کد خبر: 187163427
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » وزیر خارجه ژاپن: توکیو از برجام حمایت می کند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

وزیر خارجه ژاپن می گوید «کشورش از توافق هسته ای میان ایران و قدرت های بزرگ دنیا که آمریکا آن را نقض کرده است، حمایت می کند».

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، "تارو کونو" وزیر خارجه ژاپن امروز پنجشنبه در دیدار با "یوکیو آمانو" رییس کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین تاکید کرد «کشورش از توافق هسته ای مهمی که در سال 2015 میلادی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران بدست آمده است، حمایت می کند و خواستار ادامه آن است.
او این توافق را یک سند بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران دانست و با اشاره به نقض آن از سوی آمریکا تاکید کرد توکیو از توافق برجام پشتیبانی می کند.
وزیر خارجه ژاپن برای حضور در نشست وزیران خارجه برجام به وین سفر کرده است و پس از پایان این اجلاس راهی لهستان می شود.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به مساله هسته ای شبه جزیره کره اشاره کرد و افزود که توکیو هر اقدامی که لازم باشد در حمایت از آژانس برای بازرسی از تمامی تاسیسات هسته ای کره شمالی را انجام می دهد.
او گفت: ژاپن آماده است تا کمک ها و حمایت های لازم را برای بازرسی از تاسیسات اتمی کره شمالی در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.
وی در ملاقاتی که با "یوکیو آمانو" رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین داشت، گفت: توکیو آماده است در صورت لزوم از بازرسی ها از جمله در مساله هزینه های آن، حمایت کند.
وزیر خارجه ژاپن با اشاره به اینکه ژاپن می تواند کارشناسان هسته ای اش را نیز در صورتی که کره شمالی موافقت کند به بازرسی ها اعزام کند افزود این تلاشی برای پیشبرد فرایند خلع سلاح هسته ای آن کشور است.
کونو با بیان اینکه باید به هر شکل به بحران کره شمالی پایان داد تصریح کرد حمایت های مناسبی می توان در اختیار سازمان بین المللی انرژی اتمی قرار داد.
گزارش ها نشان می دهد میزان کمک های مالی توکیو به این سازمان نزدیک به 3 میلیون و 200 هزار دلار است و این سازمان نیز در تلاش است تا بازرسی هایش را از تاسیسات اتمی کره شمالی شروع کند.
آمانو گفت ما بتدریج در حال آماده شدن برای بازرسی ها از کره شمالی هستیم و از ابراز علاقه ژاپن برای مشارکت در این زمینه و کمک های مالی برای این منظور تقدیر کرد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین