کد خبر: 187272564
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » عصر امروز » آمریکا شرکت های آلمانی را برای قطع رابطه با ایران تطمیع می کند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

سفیر آمریکا در برلین که قبلاْ با ادبیاتی تحکم آمیز از شرکت های آلمانی خواسته بود روابطشان با ایران را قطع کند اکنون برای رسیدن به این هدف از در تطمیع با آنها وارد گفت وگو شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از عصر امروز: به گزارش عصر امروز، «ریچارد گرنل»، سفیر آمریکا در آلمان که قبلاْ لحن تحکم‌آمیزش خطاب به شرکت‌های آلمانی برای قطع ارتباط با ایران مسئله‌ساز شده و کارگر نیفتاده بود، این بار از در تطمیع برای رسیدن به هدفش وارد شده است.

 
منابع مطلع به وبگاه نشریه پالیتیکو گفته‌اند «گرنل» کارزاری مخفیانه را برای تعامل با مدیران شرکت‌های آلمانی آغاز کرده و به آنها پیشنهاد می‌دهد به جای بازار ایران، بازار بزرگ‌تر و جذاب‌تر آمریکا را بیازمایند. 

 
او در همین راستا سه‌شنبه با نمایندگان اتاق بازرگانی و صنعت آلمان و همچنین نمایندگان حدود 12 شرکت آلمانی دیدار کرده و تلاش کرده آنها را به سمت خروج از ایران سوق دهد. 

 
پالیتیکو می‌گوید رویکردی که او در حال حاضر دنبال می‌کند نشان‌دهنده این است که او مواضعش را نسبت به گذشته نرم‌تر کرده است. گرنل در ماه می، در حالی که تنها چند ساعت از ورودش به آلمان می‌گذشت در توئیتر به شرکت‌های آلمانی دستور داد فوراْ فعالیت‌هایشان در ایران را کاهش بدهند.

 
یکی دیگر از گزینه‌های تشویقی که گرنل در رویکرد جدیدش به شرکت‌ها و دولت آلمان پیشنهاد داده، بهبود روابط برلین با ریاض است.

 
او به دولت آلمان گفته در صورتی که شرکت‌های این کشور روابطشان با ایران را کم کنند واشنگتن حاضر است به ترمیم روابط برلین با ریاض کمک کند. 

 
روابط میان آلمان و عربستان پس از آن دچار تنش شد که برلین تصمیم گرفت صادرات سلاح به تمامی کشورهای دخیل در جنگ مرگبار یمن را متوقف کند. آلمان، از دیرباز یکی از تأمین‌کنندگان بزرگ سلاح برای عربستان سعودی بوده است. 

 
در ماه نوامبر، پس از آنکه وزیر خارجه وقت آلمان دخالت عربستان سعودی در امور داخلی لبنان را مورد سرزنش قرار داد عربستان سعودی سفیرش در برلین را فراخواند. 

 
شرکت‌های آلمانی در حال حاضر احساس می‌کنند که این تنش در روابط به آنها لطمه زده و آنها قربانی یک تحریم غیررسمی و اعلام‌نشده از سوی عربستان شده‌اند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین