کد خبر: 187117793
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » پرداخت ارز 4200 توسط بانک مرکزی به مسافرین پاتایا برای چیست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آنتالیا، پاتایا، استانبول، قونیه

همه می دانند که سفر به ترکیه و آنتالیا و پاتایا و تایلند سفرهایی برای تفریح است که توسط فقرا و مستمندین صورت نمی گیرد اما بانک مرکزی...

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

گروه اقتصادی: همه می دانند که سفر به ترکیه و آنتالیا و پاتایا و تایلند سفرهایی برای تفریح است که توسط فقرا و مستمندین صورت نمی گیرد اما بانک مرکزی چرا دلار 4200 می دهد به این مسافرین.

پرداخت ارز 4200  توسط بانک مرکزی به مسافرین پاتایا برای چیست

به گزارش بولتن نیوز، مهدی کسرایی پور، مدیر کل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در فروردین ماه امسال در برنامه خبری در صدا و سیما در باره ارز مسافرتی گفت: هزار یورو برای یک بار در سال به کشور‌های دور و ۵۰۰ یورو برای یک سفر در سال برای کشور‌های نزدیک با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.


بر این اساس فرض کنید یک خانواده سه نفره قصد سفر به پاتایا در کشور تایلند را داشته باشند. بر اساس سیاست ارزی دولت، هر فرد می‌تواند 1000 دلار ارز همراه مسافر به قیمت دولتی یعنی 4200 تومان دریافت کند. بنابراین یک خانواده سه نفره در مجموع سه هزار دلار معادل 12 میلیون و 600 هزار تومان ارز دولتی دریافت می‌کنند.


در حال حاضر میانگین قیمت تور مسافرتی به مدت هفت شب به مقصد پاتایا، رقمی حدود دو میلیون و 600 هزار تومان به ازای هر فرد است. این مبلغ در حدود دوسوم ارزی است که دولت در اختیار مسافر قرار می‌دهد یا به عبارت دیگر می‌توان گفت که دولت هزینه سفر یک فرد به پاتایا را تامین کرده است.


حال اگر مسافر، یک‌سوم باقی‌ مانده ارز مسافرتی خود را که رقمی حدود یک میلیون و 600 هزار تومان (حدود 380 دلار) است به کشور بازگردانده و در بازار آزاد به مبلغ 8500 تومان بفروشد، معادل سه میلیون و 230 هزار تومان سود کسب کرده‌ است.

پرداخت ارز 4200  توسط بانک مرکزی به مسافرین پاتایا برای چیست


فارغ از این که این رقم در برابر حجم عظیم دلارهای 4200 تومانی که به اردکنندگان خودروهای لوکس و اطوی بخارشو داده می شود و با چشم پوشی از این که سفرهای زیارتی مانند حج دوم و و سوم و صدم بر اساس تمکن لحاظ باید بشود و دلیلی ندارد وقتی کسی تمکن مالی لازم را ندارد بیاید دلار دولتی بگیرد و هر سال به سفر زیارتی برود و از جیب مردم فقیر یارانه دریافت کند.


باید به این مسئله دقت کرد که اصولا دولت چرا در این شرایط اقتصادی و مشکلات ارزی موجود باید از جیب بیت المال و برای تفریح در پاتایا دلار 4200 تومانی بدهد.


در شرایطی که کشور شدیدا نیازمند سرمایه برای سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای در کشور است و به دنبال فاینانس و سرمایه گذار می گردی، در شرایطی که بسیاری از عزیزان به خاطر بی آبی و مشکلات مسکن زلزله نیازمند کمکهای دولتی هستند و در شرایطی که تحریمهای آمریکا در آینده فشار به درآمدهای ارزی کشور وارد می آورد.


آیا پرداخت سوبسید به متمولینی که می خواهند برای ماساژ و گردش به خارج از کشور بروند امری صحیح است.


آیا در شرایطی که در کشور نیاز به دارو برای بیماران خاص است باید دولت به تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو دلار 4200 تومانی بدهد تا آنها اتوی بخارشو وارد کنند.


به هر حال همه می دانند که سفر به ترکیه و آنتالیا و پاتایا و تایلند سفرهایی برای تفریح و خوش گذرانی است که البته توسط فقرا و مستمندین صورت نمی گیرد و هرکه هست پولش زیادی کرده.

پرداخت ارز 4200  توسط بانک مرکزی به مسافرین پاتایا برای چیست


در اینجا چرا بانک مرکزی هزینه تفریحات اینها را پرداخت می کند.


البته این موضوع منافاتی برای پرداخت سفرهای خراج از کشور برای دوا و درمان یا سفرهای تحصیلی و از این قبیل که ضروری است ندارد و در این خصوص بحثی نیست.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین