کد خبر: 187088194
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » دریای جنوبی کانون جدید مناقشه چین و آمریکا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

پهنه آبی دریای جنوبی به بزرگ ترین کانون رویارویی چین و آمریکا تبدیل شده و رزمایش بزرگ کشورهای حامی آمریکا بدون حضور چین در..

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، نزدیک به 250 جزیره در دریای جنوبی است که مهم ترین آنها جزایر مورد منازعه اسپراتلی و پاراسل با منابع بسیار غنی هستند که اصلی ترین نواحی مورد منازعه چین و آمریکا محسوب می شوند، جزایری که ویتنام و فیلیپین هم بر مالکیت بر آنها تاکید می کنند.
هزاران کیلومتر آن طرف تر از پکن و آبهای اقیانوس آرام غربی، آمریکا و 25 کشور دیگر ناوهای خود را به رزمایش "ریم پاک" فرستاده اند تا برای اصلی ترین مناقشات در منطقه اقیانوس آرام و شاید رویارویی با پکن آماده شوند.
شاید برای همین بود که "شی جین پینگ" رییس جمهوری و فرمانده کل قوای چین در دیدار هفته قبل با "جیمز متیس" وزیر دفاع آمریکا هشدار داد، «کسی نمی تواند حتی به یک اینچ از سرزمین چین چشمداشتی داشته باشد» و تاکید کرد «در فرهنگ چین مشت را با مشت پاسخ می دهند».
واشنگتن پیش از این اعلام کرده بود، به دلیل اختلافاتی که با چین دارد نمی تواند مشارکت این کشور را در رزمایش مزبور که برای 5 هفته برگزار می شود، بپذیرد و پس از آن وزارت دفاع چین با انتشار بیانیه ای از این بابت ابراز تاسف کرد و این را نشانه ای از «فقدان دوراندیشی» در واشنگتن دانست.
بزرگ ترین رزمایش دریایی جهان هر دو سال یک بار از هاوایی تا آب های غربی اقیانوس آرام برگزار می شود و در برخی از دوره های آن چین نیز حضور داشته، اما از زمانی که ناوهای آمریکایی و جنگنده های این کشور از سوی ناوها، کشتی ها و هواپیماهای چین در دریای جنوبی تحت تعقیب قرار گرفتند و چین اعلام کرد «حضور آمریکا را در این منطقه برنمی تابد»، واشنگتن تصمیم گرفت پکن را از این رزمایش خارج کند.
موضوع دریای جنوبی مساله ای شکل گرفته در چندین دهه قبل است و در شرایطی که نزدیک بود چین به منازعات با ارتباطات نزدیک همسایگی با کشورهای مورد نظر خاتمه دهد، آمریکا ناوهایش را روانه این منطقه کرد به این بهانه که از آزادی کشتیرانی در آن دفاع کند و فیلیپین و ویتنام به رغم ارتباطاتی که با چین داشتن از این حضور استقبال کردند.

** جزایر پاراسل و اسپراتلی، محور اصلی رویارویی دو کشور

یکی از کارشناسان امور نیروی دریایی می گوید‌: وقتی مساله دریای جنوبی به میان می آید، بیشترین منازعات بین دو کشور آمریکا و چین هم در ذهن تداعی می شود.
"لی چان" می افزاید: کنترل بر جزایر پاراسل و اسپراتلی که چینی ها آنها را "شیشا" و "نن شا" می نامند اصلی ترین محور رویارویی و مناقشه دو کشور محسوب می شود.
اما نکته اصلی اینجاست که بر خلاف کشورها و مناطق مدعی چون تایوان، مالزی، فیلیپین، ویتنام، برونئی و چین که در منطقه هستند، آمریکا از هزاران کیلومتر آن طرف تر به دریای جنوبی لشکرکشی کرده و باعث شده تا بارها پکن به واشنگتن درباره نظامی کردن منطقه هشدار بدهد.
چین از حضور نظامی آمریکا در دریای جنوبی بیشترین بهره را برده و پایگاه های دریایی، موشکی و هوایی خود را با ساخت جزایر مصنوعی در این منطقه تقویت کرده و بارها رزمایش هایی را برگزار کرده که آشکارا هشداری به واشنگتن محسوب می شود، مبنی بر اینکه «اگر چین تصمیم بگیرد، دریای جنوبی به دریای آتش برای آمریکا تبدیل خواهد شد».
چین بیش از 80 درصد از گذرگاه ها و سرحدات مرزی این دریا را متعلق به خود می داند و اعلام کرده که برای حراست از منافع خود در این دریا هراسی از «رویارویی نظامی با آمریکا» ندارد، به طوری که روزنامه گلوبال تایمز چین نوشته، «اگر لازم باشد چین برای حفظ این دریا باید به سلاح اتمی نیز متوسل شود».
موشک های زمین به هوا و زمین به کشتی چین در جزایر ورودی در دریای جنوبی و فرود بمب افکن های این کشور در این منطقه نیز ضربه دیگری بر راهبردهای نظامی گرانه آمریکا در این منطقه است.

** رهیافت جدی تر پکن علیه واشنگتن

یک کارشناس نظامی چینی می گوید که اگر قرار باشد، فرانسه و انگلیس هم آن طور که گفته اند ناوهایشان را برای همراهی با آمریکا به منطقه بفرستند آن زمان رویارویی شکل جدی تری بخود خواهد گرفت.
"شی هایو" می گوید، بیرون کردن چین از این رزمایش احتمالا موجب خواهد شد تا پکن از این پس رهیافت سرسختانه تری علیه آمریکا در دریای جنوبی در نظر بگیرد و این می تواند به مناقشه ای طولانی تر در آینده تبدیل شود.

** واشنگتن راهبرد چین در دریای جنوبی را سلطه جویانه می داند

"اریک سایرز" از مرکز مطالعات راهبردی واشنگتن بر این باور است که باطل کردن دعوتنامه چین برای حضور در این رزمایش حکایت از آن دارد که واشنگتن هم راهبردهای چین را در دریای جنوبی سلطه جویانه می داند و متیس تاکید کرده که با این سیاست در منطقه مقابله خواهد شد.
با این حساب به نظر می رسد این ارتباطات پر مناقشه نظامی و خطر رویارویی دو کشور در دریای جنوبی تنها زمانی کاهش می یابد که آمریکا از حضور نظامی اش در این پهنه آبی بکاهد و از چین برای حضور در رزمایش "ریم پاک" در سال 2020 میلادی دعوت کند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین