کد خبر: 187253104
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » چین: جهان باید برای حفظ و تداوم برجام تلاش کند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

خبرگزاری ایرنا: وزیر امور خارجه چین با اشاره به اهمیت حفظ و تداوم برنامه هسته ای ایران موسوم به «برجام» اظهار امیدواری کرد «همه کشورها باید برای حفظ و اجرای همه جانبه برجام تلاش کنند».

 وانگ یی" وزیر خارجه چین پنجشنبه شب در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه اتریش پس از دیدار دو طرف در وین، درباره حفظ برجام در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور وزیران خارجه 6 کشور اظهار امیدواری کرد.

نخستین جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور وزیران خارجه ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و چین امروز جمعه در وین برگزار می شود.

وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در این نشست خبری تصریح کرد «نشست وزیران خارجه درباره مساله هسته ای ایران بسیار به موقع و ضروری است».

وی ابراز اطمینان کرد در این نشست پیام روشنی درباره «اتحاد کشورها برای حفظ و اجرای همه جانبه برجام» ارسال شود.

وانگ یی با بیان اینکه برجام به دلیل خروج یکجانبه آمریکا با مشکلاتی رو به رو شده است اظهار کرد این «یک توافقنامه چند جانبه بین المللی» مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است و «تمامی شرکت کنندگان موظف به مراعات و اجرای آن هستند».

او گفت: اگر این توافقنامه در نهایت لغو شود، نه تنها بر حل مساله هسته ای ایران تاثیرات منفی بر جای می گذارد، بلکه ساختار بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای نیز خدشه دار خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بالاخره اردیبهشت ماه امسال بی اعتنا به خواست های مکرر متحدان اروپایی خود از توافق هسته ای که حاصل 12 سال مذاکره بود خارج شد و تحریم های هسته ای ایران را بازگرداند تحریم هایی که در دو بازه زمانی 90 و 180 روزه اجرایی خواهند شد.

در همین راستا شرکای برجامی دور تازه ای از رایزنی های خود را برای حفظ توافق هسته ای ساماندهی کردند

گذشته از مذاکرات کارشناسی، "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه هم راهی پایتخت های کشورهای عضو برجام شد و خواسته های ایران را به طور شفاف با شرکای برجامی در میان گذاشت.

در نشست امروز جمعه که به درخواست ایران برگزار خواهد شد، وزیران خارجه ایران و پنج قدرت جهانی درباره بسته پیشنهادی اروپا و راهکارهای حفظ برجام پس از اقدام غیرقانونی آمریکا در خروج از توافق هسته ای بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

در واقع بسته ای که قرار است به ایران ارائه شود قاعدتا باید به نگرانی ها و مطالباتی پاسخ دهد که در بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک در اوایل خردادماه مطرح شده است.

روز گذشته نیز "لوکانگ" سخنگوی وزارت امور خارجه چین با بیان اینکه این نخستین نشست وزرای خارجه کشورهای حامی برجام بعد از خروج آمریکا از آن است اظهار کرد چین مایل است با نزدیک کردن ارتباطات با طرف ها برای کمک به موفقیت این نشست تلاش کند.

او گفت: چین همواره معتقد است «برجام یک دستاورد مهم چندجانبه است» و در منع گسترش سلاح های هسته ای و «حفظ صلح و ثبات خاورمیانه» نقش مهمی داشته و با منافع مشترک جامعه جهانی هماهنگ است.

به گفته وی حضور وزیر خارجه چین در این نشست نشانگر موضع مشخص چین برای حفظ برجام است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین