کد خبر: 187045859
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سلامت و بهداشت » اخبار تامین » گزارشی از دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در ارائه خدمات نوین بیمه ای و درمانی با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مهندس علی معیری مدیرکل دفتر راهبری سیستم های تامین اجتماعی درپی بازدید وزیر ارتباطات از دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی، با اشاره به تحت پوشش بودن ۴۲ میلیون نفر در این سازمان گفت: آمارها نشان می دهد که تقریبا نیمی از کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند که سالانه عدد قابل توجهی از مراجعات را تشکیل می دهند. وی در گزارشی تفصیلی مبنی بر دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات آورده است:

به گزارش چی 24 به نقل از اخبار تامین:

تامین اجتماعی یک سازمان گسترده در ابعاد مختلف اقتصادی، بیمه ای، درمانی و اجتماعی بوده و در ارائه خدمات به بیش از نیمی از جمعیت کشور به عنوان حلقه ارتباطی شرکای اجتماعی خود و دولت، ایفای نقش می نماید.
با توجه به ماهیت سرویس محور و هزینه درآمدی، نگاه ویژه ای به حوزه فناوری اطلاعات به عنوان عامل توانمندساز در مدیریت چالش ها و هزینه ها وجود دارد.
با عنایت به تنوع و تعدد خدمات، در برنامه راهبردی فناوری اطلاعات، دستیابی به سازمان تامین اجتماعی دیجیتال با اهدافی چون هوشمندی، یکپارچگی و چابکی و ارائه خدمات نوین دیجیتال به تمامی ذینفعان در دستور کار قرار گرفت. برابر برنامه ریزی4 ساله صورت پذیرفته، سه موج راهبردی برای تحول و تحقق تامین اجتماعی دیجیتال برای سالهای 96 الی 99 درنظر گرفته شده است. 72 عنوان پروژه با همکاری20 شرکت پیمانکار و استارت آپی برای دستیابی به اهداف این سازمان تعیین گردید.
برای تامین زیر ساخت سرویسها و سیستم های متمرکز، شبکه گسترده اختصاصی بر بستر فیبر نوری در بیش از 1000 نقطه شامل مراکز درمانی، شعب بیمه ای و ادارات کل استانی، ایجاد شده است.
این شبکه مبتنی بر پلتفرم یکپارچه درمانی و سیستم جامع بیمارستانی که هم اکنون در 377 مرکز درمانی سازمان مستقر است، پرونده الکترونیک بیماران و در ادامه نسخه الکترونیک مراکز ملکی سازمان ایجاد شد. تاکنون قریب به 70 میلیون نسخه الکترونیکی در این مراکز ثبت شده است. در فاز دوم،  مراکز طرف قرارداد هدفگذاری و 8 استان به این طرح پیوسته اند. طبق برنامه ریزی های به عمل آمده، این پروژه تا پایان سال 97 به کلیه استانها تعمیم داده خواهد شد.
بهره گیری از سرویس استحقاق درمان سازمان تامین اجتماعی در سایر مراکز درمانی کشور، زمینه حذف کامل دفترچه های درمانی را فراهم خواهد نمود.
راه اندازی داشبوردهای مدیریتی بر رویدادهای تجمیعی این سیستم، ضمن افزایش امکان نظارتی، بستر مناسبی را برای سیاست گذاری مدیران فراهم نموده است.
در ادامه پایش و بازخورد هوشمند درمانی بیمه شدگان سازمان و همچنین ایجاد بیمارستان هوشمند و استفاده از دستگاه های خودکار در دستور کار می باشد.
به منظورکاهش زمان انتظار در صف و افزایش میزان رضایتمندی مراجعین، امکان دریافت نوبت غیرحضوری خدمات درمانی بصورت تلفنی، اینترنتی، نرم افزار موبایل و USSD برای مراجعین فراهم شده است.
در راستای بهبود فرآیندهای درمانی و ایجاد تحول دیجیتالی در تصویربرداری پزشکی، این سازمان نسبت به توسعه سیستم پکس در مراکز درمانی خود نمود.
به عنوان بزرگترین سازمان بیمه ای کشور سالانه شاهد بیش از 40 میلیون مراجعه حضوری به 544 شعبه، 220 کارگزاری و قریب به 200 میلیون ارائه خدمت الکترونیکی هستیم.
با احترام به حقوق شهروندی، به دنبال ایجاد پرونده الکترونیک متمرکز و جامع از حساب کاربران در حوزه های بیمه و درمان هستیم. در جهت ارتقاء هوشمندی فرآیندها و پیشگیری از مراجعات یا ارائه مدارک و مستندات کاغذی، ارتباط با سایر سازمانها و ارگانها را در بستر دولت الکترونیک انجام داده ایم و تاکنون با 13وزارتخانه و  سازمان اتصال پیدا کرده ایم.
اعمال کنترلهای فرآیندی در حین خدمت می تواند خطای انسانی را کاهش داده و از تخلفات احتمالی پیشگیری نماید.
پس از ارائه خدمات به دنبال اخذ و بررسی بازخورد مخاطبین، در جهت بهینه سازی فرآیندها و بهبود کیفیت هستیم.
از جمله خدماتی که به صورت مشترک و همکاری با شرکتهای استارت آپی و در جهت مدیریت هوشمند تقاضا و تخصیص هوشمند منابع صورت پذیرفته است.
• راه اندازی نوبت دهی غیرحضوری در مراکز درمانی و بیمه ای
• صدورغیرحضوری دفترچه های بیمه ای و تحویل در محل مورد درخواست متقاضی
• سرویس نظرسنجی و بازخوردکیفیت خدمات به مشتریان
پیش بینی می گردد تعمیم کشوری سرویس های فوق و سایر سرویس های متمرکز کوتاه مدت، کاهش 30 درصدی مراجعه حضوری بیمه شدگان را در پی خواهد داشت.
اخیراً این سازمان اقدام به برگزاری رویداد ایده پردازی و نوآوری دیجیتال (جمع سپاری) نموده است و درحال حاضر نیز در سایت سازمان تامین اجتماعی قابل دسترس مخاطبین می باشد.
مرکزشتاب دهنده و هلدینگ های سرمایه گذاری سازمان، با حمایت از شبکه سازی و تعریف و معرفی بسته ارائه خدمت، از فرصت های سرمایه گذاری در بکارگیری فناوریها و نوآوری های دیجیتال در کسب و کارهای نوپا (startup) مبتنی بر فناوری اطلاعات در حوزه بیمه و سلامت حمایت می نماید.
این سازمان پیشرو در پیاده سازی سرویس امضاء MSS بر بستر تلفن همراه بوده و درحال حاضر از این مزیت در سرویس های سازمانی استفاده می گردد.
با توجه به حجم انبوه مخاطبین راه اندازی سرویس های بیمه ای و درمانی غیرحضوری از روش هایUSSD و نرم افزار موبایل صورت پذیرفت که با استقبال خوب مخاطبین  روبه رو گردید.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین