کد خبر: 187064230
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » مراسم خواستگاری طلاب در طرح «میثاق طلبگی»/ طلاب را باید دردمند مردم تربیت کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
شاه جعفری در گفتگو با شبستان:

مسئول تهذیب مرکز مدیریت حوزه های علمیه تهران در مورد طرح میثاق طلبگی گفت:در این طرح ما سعی داریم طلبه های خانم و آقا را درطول یک طرح مورد ارزیابی قرار دهیم و سپس افراد متناسب باهم را به یکدیگر معرفی کنیم و یک مدل مراسم خواستگاری درحوزه را انجام دهیم.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

حجت الاسلام غلامرضا شاه جعفری، مسئول تهذیب مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران در گفتگو با خبرگزاری شبستان در مورد برنامه های حوزه های علمیه در ایام تابستان گفت: در ایام تابستان که حوزه های علمیه تعطیل است فرصت خوبی است که طلاب در برخی از درس ها بهره های بیشتری را به دست بیاورد.

وی ادامه داد: ما در طول تابستان طرح های تابستانه زیادی در جهت مهارت افزایی و تحصیلی برای طلاب داریم، در این طرح ها که در یک دوره 45 روزه برگزار می شود ما در 12 استان اردوهای مختلفی را برگزار می کنیم.

معاون تهذیب حوزه های علمیه با اشاره به «طرح ولایت» به عنوان یکی از برنامه های ایام تابستان حوزه ها خاطرنشان کرد: ما در این طرح دروسی را که طلاب در طول سال آنها را مطالعه نمی کنند و در مقاطع تحصیلی آنها اصلا وجود ندارند همانند مباحث انسان شناسی را در این طرح برای آنها برگزار می کنیم، البته این طرح از پیش از ماه رمضان آغاز شده است.

شاه جعفری با اشاره به طرح «میثاق طلبگی» تصریح کرد: در طرح میثاق طلبگی ما از داوطلبان طلبه آقا و خانم در حوزه های علمیه دعوت به عمل آوردیم و به سمت کیفی گزینی طلاب، تست های روانشناسی و تحقیقات محلی از طلاب اقدام می کنیم زیرا در این طرح قرار است داوطلبانی که به ما معرفی شده اند در یک دوره خواستگاری به یکدیگر معرفی شوند.

وی افزود: ما در این طرح سعی می کنیم توانایی های فرد در دوره های مختلفی را ارزیابی کنیم، همچنین استعداد، هوش، توانایی فردی، اخلاقی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی و غیره فرد مورد نظر مورد بررسی قرار گرفته تا از میان داوطلبان افرادی را که متناسب با یکدیگر هستند به همدیگر معرفی کنیم.

 

جذب طلاب در چهار مقطع تحصیلی در تابستان

معاون تهذیب حوزه های علمیه در مورد دیگر طرح های تابستانه حوزه ها گفت: ما امسال 4 دوره جذب طلبه در مقاطع سیکل، دیپلم، لیسانس تا دکتری و جاماندگان ورودی به حوزه ها را خواهیم داشت که سعی می کنیم بهترین محصولات حوزه را برای این افراد معرفی کنیم تا با مهارت های طلاب آشنا شوند و بدانند که محیط طلبگی چگونه است.

شاه جعفری یادآور شد: یکی دیگر از طرح های ما در فصل تابستان «مهارت افزایی کارکنان اداری حوزه» می باشد، این طرح در تمامی استان ها برای حوزه ها ابلاغ شده است و همه موظف اند برای بالا بردن سطح کیفی خدمات اداری در حوزه این طرح را اجرایی کنند.

وی در خصوص اعزام مبلغ در ایام تابستان نیز توضیح داد: طلابی که برای اعزام به سایر استان ها و مناطق انتخاب می شوند باید حداقل پایه پنج حوزه را داشته باشند، البته افرادی که برای اعزام انتخاب می شوند باید دوره های آموزشی و تبلیغی را گذرانده و چنانچه رتبه لازم را به دست آورند وارد گروه های اعزام ما خواهند شد.

معاون تهذیب حوزه های علمیه ادامه داد: طلابی که در آزمون های اعزام مبلغ موفق باشند بعد از اعزام عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد و ما بررسی می کنیم که نحوه کارهای تبلیغاتی آنها چگونه بوده است. خوشبختانه ما در بسیاری از طلاب خود شاهد خلاقیت های زیادی در امر تبلیغ دین بوده ایم که برای نمونه می توان به اجرای تئاتر توسط خود طلاب، نمایش های عروسکی و کارهای هنری دیگری از این قبیل اشاره کرد.

 

بصیرت‌افزایی طلاب مهم‌ترین هدف ما در سال 97

شاه جعفری در خصوص اهم برنامه های حوزه های علمیه در سال 97 نیز گفت: مهمترین برنامه ما در سال جاری بصیرت افزایی و ورود طلاب به خدمات اجتماعی و موضوعات سیاسی است. ما باید طلاب خود را دغدغه‌مند کنیم تا آنها را خود را همراه با مردم بدانند و از مردم دور نشده و مطالبات مردمی را تکلیف خود دانسته و سنگ صبوری برای مردم باشند.

وی ابراز داشت: امیدواریم بتوانیم طلاب را در کنار مردم قرار دهیم و آنها را دردمند مردم کنیم به همین منظور در تمام مدارس علمیه بصیرت افزایی توسط اساتید متخصص ما برای طلبه ها تدریس خواهد شد.

 

اعزام حداقل دو روحانی برای کاروان‌های 200 نفره حج

معاون تهذیب حوزه های علمیه در خصوص مدارس علمیه برتر استان تهران تصریح کرد: ما در طول سال بر اساس پارامترهای خود مدارس را رتبه بندی می کنیم. خوشبختانه بسیاری از مدارس ما در استان تهران در ارائه خلاقیت های مختلف سرآمد بوده و توانسته‌اند شرایط خوبی را برای تحصیل طلاب فراهم کنند که از این رو می توان به مدرسه دارالسلام حوزه امام خمینی(ره) ازگل، مدرسه فیلسوف و مدرسه آیت الله مجتهدی اشاره کرد.

شاه جعفری در پایان در خصوص نحوه اعزام روحانیون به کاروان های حج نیز خاطرنشان کرد: سازمان حج همه ساله برای جذب روحانیون کاروان ها و مبلغان محصولات حوزه علمیه را گزینش می کند. میانگین در هر کاروان 200 نفره دو طلبه حضور خواهند داشت که برای جذب این طلاب فراخوانی اعلام می شود که براساس آن امتحاناتی اخذ خواهد شد و افراد برگزیده انتخاب می شوند، البته افراد متقاضی باید حداقل سطح 2 حوزه آنها تمام شده و در پایه دهم باشند. 

پایان پیام/523

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین