کد خبر: 187175772
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » نقش کم کاری تیروئید در کاهش ضریب هوشی کودکان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

کم کاری تیروئید در نوزادان نوعی بیماریست که در صورت عدم شناسایی و درمان در آغاز تولد، سبب کم شدن بهره هوشی می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهید پیرویان، گفت: کم‌کاری تیروئید در نوزادان، یکی از بیماری‌های مهمی است که بر سیستم عصبی و رشد مغز نوزادان اثر می‌گذارد و در صورت عدم تشخیص به موقع موجب عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود.
طاهره بیاتی افزود: هر هفته تاخیر در درمان کم‌کاری تیروئید نوزادان، سبب کاهش ضریب هوشی شده و بهترین زمان درمان آن روز‌های اول تولد، به ویژه تا ۶ هفتگی است.
وی با بیان اینکه در این بیماری سطح هورمون «تیروکسین» کمتر از میزان طبیعی بوده و اغلب موارد در اثر اختلال غده تیروئید در دوران جنینی اتفاق می‌افتد تاکید کرد: در صورت کنترل و شناسایی کم‌کاری این غده، اقدام‌های درمانی باید هرچه سریعتر شروع شود.
بیاتی با اشاره به اینکه کم‌کاری مادرزادی تیروئید، یک بیماری ارثی است، اضافه کرد: وضعیت بدنی نوزاد مبتلا به این بیماری ممکن است در بدو تولد، عادی، بدون علامت و با ظاهری سالم باشد.
وی علایمی از جمله کاهش دمای بدن، تمایل نداشتن به شیر خوردن، بزرگی زبان، کبودی دست و پا، خشکی پوست و زردی بیش از سه روز را از نشانه‌های بیماری کم‌کاری تیروئید اعلام کرد و افزود: با انجام آزمایش ساده غربالگری خون در نوزاد سه تا پنج روزه این بیماری قابل تشخیص است.
این کارشناس بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به کوتاهی قد، لالی و کاهش شنوایی، بر تشخیص و درمان تخصصی، در صورت ابتلا به این بیماری هشدار داد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین