کد خبر: 187116515
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » صرفه جویی ۱۰درصدی مشکل کمبود برق در دوره های پیک را برطرف می کند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان با بیان اینکه صرفه جویی ۱۰درصدی می تواند مشکل کمبود برق در دوره های پیک را نیز برطرف کند از همه شهروندان استان خواست در مصرف برق در این شرایط ویژه صرفه جویی کنند.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان، سیدمحمد موسوی زاده در نشست با خبرنگاران، با اشاره به تغییر ساعات کاری ادارات  این استان درفصل تابستان گفت: این موضوع علاوه بر مدیریت مصرف موجب کاهش پیک بار می شود.

 

موسوی زاده با بیان اینکه با اجرای این طرح، علاوه بر کنترل مصرف، بین هفت تا ۹ درصد از مصرف انرژی تقلیل مي يابد برق يک انرژي بي بديل است که زندگي امروزه جوامع بشري به آن وابسته مي باشد و با استفاده به جا ،به اندازه و به موقع از آن، مي توان به نحو شايسته اي در بهينه سازي مصرف مشاركت داشته باشیم.

 

وی بااشاره به این که افزایش دما یکی از مولفه های تاثیرگذار در افزايش مصرف برق است يادآور شد: به ازاي هر درجه ازدياد دما و گرماي هوا، بين ۵۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات به بار سراسري مي افزايد.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان تصریح کرد: عدم ذخیره سازی انرژی الکتریکي، يکي چالش محسوب مي شود.

 

وی با بیان اینکه به جهت کاهش بارندگی سال گذشته امکان بهره برداری کامل از ظرفیت نیروگاه های برق آبي ميسر نيست اضافه کرد: موضوعي که در استان سمنان به صورت چشمگيري رخ داده، رشد ۱۰ درصدي مصرف انرژي در سه ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل است و با اهتمام مشترکين و كاهش ۱۰ درصدي ، پيك بار تابستاني باموفقيت سپري خواهد شد.

 

۳۰ درصد مصرف انرژی استان سمنان به دستگاه های برودتی و خنک کننده اختصاص دارد

موسوی زاده با اظهار به این که حدود ۳۰ درصد مصرف انرژی استان سمنان به دستگاه های برودتی و خنک کننده اختصاص دارد خاطرنشان کرد: دمای رفاه برای يک محيط بين ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتي گراد است و با رعايت راهکارهاي ساده مديريت مصرف، مي توان رشد آن را تا حدودي کنترل كرد.

 

وی با بیان  اینکه  بیشترین مصرف انرژی استان در ماه های تیر و مرداد استفاده مي شود گفت: مديريت سمت تقاضا که به جهت پايداري شبکه هاي استان انجام مي شود به صورت مقطعي بوده و به مردم اطلاع رساني خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان به بازدید میدانی از وضعیت میزان سرمايش و اقدامات مرتبط با مديريت مصرف برق در دستگاه هاي اجرائي توسط کارکنان اين شرکت به صورت مستمر اشاره کردو افزود: گزارش ۱۵ روزه اين طرح تهيه و به مراجع ذيربط استان ارائه خواهد شد.

 

موسوی زاده با تاکید بر اینکه مدیریت مصرف در نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان دنبال می‌شود و بر مبنای آن دستگاه‌هایی که از حد مجاز بیشتر مصرف کرده باشند اخطار دریافت می‌کنند ادامه داد: مدیران باید نسبت به استفاده درست از وسایل برقی ادارات حساس باشند.

 

مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی استان سمنان نظارت می شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان  با توصیه بر اینکه ادارات یکساعت پیش از پایان ساعت کاری وسایل سرمایشی خود را خاموش کنند اضافه کرد: دمای مناسب در یک ساعت حفظ و از سوی دیگر کمک بزرگی به کاهش مصرف در دوره اوج بار می شود.

 

وی  با اشاره به اینکه بر مصرف برق در دستگاه‌های اجرایی استان سمنان از طریق ابزار هوشمند از راه دور، نظارت می شود اذعان کرد: دستگاه ها و واحدهای تولیدی در صورت استفاده از دیزل ژنراتورهای خود در زمان اوج مصرف از سیاست‌های تشویقی بهره مند می‌شوند.

 

موسوی زاده بابیان اینکه گزارش شرایط و وضعیت دمایی استان برای بهره‌مندی از معافیت تعرفه‌ای بر عهده هواشناسی است، افزود: برای شهر گرمی نظیر گرمسار تعرفه معافیت یک سوم ضریب در دو ماه سال محاسبه می‌شود و برای اضافه شدن تعرفه برق در این شرایط از عهده استان خارج و مدیران کشوری برای آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان بیان داشت: با توجه به افزایش مستمر دما و گرمای هوا در این استان و گذر موفق از پیک بار تابستان، نقش رسانه ها بسیار حائز اهمیت است و رسانه هاي جمعي نقش موثر و ارزنده اي در فرهنگ سازي مديريت مصرف برق و گذر از اوج بار تابستاني دارند.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان با اشاره به این که مصرف برق خانگی در استان دوسوم متوسط کشور و دو برابر متوسط جهانی است، تصریح کرد: مهمترین تاکید شرکت برق بر استفاده از وسایل برقی در زمان مناسب، به اندازه و استفاده از وسایل برقی دارای بهره‌وری بالاست.

 

سمنان وضعیت مطلوبی نسبت به کشور دارد

وی با بیان اینکه  خاموشی‌های اخیر در کشور هیچ ارتباطی با تحریم‌ها ندارد اضافه کرد: رشد مصرف مشترکین ناشی از افزایش دمای هوا و همچنین کاهش حدودا پنج هزار مگاواتی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی در کشور از مهمترین دلایل است.

 

موسوی زاده عدم موازنه بین تولید و مصرف در بخش انرژی الکتریکی را اصلی‌ترین عامل خاموشی‌های اخیر در سطح کشور عنوان کرد.

 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان با بیان اینکه تولید برق سمنان کفاف نیاز مصرفی آن را می‌دهد به دلایل خاموشی در این استان پرداخت و افزود: از آنجا که شبکه توزیع برق در کشور به صورت سراسری است استان سمنان نیز تحت تاثیر این شرایط با خاموشی‌هایی مواجه است که خارج از کنترل استان است.

 

وی به وجود دو نیروگاه 250 مگاواتی و چندین نیروگاه کوچک در استان اشاره و خاطرنشان کرد: این میزان تولید برق تقریبا جوابگوی نیاز استان است اما با توجه به به هم پیوسته بودن شبکه برق، در این ایام که چندان هم به طول نمی‌انجامد شاهد خاموشی‌هایی در سطح استان سمنان نیز خواهیم بود.

 

موسوی زاده با بیان اینکه سمنان وضعیت مطلوبی نسبت به کشور دارد ادامه داد: استان سمنان چه از نظر نرخ خاموشی و چه از نظر میزان تلفات برق که کمتر از هفت درصد است وضعیت بهتری نسبت به سطح کشور دارد.

 

 در این نشست خبرنگاران استان سوالاتی پیرامون، اختصاص تعرفه گرمسیری برای استان ، نحوه مشارکت صنايع و دستگاه هاي اجرائي در مديريت مصرف، کنتورهاي هوشمند، زمان بندي و اطلاع رساني خاموشي ها، سرانه مصرف مشترکان برق استان،ميزان توليد برق از محل انرژي خورشيدي و نيروگاه هاي مقياس کوچک در استان ، قيمت واقعي برق،تاثير فرهنگ سازي و اجراي قانون هدفمندي يارانه ها بر ميزان مصرف برق در استان و مولدهاي برق اضطراري دستگاه هاي اجرائي، مطرح شده و توسط مديرعامل و کارشناسان شرکت توزيع برق استان ، پاسخگوئي صورت گرفت.

پایان پیام/276

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین