سید الشهدا (ع)است.

آیت الله مصباح یزدی گفت: متأسفانه از این عامل شور آفرین به سوی اهداف خدا پسند به درستی استفاده نکردیم، ولی امام راحل آن را شناخت و این نیرو را به کار گرفت که حرکتی را بیافریند تا نتیجه آن سعادت برای این جامعه و کل دنیا باشد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام خمینی(ره) هم بینش اسلامی را توسعه  داد و هم احساست دینی را بیدار کرد و به حرکت در آورد، عنوان کرد: امام راحل درس خوبی از اجدادش گرفته بود و ما نیز اگر بخواهیم این راه را ادامه دهیم، باید عوامل محرک را تقویت و روشنگری نماییم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: امام(ره) غیر از اینکه خود حرکت آفرین بود احساسات دینی را در مردم تقویت می کرد؛ اینکه ما در عزاداری های شرکت کنیم و اشک بریزم و سینه بزنیم کافی نسیت، شرکت در عزاداری ائمه و سید الشهدا(ع) به معنای ادامه راه آن ها و غافله ای است که اباعبدالله(ع) به راه انداخته است.

ایشان با اشاره به این که برای ادامه دادن مسیر اهل بیت(ع) باید دو عنصر اساسی کسب معرفت صحیح و داشتن احساسات خدا پسند را نه تنها در خود، بلکه در دیگران تقویت کنیم، افزود: برای این منظور باید تلاش کنیم تا شناخت مشترکی در جامعه ایمانی ما شکل بگیرد و هراندازه این معرفت  قوی تر و فراگیر تر باشد به آن هدف الهی که هدف سید الشهدا است نزدیک تر می شویم.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه باید شور دینی داشته باشید و این شور دینی را در جامعه تقویت نمایید و نیز احساسات پاک دینی را در مردم بر انگیزانید، گفت: باید تلاش کنید تا مردم  هم دین و اسلام را و هم دشمنان و دوستان اسلام را  بهتر بشناسند.

ایشان با بیان اینکه در این مسیری که وارد شده اید سعی کنید برای زندگی دنیایی خود منفعتی در نظر نداشته باشید، افزود: نوکری شما افتخاری است که باید قدر آن را بدانید و از خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) بخواهید که شما را در رسیدن به هدفتان  با معرفت و اخلاص که دارید یاری نمایند.

 

کلید ‫واژه‌های مطلب:

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین