کد خبر: 187018212
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » حواشی » خبرگزاری رسمی حوزه » دوره «میثاق طلبگی»؛ ویژگی ها و دستاوردها
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معاون تهذیب حوزه علمیه تهران تشریح کرد:

حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین شاه جعفری با اشاره به برگزاری اولین دوره «میثاق طلبگی» در سال ۹۷، گفت: طرح «میثاق طلبگی» برای داوطلبینِ ورود به حوزه از چهارشنبه ۱۳ تیرماه در محل مدرسه علمیه امام حسن عسگری(علیه السلام) آغاز و به مدت ۵ روز ادامه دارد.

به گزارش چی 24 به نقل از خبرگزاری رسمی حوزه:
کد خبر: 454849 | تاریخ مخابره :۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۰۲:۳۵ | سرویس: استان‌ها 48
معاون تهذیب حوزه علمیه تهران تشریح کرد:
دوره «میثاق طلبگی»؛ ویژگی ها و دستاوردها
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین شاه جعفری با اشاره به برگزاری اولین دوره «میثاق طلبگی» در سال ۹۷، گفت: طرح «میثاق طلبگی» برای داوطلبینِ ورود به حوزه از چهارشنبه ۱۳ تیرماه در محل مدرسه علمیه امام حسن عسگری(علیه السلام) آغاز و به مدت ۵ روز ادامه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا شاه جعفری، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، با اشاره به برگزاری دوره‌ طرح «میثاق طلبگی» حوزه علمیه تهران، اظهارداشت: طرح میثاق طلبگی طی چند سال گذشته در تهران برگزار شده است و موضوع طرح بحث درباره پذیرش داوطلبین جدیدالورود به حوزه های علمیه است.

وی ادامه داد: ابتدای طرح به شکل کنونی نبود و به مرور زمان ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت و هم اکنون در اکثر مراکز حوزوی در حال اجراست. در این طرح، بهترین اساتید اخلاق و برترین اساتیدی که با حوزه و جایگاه ارزشمند آن آشنایی دارند برای حضور در طرح دعوت می‌شوند.

معتون تهذیب حوزه علمیه تهران تصریح کرد: برگزاری همه این‌ برنامه‌ها بدین جهت است که در واقع آگاهی‌ها و راهنمایی‌های لازم را که یک طلبه باید داشته باشد تا بتواند در حوزه ادامه تحصیل بدهد و برای جامعه مثمر ثمر باشد، صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه ارزیابی داوطلبین توسط معاونت تهذیب یکی دیگر از برنامه های اصلی در طرح میثاق طلبگی است، عنوان کرد: داوطلب ضمن اینکه با اهداف و جایگاه حوزه آشنا می شود و با اساتید اخلاق حوزوی ارتباط می‌گیرد، همزمان توسط سرگروه هایی که برای هر 10 نفر معین گردیده و در طول ساعات شبانه روز در کنار داوطلبین حضور دارد، تحت نظر تعلیمی و پرورشی قرار گرفته و بدین وسیله ارزیابی می‌شوند.

معاون تهذیب حوزه علمیه تهران افزود: بنابراین ضمن آن که فضای بسیار صمیمی در روابط سرگروه‌ها با اعضا وجود دارد، نوعی ارزیابی داوطلبین ورود به حوزه نیز به شمار می رود. و هدف ما این است که این داوطلب با دید باز و آگاهی کامل وارد حوزه بشود و اینگونه نباشد که بعد از چند سال حضور در حوزه، تازه به این نتیجه برسد که در انتخاب خود دقت کافی را نداشته است. و ما در این دوره ها این شناخت را به داوطلب می دهیم که حوزه را با آگاهی و بصیرت انتخاب کند و چنانچه بودن در حوزه را در توان خود نمی بیند از همین ابتدا راه درست را انتخاب کند.

                                    

حجت الاسلام شاه جعفری ادامه داد: پس مهم‌ترین وظیفه یک سرگروه در طرح «میثاق طلبگی»، ایجاد فضایی صمیمی و دوستانه است تا داوطلبین با اطمینان خاطر بیشتری در خصوص حوزه و آنچه از آن انتظار دارند، بپرسند و با آگاهی درست تصمیم‌گیری نمایند.

وی با بیان اینکه رسالت واقعی و حقیقی یک طلبه این است که وکیل مدافع مکتب اهل بیت(ع) باشد، اظهار داشت: هر کجا حق خداوند متعال می‌خواهد زائل بشود، طلبه باید ورود کند و مدافع حق خدا باشد. بنابراین فردی که می خواهد وارد حوزه بشود با این نیت حوزه را انتخاب کند که مدافع حریم احکام الهی و دین مبین اسلام باشد. و هرگز اینگونه نباشد که بخاطر رسیدن به یک موقیعت شغلی و اجتماعی این مسیر را انتخاب کند.

معاون تهذیب حوزه علمیه تهران با تاکید بر اینکه یکی دیگر از رسالت های حقیقی طلبه برای ورود به حوزه «تفقه در دین» پیدا کردن است، تصریح کرد: این امر همان خواسته‌ای است که ائمه معصومین(علیهم السلام) و وجود مقدس امام زمان(عج) از طلاب علوم دینی دارند.

وی در تبیین شاخصه های یک طلبه مورد قبول و تایید حوزه، عنوان داشت: علاوه بر فقه که یکی از اهداف ذاتی حوزه است، مسئله اخلاق و تقوا، و آگاهی به مسائل روز سیاسی لازمه های یک طلبه مؤمن، متعهد و انقلابی است.

حجت الاسلام والمسلمین شاه جعفری با ابراز نگرانی از نگاه ابزاری به حوزه علمیه، یادآور شد: بی تردید اگر فردی هدفش از ورود به حوزه صرفاً نگاه ابزاری باشد، تا جایی که بتوانیم این نگاهش را تصحیح می کنیم و الّا مانع از پذیرش وی در حوزه علمیه خواهیم شد.

استاد اخلاق حوزه تهران با تبیین ارزیابی‌های دقیق علمی و اخلاقی از داوطلبین جدید الورود، اظهار‌‌داشت: در دوره اختبار و تثبیت داوطلبین که در مدارس علمیه برگزار می شود، آنها را به لحاظ علمی و آموزشی مورد تحقیق و ارزیابی قرار می دهیم. اما در دوره های طرح میثاق بیشترین و اصلی‌ترین تمرکز ما بر روی سلامت روحی و جسمی داوطلب می باشد و او را از زوایای گوناگون روانشناسی مورد تحلیل قرار می دهیم تا افرادی جهت ورود به حوزه انتخاب شوند که علاوه بر استعداد علمی دارای نشاط و سلامت روحی و اخلاقی باشند تا ان شاءالله در سال های آتی به عنوان یک طلبه عالم و عامل به علوم دینی، وظیفه خود را در قبال دین و دنیای مردم به نحو احسن انجام دهند.

معاون تهذیب حوزه علمیه تهران اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های متمایز این دوره گرفتن تست روانشناسی از داوطلبین است و پزشک روانشناس با تحلیل این تست ها نظر کارشناسی خود را درباره حالات روحی، شخصیتی و سلامت روانی داوطلب به ما ارائه می کند و نتیجه آن در پذیرش داوطلب برای ورود به حوزه تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین نسبت به سال های قبل ما بطور جدی مسئله پذیرش داوطلبین ورود به حوزه را پیگیری می کنیم و نسبت به آن اهمیت فوق العاده‌ای قائل هستیم.

وی افزود: البته ارزیابی و نظارت ما بر طلابی که در این دوره ها پذیرفته می شوند در طول سال تحصیلی نیز ادامه خواهد داشت تا اطمینان لازم برای صلاحیت علمی و اخلاقی آنان برای ما حاصل بشود.

                                

حجت الاسلام شاه جعفری با بیان اینکه متون مشخصی در این دوره ها برای داوطلبین تدریس می‌شود، خاطرنشان کرد: بحث هایی مثل آداب طلبگی، و آشنایی با اساس تعلیم و تعلّم در حوزه از جمله‌ی این برنامه هاست. و تصحیح و تقویت انگیزه‌های داوطلبین برای ورود آگاهانه به حوزه یکی از نتایج برگزاری این کلاس‌ها می‌باشد.

وی افزود: همچنین در این دوره‌ها علاوه بر جلسات پرسش و پاسخ، اخلاق، ورزش، مناجات، و اردوهای مختلف، سه کلاس اصلی هم داریم. و در کنار این‌ها برخی کلاس های مهارتی از جمله طب اسلامی، و سبک زندگی اسلامی برای داوطلبین برگزار می گردد.

معاون تهذیب حوزه علمیه تهران عنوان داشت: امسال طرح «میثاق طلبگی» برای داوطلبینِ ورود به حوزه در محل مدرسه علمیه امام حسن عسگری(علیه السلام) از روز چهارشنبه 13 تیرماه آغاز و به مدت 5 روز ادامه دارد. 313/42

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین