کد خبر: 187098156
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » نتایج رسمی انتخابات ترکیه اعلام شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نتایج رسمی انتخابات ترکیه اعلام شد جهان > اروپا - همشهری آنلاین:شورای عالی انتخابات ترکیه، نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین انتخابات سراسری این کشور را که به طور هم زمان سوم تیرماه برگزار شد؛ با انتشار در روزنامه رسمی کشور اعلام کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به عنوان کاندیدای حزب عدالت و توسعه توانست در انتخابات ریاست‌جمهوریع ۲۵ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۲۳۸ رای در داخل کشور و ۸۰۷ هزار و ۹۷۴ رای در خارج از

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به عنوان کاندیدای حزب عدالت و توسعه توانست در انتخابات ریاست‌جمهوریع ۲۵ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۲۳۸ رای در داخل کشور و ۸۰۷ هزار و ۹۷۴ رای در خارج از کشور و ۸۶ هزار و ۶۱۱ رای در صندوق‌های برپا شده در مراکز گمرکی به دست آورد و در کل ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۸۲۳ رای به خود اختصاص داد و رئیس‌جمهور ترکیه باقی ماند.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت،در این میان حزب حاکم توانست در کل ۲۱ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۶۹۳ رای در انتخابات پارلمانی به دست آورد و ۲۹۵ کرسی را از آن خود کند. پس از این حزب، حزب مردم جمهوری‌خواه با کسب ۱۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۱۹۰ رای، ۱۴۶ کرسی و حزب ناسیونالیسم و متحد حزب حاکم (حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه) پنج میلیون و ۵۶۵ هزار و ۳۳۱ رای به دست آورده و ۴۹ کرسی را از آن خود کرد.

حزب طرفدار کردها یعنی حزب دموکراتیک خلق با کسب پنج میلیون و ۸۶۷ هزار و ۳۰۲ رای، ۶۷ کرسی و حزب تازه تاسیس خوب با کسب چهار میلیون و ۹۹۳ هزار و ۴۷۹ رای، ۴۳ کرسی در پارلمان ترکیه به دست آورد.

براساس اعلام شورای عالی انتخابات در داخل کشور از ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۶۳۲ واجد شرایط برای رای‌دهی، ۴۹ میلیون و ۶۷۱ هزار و ۳۴۴ نفر رای دادند که آرای ۴۸ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۸۴ نفر تایید شد. براین اساس ۸۸.۱۹ درصد مردم ترکیه در انتخابات مشارکت کرده‌اند.

در مقابل محرم اینجه، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری در داخل این کشور ۱۴ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۷۸۸ رای و در خارج از کشور ۳۲۸ هزار و ۹۳۴ رای و در صندوق‌های گمرکی ۵۹ هزار و ۵۹۹ رای به دست آورد و در کل ۱۵ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۳۲۱ رای را از آن خود کرد.

برهمین اساس اردوغان توانست با کسب ۵۲.۵۹ درصد از آرا در مقابل پنج رقیب دیگر خود به پیروزی برسد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین