کد خبر: 186993163
تاریخ انتشار: چهارشنبه 13 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » موزه ملی ایران و چین تفاهم نامه همکاری امضا کردند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

موزه ملی ایران و چین با هدف توسعه روابط و تعاملات فرهنگی بین دو کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، این تفاهم نامه که به صورت غیر حضوری ابتدا در چین به امضای "وانگ چون فا" رئیس موزه ملی چین و سپس در تهران به امضای "جبرئیل نوکنده" رئیس موزه ملی ایران رسیده بود، امروز چهارشنبه توسط "محمد رسول الماسیه" رایزن فرهنگی جمهوری ایران در چین به "چن شو جیه" مسئول امور بین الملل موزه ملی چین تحویل داده شد.
محمد رسول الماسیه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین در این آیین با اظهار خرسندی از امضای تفاهم نامه همکاری دو موزه گفت: امضای غیر حضوری این تفاهم نامه را به سطح عالی اعتماد و احترام متقابل تعبیر می کنیم و امیدواریم گام های عملی در اجرای مفاد آن برداشته شود.
او گفت مفاد تفاهم نامه هر چند کلی است اما مسیر همکاری ها را مشخص کرده و رایزنی فرهنگی از ظرفیت های خود برای ایجاد ارتباط عملی دو موزه استفاده خواهد کرد.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایران و چین دارای هزاران سال تاریخ و تمدن هستند و موزه های ملی دو کشور، از جلوه گاه های این تمدن کهن و باستانی است.
به گفته وی دو کشور تجربیات ارزشمندی در زمینه موزه داری دارند که می توانند با یکدیگر مبادله کنند.
الماسیه گفت: موزه ملی ایران بیش از 80 سال قدمت دارد و دارای دو بخش "ایران باستان" و "دوران اسلامی" است که حدود 300 هزار قطعه در آن نگهداری می شود و قدیمی ترین قطعه نگهداری شده در موزه هم مربوط به 800 هزار سال پیش است.
خانم "چن شو جیه" مسئول امور بین الملل موزه ملی چین نیز در این آیین از حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در موزه ملی ابراز تشکر کرد و گفت: موزه ملی چین نیز تاریخ 50 هزار سال این سرزمین را به ترتیب زمانی عرضه کرده است.
او با اشاره به اینکه موزه ملی چین سه دوران باستان، انقلاب و سوسیالیسم را معرفی می کند گفت: در این موزه یک میلیون و 400 هزار قطعه از مناطق مختلف چین نگهداری می شود.
مسئول بین الملل موزه ملی چین اظهار امیدواری کرد همکاریهای عملی بین دو موزه بزودی آغاز شود.
او با اشاره به اینکه ماه آوریل (فروردین 98) نمایشگاه موزه کشورهای مسیر "یک جاده - یک کمربند" در حاشیه اجلاس سران کشورهای مسیر جاده ابریشم برگزار خواهد شد درخواست کرد ایران بعنوان یکی از کشورهای دارای تمدن کهن در این نمایشگاه حضور داشته باشد.
"چن" تعداد بازدیدکنندگان موزه ملی چین در سال گذشته میلادی را هشت میلیون و 600 هزار نفر ذکر کرد و افزود: روزانه به طور متوسط حدود 20 هزار نفر از این موزه بازدید می کنند.
موزه ملی چین در پنج طبقه و دو طبقه زیر زمین، 200 هزار متر مربع زیر بنا دارد و در مرکز شهر پکن در کنار میدان "تیان آن من" روبروی "کنگره ملی خلق" و "قصر ممنوعه" قرار گرفته و حدود یک هزار و 500 تن در آن مشغول خدمت هستند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین