کد خبر: 187074618
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » 598 » بازتاب هشدار نفتی روحانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

هشدار حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سوئیس در ارتباط با پیامدهای کارشکنی در صدور نفت ایران و ممکن نبودن ممانعت از آن روز چهارشنبه از سوی برخی رسانه های عربی و بین المللی بازتاب داشت.

به گزارش چی 24 به نقل از 598:
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایرنا، شبکه تلویزیونی روسیا الیوم تحت این عنوان که " روحانی از سوئیس مجازات های واشنگتن را محکوم کرده و به آمریکا هشدار داد "، نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران واشنگتن را از پیامدهای منفی تلاش هایش در جهت ایجاد کارشکنی در راه صادرات نفت ایران برحذر داشته و تاکید کرد:" صدور نفت منطقه بدون صدور نفت ما امکان پذیر نیست."

این شبکه خاطر نشان کرد: روحانی پس از رسیدن به سوئیس در چارچوب سفر اروپایی اش گفت که واشنگتن مدعی است که دولت ایران را تحت فشار قرار می دهد در حالی که دارد ملت ایران را تحت فشار قرار می دهد. ملت ایران به هیچ وجه تسلیم فشارهای خارجی نمی شود و " سیاست فشار و تهدید علیه ایران کارساز نیست و نتیجه آن شکست طرف مقابل خواهد بود."

روسیا الیوم در همین رابطه به از سرگیری مجازات های ضد ایرانی آمریکا در ماه اوت آینده (مرداد ماه) اشاره کرد. در همین راستا شبکه تلویزیونی سعودی العربیه نیز نوشت: " روحانی منطقه را در صورت تحریم صادرات نفت ایران تهدید کرد."

العربیه به نقل از روحانی نوشت که " اگر صادرات نفت ایران تحریم شود، او منطقه را تهدید خواهد کرد."  این شبکه سعودی از این اظهار نظر رئیس جمهور ایران به عنوان " تندروترین موضع اتخاذ شده از سوی روحانی " نام برد.

روحانی در سوئیس تاکید کرد: امکان ندارد نفت منطقه صادر شود اما نفت ایران صادر نشود. آمریکا نمی تواند مانع از صدور نفت ایران شود . به نوشته العربیه روحانی آمریکایی ها را هم تهدید کرده و گفت :" اگر می تواند مانع از صدور نفت ایران شوید ، این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید." این شبکه سعودی در ادامه به اظهارات ضد ایرانی مقامات آمریکا اشاره کرد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز در صفحه عربی خود در اینترنت دو بخش از سخنان رئیس جمهور در سوئیس شامل تاکید وی بر پایبندی ایران به توافق هسته ای و انتقادش از جدا کردن مادران از فرزندان شان در آمریکا را مورد توجه قرار داد. سی ان ان نوشت : روحانی بار دیگر بر پایبندی ایران به توافق هسته ای تاکید کرد و از جدا کردن مادران از فرزندان شان در آمریکا انتقاد کرد.

به گفته سی ان ان ، روحانی در نشست مطبوعاتی مشترک خود با آلن برسه رئیس جمهور سوئیس پایبندی ایران به توافق هسته ای را نشات گرفته از اهمیت این توافق در حفظ روابط ایران با سایر کشورها و تحقق یافتن امنیت و صلح در جهان دانست. این شبکه تلویزیونی آمریکایی یادآور شد که روحانی در روز جمعه در وین پایتخت اتریش با نمایندگان سایر کشورهای امضاکننده توافق هسته ای با ایران دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

شبکه تلویزیونی المیادین نیز به نقل از روحانی نوشت:" اروپا هم اکنون با صدای بلند در حال مخالفت با یکجانبه گرایی آمریکا بسر می برد." المیادین از سفر رئیس جمهور ایران به سوئیس و اتریش به عنوان اولین سفر اروپایی وی پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ نام برد.
شبکه مزبور هدف از این سفر را تضمین ادامه حمایت های اروپا از توافق هسته ای برشمرد .

المیادین در پایان به نقل از خبرنگار خود در ژنو خبر داد که نشستی در سطح وزیران خارجه میان ایران و گروه 4+1 در وین در هفته جاری به منظور بررسی تحولات توافق هسته ای برگزار خواهد شد. از سوی دیگر سایت اماراتی ارم نیوز نیز به نقل از روحانی نوشت: " مجازات های آمریکا گذرا است ."
این پایگاه خبری اماراتی نیز مطالب ابراز شده از سوی شبکه تلویزیونی العربیه را مورد توجه و اهمیت قرار داد.

روزنامه لبنانی النهار نیز تاکید روحانی بر پایبندی ایران به توافق هسته ای را به عنوان تیتر خود انتخاب کرد. النهار به نقل از روحانی نوشت:" تهران تا زمانی که منافعش محفوظ باشد ، به توافق هسته ای پایبند خواهد ماند. "

به گفته النهار ، روحانی از اعلامیه صادر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص پیشگیری واشنگتن از صدور نفت ایران به عنوان یک موضوع " کاملا خیالی " نام برد.


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین