کد خبر: 187269682
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » ایران تا سال ۱۴۰۴ افزایش دانشجو ندارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

خبرگزاری ایسنا: نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد دانشجویان در تمام دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور و غیردولتی خودبه خود کاهش یافته است، گفت: ایران تا سال 1404 افزایش دانشجو نخواهد داشت و تعداد فعلی داوطلبان کنکور ثابت خواهد ماند.

دکتر محمدحسین طیرانی با تاکید بر اینکه هر موسسه آموزش عالی غیردولتی‌ می‌تواند پذیرش دانشجو از رشته‌های بدون متقاضی را متوقف ‌کند، عنوان کرد: برای مثال از رشته‌های علوم پایه و کاردانی چندان استقبال نمی‌شود، لذا برخی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی پذیرش دانشجو از آن‌ها را متوقف کرده‌اند.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی می‌توانند با توجه به امکانات خود تعداد اساتید، داوطلبان و نیازهای کشور رشته‌های جدید تقاضا ‌کنند.

نایب رئیس اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی، اضافه کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در سال یک یا دو رشته جدید راه‌اندازی می‌کنند که مورد نیاز کشور و داوطلبان باشد، ولی اخیرا شرایط به گونه‌ای است که این موسسات دیگر تمایلی به ایجاد رشته جدید به خصوص در رشته‌های ریاضی و مهندسی که تعداد داوطلبان کاهش یافته است، ندارند.

طیرانی با اشاره به طرح ساماندهی موسسات آموزرش عالی غیردولتی، بیان کرد: در حال حاضر هیچ موسسه‌ آموزش عالی غیردولتی که تعطیل شده باشد یا دانشجو پذیرش نکند، نداریم.

وی افزود: روسای موسسات آموزش عالی غیردولتی از سوی وزارت علوم موظف شده‌اند تا طرح آمایش رشته‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی مناطق مختلف را تهیه کنند. هدف از این طرح بررسی ظرفیت رشته‌ها، امکانات و نیازهای کشور و متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها است.

رییس موسسه آموزش عالی خیام مشهد با اشاره به بازدید مدیر دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم از شرایط عمرانی، رفاهی و آموزشی 11 دانشگاه‌ و موسسه آموزش عالی غیردولتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: ارتقای کیفیت آموزش عالی غیردولتی، صدور مجوز برای رشته‌ها و توقف پذیرش دانشجو در رشته‌های بدون متقاضی، حضور اتحادیه‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در جلسات وزارت علوم، تشکیل کارگروه مرکب از اعضای شورای مرکزی این اتحادیه و وزارت علوم برای اصلاح اساس‌نامه و حذف واژه "غیرانتفاعی" از جمله نتایج حاصل از این بازدید بود.

طیرانی در خصوص حذف واژه "غیرانتفاعی"، ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز در خصوص حذف واژه غیرانتفاعی به نتیجه نرسیده است، ولی امیدواریم در آینده نزدیک تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین