کد خبر: 187096704
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » بازگشت حکم اعدام به نظام قضایی ترکیه جدی تر شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

رجب آکداغ معاون نخست وزیر ترکیه گفت که حکم اعدام ممکن است با تغییر در قانون اساسی توسط مجلس به نظام قضایی این کشور باز گردد.

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، آکداغ در مصاحبه با خبرنگاران به موضوع لوایح جدید علیه آزار جنسی و استثمار کودکان پرداخت و بیان کرد: در این لوایح مجازاتی بسیار سنگین برای متجاوزان و آزاردهندگان جنسی در نظر گرفته شده است.
تجاوز و قتل دو کودک خردسال در ترکیه در دو هفته اخیر نگرانی های جدی در خصوص بی اثر بودن قوانین مجازات متجاوزان را در افکار عمومی ترکیه ایجاد کرده است.
آک داغ در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر احتمال بازگشت حکم اعدام افزود: این تصمیمی است که باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد به طوری که اگر مجلس اراده ای در بازگشت حکم اعدام داشته باشد، با تغییر در قانون اساسی چنین امری امکان پذیر است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بارها در مواضع خود تاکید کرده است که موافق بازگشت حکم اعدام به نظام قضایی این کشور است.
وی سال گذشته میلادی در اجتماع انتخاباتی مردم شهر چوروم گفت: اگر طرح لایحه اعدام در مجلس تصویب شده و به من ارجاع داده شود، بدون هیچ تردیدی آن را تایید می کنم.
مجازات اعدام در ترکیه بر اساس قانون ملی موسوم به 5218 در سال 2004 برداشته شد.
مجازات اعدام در تاریخ معاصر ترکیه و از 1920 که مجلس ملی این کشور آغاز به کار کرده، تا سال 2004 برقرار بود و در این فاصله تنها 712 نفر در ترکیه اعدام شدند.
پیش از آن که در سال 2004 اعدام در ترکیه در تمامی جرایم و در همه شرایط اعم از جنگ یا صلح لغو شود، هیچ حکم اعدامی در ترکیه اجرا نشده بود و به طور مشخص از اکتبر 1984 که مجلس ترکیه تصمیم‌‌ برای اجرای احکام اعدام را به دادگاه‌‌ قانون اساسی سپرد، هیچ حکم اعدامی اجرا نشد و همه احکام اعدام قبلی نیز به حبس تبدیل شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین