کد خبر: 187267550
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » با ۱۱ مورد از کوچک ترین پستانداران دنیا آشنا شوید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

وبسایت روزیاتو - گلریز برهمند: کوچک بودن فقط به معنای ضعیف بودن نیست بلکه در دنیای طبیعت این ویژگی می تواند مزایای زیادی داشته باشد. پستانداران کوچک در حفره های کوچکی زندگی می کنند که در دسترس حیوانات بزرگ تر نیستند و جثه ی کوچک شان به آن ها اجازه می دهد آسان تر در لانه های مخفی خود در میان شکاف های کوچک مخفی شوند، یا از سست ترین شاخه های درختان بالا بروند. به علاوه، این حیوانات بسیار بامزه هستند. در ادامه به ۱۱ مورد از کوچک ترین پستانداران دنیا می پردازیم.

۱- موش شبگرد اتروریایی

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

موش های شبگرد کوچک زیادی در دنیا وجود دارد، اما موش شبگرد اتروریایی کوچک ترین گونه ی آن است. در حقیقت، این موش ها کوچک ترین پستانداران دنیا از نظر وزن هستند. این حیوان به طور متوسط کمتر از ۲ گرم وزن دارد و طول بدن آن نزدیک به ۴ سانتی متر است.

موش شبگرد اتروریایی علیرغم جثه ی کوچکش، اشتهای زیادی برای خوردن دارد و معمولا روزانه ۲ برابر وزن بدنش غذا می خورد.


۲- موش دوپا

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

این پستانداران پاهایی شبیه به کانگورو دارند که به آن ها اجازه می دهد به اندازه ی فاصله ای بسیار بیشتر از طول بدن شان جهش کنند. این ویژگی به آن ها کمک می کند در بیابان های خشک و وسیع محل زندگی شان به سرعت حرکت کنند.

این توانایی یک نمونه ی عالی از فرآیند تکامل است. اگرچه ممکن است موش های دوپا شبیه به کانگوروها به نظر برسند، اما در حقیقت هیچ ارتباطی میان آن ها وجود ندارد. در واقع این موش ها از دسته ی جوندگان هستند.

کوچک ترین گونه ی این حیوان، موش های کوچک دوپا هستند که کوچ ترین جونده ی دنیا هم محسوب می شوند.


۳- خفاش زنبوری

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

خفاش زنبوری به آن خفاش بینی خوکی کیتی هم گفته می شود و کوچک ترین خفاش و پستاندار دنیا از نظر اندازه ی جمجمه است.

این خفاش تنها در حدود ۲ گرم وزن دارد و به قدری کوچک است که اگر شب ها در نزدیکی گوش هایتان وز وز کند حتما آن را با زنبور اشتباه می گیرید.

متأسفانه جثه ی نحیف این خفاش ها از وضعیت بیولوژیکی آن ها هم حکایت می کند. اتحادیه ی بین المللی حفاظت از طبیعت، خفاش زنبوری را در فهرست حیوانات آسیب پذیر قرار داده و در اصل به دلیل فعالیت های انسانی جمعیت اندک آن ها در خطر انقراض دارد.


۴- لمور موشی

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

لمورهای موشی کوچک ترین پستانداران نخستین در دنیا هستند و طول آن ها با احتساب دم شان حدود ۲۷ سانتی متر است.

کوچک ترین گونه ی این حیوان، لمور موشی مادام برت است که تنها حدود ۱۰ سانتی متر طول و نزدیک به ۳۰ گرم وزن دارد و به راحتی در کف دست انسان جای می گیرد.


۵- قاقم (راسوی کوچک)

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

قاقم ها کوچک ترین حیوان گوشتخوار دنیا هستند. این حیوان کمتر از ۵۰ گرم وزن دارد و احتمالا به سختی می توان باور کرد که حیوانی تا این اندازه کوچک، چنین شکارچی باهوشی باشد، اما قاقم های کوچک تر کابوس جانوران جونده ی زیستگاه شان هستند. همچنین خوی این حیوانات اغلب از آنچه که جثه ی کوچک شان نشان می دهد وحشی تر است.


۶- صاریغ کوچک

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

این جانوران کیسه دار که طول آن ها از ۵ تا ۱۰ سانتی متر متفاوت است و اغلب کمی بیشتر از ۱۰ گرم وزن دارند، در استرالیا و گینه یافت می شوند.

این حیوانات به قدری کوچک هستند و تشخیص آن ها به قدری دشوار است که گونه ی جدیدی از صاریغ های کوچک در سال ۲۰۰۷ کشف شدند.


۷- موش کوچک افریقایی

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

این حیوان کوچک ترین موش دنیا است و طول آن کمتر از ۷ سانتی متر بوده و اغلب کمتر از ۱۰ گرم وزن دارد.

در حقیقت، این حیوان به قدری کوچک است که معمولا آب مورد نیازش را تنها با لیس زدن شبنم های روی سنگریزه هایی تأمین می کند که هوشمندانه در مقابل لانه ی زیر زمینی خود انبار می کند.


۸- مارموزت کوچک

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

این میمون ها به قدری کوچک هستند که به راحتی در جیب بغل لباس تان جای می گیرند و به همین دلیل به آن ها میمون جیبی هم گفته می شود. مارموزت های کوچک حیوانات بومی جنگل های بارانی آمازون هستند و کوچک ترین میمون دنیا به شمار می روند.

طول بدن مارموزت های کوچک به ندرت به بیش از ۱۵ یا ۱۶ سانتی متر می رسد و مارموزت های بالغ معمولا کمتر از ۱۴۰ گرم وزن دارند. غذای این میمون ها حشره است. به علاوه، این حیوانات عمر طولانی ای دارند و در اسارات (باغ وحش و غیره) گاهی ۲۰ سال عمر می کنند.


۹- پلنیگیل دم دراز

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

پلنیگیل (Planigale) در زبان استرالیایی به معنای کوچک است. این حیوان بومی استرالیا، کوچک ترین جانور کیسه دار دنیا است.

سر این حیوان به اندازه ی یک پنجم بدن آن است. این ویژگی به پلنیگیل ها اجازه می دهد تا دورن شکاف ها و سوراخ هایی خود را جای دهند که حیوانات دیگر قادر به پیدا کردن شان نیستند. وزن این حیوان کمتر از ۵ گرم است و به طور متوسط ۶۰ میلی متر طول دارد.


۱۰- موش کور امریکایی

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

این حیوان کوچک ترین گونه ی موش کور در دنیا است و کمتر از ۵ سانتی متر طول و تنها حدود ۱۰ گرم وزن دارد.

این موش های کور در شمال غرب امریکا و استان بریتیش کلمبیا در کانادا یافت می شوند. پاهای جلویی این حیوانات کوچک تر از سایر گونه های موش کور است و از این نظر شبیه به موش های شبگرد هستند.


۱۱- موش شبگرد درختی

با ۱۱ مورد از کوچک‌ترین پستانداران دنیا آشنا شوید

موش های شبگرد درختی گونه ی جداگانه ای در میان پستانداران هستند و اگرچه فسیلی از آن ها یافت نشده اما در حقیقت به پستانداران نخستین مربوط هستند. نسبت وزنی مغز به بدن در موش های شبگرد درختی بیشتر از این نسبت در انسان ها است.

کوچک ترین گونه ی این حیوان، موش شبگرد درختی دم قلمی است و تنها ۲۵ گرم وزن و به ندرت بیشتر از ۱۰ سانتی متر طول دارد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین