کد خبر: 187117863
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » عروس ها با بدلیجات آبروداری می کنند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نور کمی از سقف می تابد و با همین نور کم براقه های طلا به اطراف پخش می شود؛ آنقدر زیورآلات زیبا و دیدنی هست که ساعت ها می توان آن را تماشا کرد و سیر نشد؛ با این همه درخشش و زیبایی اما؛ انگار این روزهای دوران طلایی طلا به پایان رسیده است و دیگر خریدار ندارد.

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز؛ برق بازار چشم را می‎زند؛  راسته بازار زرگرها مثل روز، روشن است.؛ بازار طلافروشان انگار به شبی می‌ماند که  طلاهای براق آن را همچون روز روشن کرده باشد.

 
نور کمی از سقف می‌تابد و با همین نور کم براقه‌های طلا به اطراف پخش می‌شود؛ روشنی بازار اما ربطی به نور گیر ندارد؛ چون به هر سو چشم برگردانید؛ آنقدر زیورآلات زیبا و دیدنی هست که ساعت‌ها می‌توان آن را تماشا کرد و سیر نشد.

 
با این همه درخشش و زیبایی اما؛ انگار این روزهای دوران طلایی طلا به پایان رسیده است؛ انگار همین چند سال پیش نبود که بازار طلافروشی‌ها حسابی سکه بود و بیشتر مردم به طلافروشان به عنوان افراد ثروتمند می‌نگریستند؛ اما گویا دوران طلایی طلافروشی‌ها به یک آن تمام شده است.

 
هرچند که دیدگاه مردم نسبت به طلافروشان تغییری نکرده و همچنان گروهی معتقدند؛ طلافروشی هر قدر هم که بازار کساد باشد؛ دارای سود بسیاری است؛ اما نظر خود فعالان این صنف متفاوت است و طلافروشان با گله‌مندی از وضعیت بازار معتقدند که روزگار طلافروشان دست کمی از سایر اصناف نداشته و علاوه بر مباحث مربوط به مالیاتی که سال‌هاست طلافروشان با آن درگیرند؛ این روزها مشکلات ناشی از نوسانات ارزی نیز به آن افزوده شده است.

 
** عروس‌ها دیگر طلا نمی‌خرند

 
یکی از طلافروشان با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز بیشتر از هر صنفی به طلافروشان ضربه وارد کرده است؛ گفت: برخلاف دیدگاه برخی که تصور می‌کنند با گران شدن طلا و افزایش قیمت آن سود بیشتری عاید طلافروشان می‌شود؛ اتفاقا با نوسانات پیش آمده و مشخص نبودن شرایط سود کمتر نیز شده است.

 
این فعال صنفی با گلایه از وضعیت به وجود آمده بیان کرد: این روزها گاهی تا چند روز طلافروشان اصلا فروشی ندارند و این یعنی طلافروشی کاملا در رکود به سر می‌برد.

 
وی گفت: درست است که جنس به اندازه کافی در طلافروشی‌ها است؛ اما همین وجود جنس نیز ناشی از عدم فروش یعنی نداشتن مشتری است؛ چون مردم نیز به علت کمبود نقدینگی اصلا خرید نمی‌کنند.

 
این طلافروش افزود: تنها فروش طلافروشان این روزها به خرید سرویس‌های عروسی خلاصه می‌شود؛ یعنی الان فقط عروس و دامادها برای خرید حلقه و نشان می‌آیند؛ آن هم تعدادشان زیاد نیست. 

 
وی گفت: مردم قبلا دو سه ماه یک بار برای خرید یا تعویض طلاهای خود به طلافروشی می‌آمدند؛ اما دیگر شرایط  تغییر کرده و به علت کاهش قدرت خرید مردم مشتری نداریم.


این فعال صنفی با اشاره به اینکه قبلا حتی کسی که قشر ضعیف بود می‌توانست یک تکه طلا بخرد؛ افزود: اصلا قبلا طلا یک راهکار برای پس‌انداز بود و خانم‌های خانه‌دار وقتی پولی دست‌شان می‌رسید، می‌آمدند طلا می‌خریدند؛ اما این روزها بیشتر برای فروش مراجعه می‌کنند.


وی با بیان اینکه به علت گران شدن طلا دیگر عروس‌ها نیز رغبتی برای خرید طلا ندارند؛ اضافه کرد: آنطور که شاهد هستیم؛ عروس‌ها به جای هزینه‌کرد برای سرویس طلا به بدل روی آورده و برای یک شب عروسی از سرویس‌های بسیار ارزان قیمت بدل استفاده می‌کنند.


**افزایش فروش بدلیجات با گران شدن طلا


یکی از فروشندگان سرویس‌های بدلی در زنجان نیز درباره نوسانات قیمت طلا اظهار کرد: هرچند که بدلیجات همواره مشتری خاص خود را دارد و در طول سال شاهد فروش چنین کالایی هستیم؛ اما همواره با گران شدن طلا بازار بدل رونق می‌گیرد.

محمدی ادامه داد: به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت طلا مردم تمایل بسیاری به خرید و استفاده زیورآلات مصنوعی پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این روزها برخی از تازه عروسان به جای هزینه‌کرد چند 10 میلیونی برای طلا ترجیح می‌دهند که سرویس بدل و نقره بخرند که قیمت آن چند صد هزار تومان بیشتر نیست؛ افزود: سرویس‌های بدل به هر قیمت و مناسب موجودی عروس و دامادها موجود است و شاید یکی از علل رونق بازار بدلیجات نیز همین است.

محمدی با بیان اینکه نظیر اغلب سرویس‌های طلا در قالب نقره نیز در بازار موجود است؛ گفت: به همین دلیل است که زوج‌های جوان که نقدینگی کمی دارند؛ اقدام به خرید بدل می‌کنند.


**طلا هست؛ مشتری نیست

 
رئیس اتحادیه طلافروشان زنجان نیز در همین باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: با شرایطی که بر بازار ارز حاکم است؛ طلا نیز دستخوش تغییراتی شده است و گاها در یک روز سه بار تابلوی قیمت عوض می‌شود.

 
محمد صفایی با اشاره به اینکه فروش طلا دقیقا بر اساس نرخ اعلامی در تابلو انجام می‌شود؛ تصریح کرد: در صورتی که نرخ مشخص نباشد؛ طلافروش باید تا تعیین آن صبر کرده و سپس اقدام به فروش یا خرید کند.

 
وی ادامه داد: با این حال طی روزهای گذشته نوسان زیاد نبوده است؛ اما موضوع مهمتر از نوسان رکود است که چند سالیست؛ گریبان‌گیر طلافروشان است.

 
رئیس اتحادیه طلافروشان زنجان با اشاره به اینکه فروش طلا سال به سال و ماه به ماه کمتر می‌شود؛ گفت: مغازه‌ها طلا دارند؛ ولی مشتری نیست که خود این امر متاثر از رکود اقتصادی حاکم بر بازار است.

 
وی با بیان اینکه طلافروشان نیز به لحاظ سابقه کاری؛ علاقه و همچنین سرمایه‌ای که در مغازه دارند؛ کار خود را ادامه می‌دهند؛ تصریح کرد: اما در این میان طلافروشانی نیز بودند که نتوانستند؛ ادامه دهند و طبق آمار از سال قبل تاکنون 80 واحد طلافروشی در زنجان تعطیل شده است.

 
**قیمت طلا با نقدینگی مردم سازگاری ندارد

 
یکی از شهروندان زنجانی نیز در همین باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: این روزها قیمت طلا سر به فلک کشیده و خرید آن بسیار دشوار شده است.

 
فاطمه احمدی با اشاره به اینکه روزگاری طلا یک نوع سرمایه برای مردم به ویژه بانوان محسوب می‌شد؛ افزود: اما با وضعیت کنونی خرید طلا با سرمایه بانوان سازگاری ندارد.

 
وی با اشاره به اینکه علاوه بر نوسانات قیمت ارز؛ قیمت خرید طلا در ساعات و در نقاط مختلف شهر متفاوت است؛ تصریح کرد: به نظر می‌رسد؛ هر طلا فروش روشی برای محاسبه خرید و فروش طلا دارد؛ همچنان که در نقطه‌ای از شهر قیمت بالاتر یا پایین‌تر از نقطه دیگر است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین