به گزارش پایگاه 598، 58 سال دارد و با خرید  دو تن سکه از بازار توانسته است تمام رکوردهای قبلی خرید سکه را که تا پیش از آن 38 هزار قطعه سکه بود بشکند و عنوان «سلطان سکه» را از آن خود کند. با محاسبه وزن 8.4 گرمی هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 2 تن سکه معادل 250 هزار قطعه می‌شود که مبلغی حدود 740 میلیارد تومان را شامل شده و تا پیش از آن سابقه نداشته است.

رئیس پلیس تهران بزرگ روز گذشته با اعلام خبر دستگیری این فرد سابقه‌دار و باند او اطلاعاتی از دستگیری و فعالیت‌های این باند به رسانه‌ها داده است.

براساس گفته‌های حسین رحیمی طی روزهای اخیر فردی که معروف به «سلطان سکه» بود، دستگیر شد. افراد سلطان سکه در طول سال 96 دو تن سکه از بازار خریداری کرده و سپس با قیمتی که خود تعیین می‌کردند به فروش می‌رساندند. دو نفر از افراد «سلطان سکه» قبل از عید نوروز دستگیر و این فرد نیز طی یک کار اطلاعاتی -عملیاتی دستگیر شده است. همچنین این فرد و پسرش که با او همکاری می‌کرده نیز با قرار وثیقه آزادند. به‌گفته رئیس پلیس تهران بزرگ دو نفر که اقدام به خرید 170 میلیارد تومان سکه کرده بودند و همچنین از ده‌ها مالباخته کلاهبرداری و سپس به شهرهای شمالی کشور متواری شده بودند، شناسایی و حدود دو هفته گذشته دستگیر شدند. از این افراد حدود 20 کیلو سکه و مقداری طلا کشف شد.

سردار رحیمی با اشاره به دستگیری یک باند جعل اسناد نیز اعلام کرده است که باند شش نفره جعل شناسایی و دستگیر شد و از آنها 160 هزار دلار مجعول توقیف شده است.

 اجاره کارت ملی برای خرید ارز و سکه
با انتشار این خبر واکنش بازار طلا و سکه جالب به نظر می‌رسد. پس از انتشار اخباری از خرید بسته‌های چند ده هزار تایی سکه در طرح پیش فروش سکه حالا صحبت دو تن سکه به میان آمده است که می‌تواند تاثیر زیادی در بازار داشته باشد.

ابتدا به بورس سکه در خیابان فردوسی سر می‌زنیم. مغازه‌هایی که این روزها مشتری چندانی ندارند و بازار کم رونقی را تجربه می‌کنند، درمواجهه با این خبر اغلب اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. یکی از فروشندگان سکه دراین خیابان می‌گوید: من هم امروز(چهارشنبه) این خبر را در سایت‌های خبری دیدم اما درباره جزئیات آن هیچ اطلاعاتی ندارم. فروشنده دیگری اعتقاد دارد که این خبر واقعی نیست و مانند بسیاری از خبرهای مجعول دیگر منتشر شده است. سایر فروشندگان سکه و طلا هم دراین بازار پاسخ‌های مشابهی دارند. همه این خبر را شنیده‌اند اما از چند و چون آن بی‌اطلاعند. برای کسب اطلاعات بیشتر راهی بازار سبزه میدان یکی دیگر از بورس‌های سکه و طلای تهران می‌شویم. دراین بازار هم جنب و جوش زیادی به چشم نمی‌خورد و اکثر فروشندگان سرگرم کاری هستند. بسیاری از فروشندگان این بازار هم می‌گویند که به چنین افرادی که سکه را از بازار جمع می‌کنند برنخورده‌اند، اما یکی از فروشندگان می‌گوید: از زمانی که بازار سکه و طلا نوسانی شده است عده زیادی برای کسب سود بالا به این بازار هجوم آوردند، هرچند هم‌اکنون بازار رونق زیادی ندارد ولی در دو ماه ابتدایی سال خریداران بسیاری سکه می‌خریدند.

وی ادامه داد: طبق قانون تمام فروشندگان در ازای دریافت کارت ملی اقدام به فروش سکه می‌کنند و به همین دلیل در اوج نوسانات بازار پدیده‌ای به‌نام اجاره کارت ملی در بازار باب شده بود. بدین ترتیب عده‌ای کارت ملی خود را روزانه 30 تا 40 هزار تومان اجاره می‌دادند تا خریداران ارز و سکه بتوانند تعداد بیشتری خرید کنند. درهمین زمینه عبادلله محمدولی عضو انجمن طلا و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا نیز درگفت‌و‌گو با «ایران» همین موضوع را تایید می‌کند. به‌گفته وی برخی کارت ملی را روزانه در ازای مبلغی که تا 40 هزار تومان هم می‌رسید اجاره می‌دادند تا خریداران عمده براحتی بتوانند خرید کنند. این عضو اتحادیه طلا و جواهر اعتقاد دارد تا زمانی که جو هیجانی و بی‌نظمی بر بازار حاکم باشد بستر چنین فعالیت‌هایی وجود دارد. بنابراین دولت باید راهی برای هدایت نقدینگی سرگردان به مسیر صحیح پیدا کند چرا که به هر حال همه به‌دنبال این هستند که از سرمایه خود سود کسب کنند. وی همچنین درباره دستگیری سلطان سکه گفت که خرید دو تن سکه که پول زیادی هم نیاز دارد نشان می‌دهد که این اقدام بی‌هدف نبوده است و به طور قطع این فرد اطلاعاتی درباره رشد قیمت سکه در آینده داشته است.

منشا پول کجاست
بسیاری از فعالان بازار طلا و سکه درباره اینکه منشا پول خریداری دو تن سکه از چه محلی تامین شده است،می‌گویند با یک حساب ساده ارزش 250 هزار سکه با نرخ متوسط دو میلیون تومان به 500 میلیارد تومان می‌رسد. دراین باره محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا به «ایران» می‌گوید: دو تن سکه خریداری شده معادل 260 هزار سکه تمام است که باید مشخص شود که منشا تامین پول آن کجا بوده است. یکی دیگر از فروشندگان بازار سکه هم اعتقاد دارد که پول چنین خریدی را افراد خاصی دراختیار دارند. بنابراین، این فرد معمولی نبوده است.

از ذوب سکه 500 تومانی تا ذوب سکه طلا
عزت‌الله یوسفیان نماینده مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز خبرهای تازه‌ای درباره سودجویی برخی از باندها دارد. وی به خبرنگار«ایران» گفت: طی ماه‌های گذشته خبرهایی از ذوب سکه‌های رایج کشور بخصوص 200 و 500 تومانی دریافت کردیم. پس از کاهش ارزش پول ملی ارزش فلز نیکل به‌کار رفته در سکه برای برخی بیشتر شده بود و براین اساس عده‌ای با جمع‌آوری و ذوب سکه‌ها اقدام به خروج آن از کشور می‌کردند.

وی همچنین با اشاره به خبر دستگیری سلطان سکه نیز افزود: متاسفانه طبق گزارش‌هایی که به ستاد مبارزه با مفاسد می‌رسید برخی با خرید انبوه سکه طلا و ذوب آن اقدام به خروج شمش‌های طلا از کشور می‌کردند.

وی درباره نحوه عملکرد باند سلطان سکه توضیح داد: هدف این باند ایجاد انحصار در بازار سکه بود. زمانی که تعداد زیادی سکه در دست یک فرد خاص باشد براحتی می‌تواند نرخ سکه را در بازار تعیین کند. به گفته وی حتی اگر هدف این فرد تنها کسب سود باشد و هیچ جهت‌گیری سیاسی هم نداشته باشد بازهم طبق قانون مرتکب اخلال در بازار شده است که مجازات سنگینی به‌دنبال دارد.