کد خبر: 187167565
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » آمریکا به دنبال توافق با روسیه علیه ایران و حزب الله
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

همکاری نیروهای حزب الله با نیروهای نظامی روسی در جنوب سوریه، آمریکا را بیش از پیش مصمم کرده تا با همکاری روسیه اجرای سیاست محدودسازی حضور ایران و....

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، همکاری نیروهای حزب‌الله با نیروهای نظامی روسی در جنوب سوریه، آمریکا را بیش از پیش مصمم کرده تا با همکاری روسیه اجرای سیاست محدودسازی حضور ایران و گروه‌های تحت حمایتش را در سوریه آغاز کند.

نقش حزب‌الله در عملیاتی که در مجاورت مرز اردن و اسرائیل و در بلندی‌های جولان انجام می‌شود، همواره موجب نگرانی اسرائیل بوده است. بر این اساس اسرائیل همواره از ایران خواسته تا به حضور خود و گروه‌های حامی‌اش در محدوده مرزی که محل وقوع جنگ دهه‌های پیش اعراب و اسرائیل بوده، پایان دهد.

در خصوص نقش حزب الله در جنگ سوریه، یک فرمانده نیروهای حامی دولت سوریه می‌گوید، نقش حزب‌الله در جنگ سوریه به عنوان یک شرکت کننده اصلی و حتی طراح و برنامه‌ریز آن چنان واضح شده که همه از دوست و دشمن آن را می‌دانند.

به گفته این فرمانده نظامی، حزب‌الله افزون بر هدایت نیروهای سوری، نیروهای عملیاتی خود را نیز در سوریه مستقر کرده است.

اما این گروه تحت حمایت ایران همواره سعی کرده تا کارنامه فعالیت گذشته‌اش را در سوریه به دلیل ابراز نگرانی‌های اسرائیل کمرنگ جلوه دهد.

در واقع، چشم انداز متصور برای بشار اسد از نتیجه مشارکت حزب‌الله، کمک آنها به بازگشایی شریان تجاری با اردن از طریق بلندهای جولان و ممانعت آنها از تقویت شبه نظامیان مخالف دولت اوست.

اما شرایط برای اسد دشوار شده، اسرائیل با فشار بر روسیه در تلاش است که نیروهای حزب‌الله را تا حد ممکن از مرزهای خود دور کند. همچنین این کشور در تلاش است تا با حمایت واشنگتن، نیروهای ایرانی را نیز از سوریه خارج کند.

این تلاش‌ها تا حدودی هم نتیجه داده، به طوری که روسیه از نیروهای غیرسوری از جمله ایران و نیروهای تحت حمایتش خواسته تا سوریه را ترک کنند.

همچنین جان بولتن، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که دونالد ترامپ در دیدار ماه جاری خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در هلسینکی برگزار خواهد شد، با او در مورد سوریه صحبت خواهد کرد.

به گفته آقای بولتن این مذاکرات با محوریت خروج نیروهای ایرانی و حزب الله از سوریه خواهد بود که به اعتقاد او منجر به برداشتن گام‌های رو به جلو در مسیر حل بحران سوریه خواهد شد.

یک مقام ارشد نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز تصریح می‌کند که حزب‌الله تحت پوشش ارتش سوریه فعالیت می‌کند. با این وجود یک دیپلمات اروپایی تاکید کرده که گروه‌های تحت حمایت ایران در پی کسب قدرت در سوریه نیستند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین